ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Gündeme taşıdığımız, AKM Opera Salonunun "Orkestra Çukuru" ile ilgili yanıt iki ay sonra AKM Genel Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı'dan geldi! 16.01.2022


Mavi Nota’nın gündeme taşıdığı, AKM’nin opera sahnesinin orkestra çukuru hakkındaki saptamalara önce sessiz kalınmış, daha sonra konu Mavi Nota’dan alınan bilgiler doğrultusunda muhalefet milletvekilleri tarafından soru önergesi olarak Kültür ve Turizm Bakanına sunulunca yeniden gündem olmuştu.

İşte bu gündemden tam iki ay sonra Sabah Gazetesi’nde DOB’un eski genel müdürlerinden AKM’nin genel sanat yönetmeni Remzi Buharalı tarafından yanıtlandı.

Sabah Gazetesinden İlker Gezici’nin, “Opera sahnesindeki orkestra çukuru hakkında muhalefetin bir eleştirisi olmuştu. Dünyadaki büyük orkestra çukurunun metrekare ortalaması 109 metrekare iken AKM'nin 93 olduğu iddia edilmişti. Buna cevap vermek ister misiniz?” sorusuna geçmişin DOB Genel Müdürü, zamanımızın AKM Genel Sanat yönetmeni Remzi Buharalı, “Tabii ki isterim. Bugüne kadar bana bu soru hiç sorulmamıştı. Size teşekkür ederim, Bu bilgi kesinlikle yanlış.” Dedikten sonra şöyle devam etti: “Bir kere tam ehil bir noktadayız. Ben opera orkestrasında müzisyen olarak görev almış, yönettiğim dönemde opera çukurunun defalarca bakımını tadilatını yaptırmış biriyim. AKM'nin şu anda mevcut çukurunda dünya opera repertuvarındaki her eser rahatlıkla icra edilebilir boyuttadır. Orkestra çukurunda 85 kişilik orkestra üyesini konumlandırabiliyoruz. Yetersizliği konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor, hatta şunu da iddia ediyorum; dünyanın hangi opera bestecisi ne opera yazdıysa o eserin burada seslendirilmesinde sıkıntı yaratacak herhangi bir kapasite sorunu yaşanmamaktadır. Son derece yeterli ve AKM'ye yıllar boyu hizmet edecek kapasiteye sahiptir. Sanatı, siyasete alet edebilmek için haklı olmanız gerekir. Burada bir haklılık göremiyorum. O yüzden eleştirileri de yersiz görüyorum.”

Oysa, AKM’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen tanıtım toplantısında opera salonunun orkestra çukurunun 118 kişilik olduğu ve dünyanın en büyük orkestra çukuru olduğu bizzat Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından söylenmişken, AKM’nin resmi internet sitesinde aynı orkestra çukurunun 80 kişilik olduğu açıklanmıştı. Daha sonra gelen açıklamalar üzerine internet sitesi düzeltilerek orkestra çukurunun 85 kişilik olduğu açıklandı.

Böylelikle AKM’nin resmi internet sitesi Kültür ve Turizm Bakanı’nın yalanlamıştı. AKM’nin Genel Sanat Yönetmeni (ki DOB genel müdürlüğü sırasında orkestra çukuru tadilatı yaptırdığını da söyleyerek konunun ehli olduğunu vurguluyor) Kültür ve Turizm Bakanı’nın tanıtım toplantısındaki ilk açıklamasını yalanlamış oluyor.

Sonuç olarak, Mavi Nota’nın gündeme taşıdığı orkestra çukuru meselesi hakkında hiçbir (yetkili) makam doyurucu bir açıklama getirememiş durumda!

Öte yandan İlker Gezici’nin aynı haberinde AKM’de; şarkıcı Sibel Can’ın sahne almasında bir beis görmediğini popülist cümleler kurarak ifade eden eskinin klasik sanatçısı ve DOB genel müdürü şimdinin AKM genel sanat yönetmeni Remzi Buharalı, “AKM toplumun her kesimine hitap edecek programlama algısıyla çalışıyor.” diyerek popülist duruşunu pekiştirmiştir.

Tüm Haberler