ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1808
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


♪ Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 101. yıldönümü Kutlu Olsun!
Mavi Nota - 23.04.2021


♪ Değerli besteci ve eğitmen, ülkemizin yetişdirdiği seçkin sanatçılardan Sayın Muammer Sun’u kaybetmeninin derin üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve müzik ve sanat camiasına başsağlığı dileriz.
Mavi Nota - 16.01.2021


♪ Yeni yılınızı en içten dileklerle kutlar, 2021 yılının mutluluk ve güzel günler getirmesini dileriz.
Mavi Nota - 31.12.2020


Tüm Mesajlar

Anket


Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Besteci ve Piyanist Fazıl Say, sanat kurumlarımızın içinde bulunduğu olumsuz koşullardan çıkışı olacak görüşlerini sosyal medya sayfasında paylaştı! 09.01.2022


Dünya Sanatçımız Fazıl Say kişisel sosyal medya sayfasında, adeta enkaz durumunda olan sanat kurumlarımıza çıkış ve gelişme yolu olacak görüşlerini 3 maddelik öneri halinde yayımladı:

1- Bir numaralı ihtiyaç; Sanatçı sanatını yapar. Sanatçı yönetici olmamalıdır. Kurumlara hemen menejer yöneticiler ama hemen. Yoksa kendini kayıran dostunu kayıran, husumeti olanı engelleyen sanatçı egolarına bu iş kaldığında işte bu “çakılma” kaçınılmaz oluyor. Bırakın herkes işini yapsın. Sanatçı sanatını yapsın. Menejerler tüm detayı yıllık programı, çalışma durumunu ayarlasın. Menejerliğe sanatçı kişisel fikirleriyle karışmasın…

2- Şef ve solist maaşlı olmaz, maaşlı olursa ne yükselebilir, ne “daha iyi olmak” değer kazanır, ne de bir şey.. ve tersine çevirdiğimizde , sanatçı yetersizse, arz talep karşılayamıyorsa, ya da sanatçının gidişatı kötüyse maaşlı sistemde ondan kurtulmak da zordur. Derhal evrensel sistemlere geçilmeli..

3-Durum şu ki;
Kadrolar; sayı olarak hala yetersiz
Kadroluların maaşı az
Sözleşmelilerin maaşı çok çok az
Türk Şef ve solistlerinki trajikomik
Yabancı getirtmek için bütçe çok yetersiz.
Çalışma saatleri, çalışma disiplini, turne imkanları, sezon uzunluğu, albüm kayıt ürünü sayıları, az ve standart dışı.
Tüm bunların çaresi için iyi fikirlerin tüzükleşmesi, bunun içinde tüm kontratların yenilenmesi gerekir.

Ve bunun için de tüm kadroların tamamen camia dışı uluslararası bir jüri tarafından ara imtihanlar ile gözden geçirilmesi, bunun sıklıkla uygulanması, gerekirse de ömür boyu olmayan sözleşmeler yaratılması gerekir, iyiye ulaşması zor evet, ama çürük elemesi de zordur ve bu da galiba zorunluluklardan biri haline geldi, yapılmış hatalar az buz değil belli ki.

Fazıl Say

Tüm Haberler