ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yeni Albümler


Cemal Reşid Rey'in Anısına...

İKİ CD ve BİR DVD’den OLUŞAN

“CEMAL RE
ŞİD REY’İN ANISINA” LİLA MÜZİK’TEN ÇIKTI!

1956’dan günümüze derlenen tarihi kayıtlarda Rey’in eserlerini Pierre Fournier, Alirio Diaz, Suna Korad, Aydın Karlıbel ve Bahar Biricik yorumluyor. Bu özel kayıtları, yönetmen Halit Refi
ğ’in besteci hakkında çektiği “75 Yaşında Orkestra Başında” belgeseli tamamlıyor.

Ülkemizin ve özellikle İstanbul’un bugünkü klasik müzik ortamının oluşmasında büyük emeği olan, besteci, orkestra şefi-kurucusu, radyo programcısı, piyanist, pedagog ve hocaların hocası Cemal Reşid Rey’in aramızdan ayrılışının 27. yılında Lila Müzik, Martı Otel İşletmeleri’nin desteği ile 2 CD ve 1 DVD’den oluşan “Cemal Reşid Rey’in Anısına” başlıklı CD setini hazırladı.

Rey’in ö
ğrencisi Dr. Aydın Karlıbel’in danışmanlığında gerçekleştirilen ve ilklere imza atan CD’nin en önemli özelliği, 50 yılı aşkın bir süre önce yapılan tarihi kayıtların İlk kez yayınlanıyor olması. Bunun yanında CD’de yer alan üç eseri, Rey’in besteleri kendilerine ithaf ettiği sanatçılar yorumluyor. "Çellistlerin Aristokratı" olarak anılan Pierre Fournier, Bestecinin “Konsertant Parçalar”ını, Venezuela’lı gitarist Maestro Alirio Diaz “Gitar ve Orkestra için Konçerto”sunu, Türk Operası’nın Sönmeyen Yıldızı Suna Korad ise “Üç Anadolu Türküsü”nü seslendiriyor. CD’de ayrıca, A. Karlıbel tarafından ilk kez kaydedilen “Piyano için Sonatin” ve “İki Parça” isimli eserler de yer alıyor. İlk kez yayınlanan bir başka eser, senelerce kayıp olan, yıllar sonra Yalçın Tura tarafından bulunan Rey’in “Keman ve Orkestra için Konçerto”su. Eseri Bahar Biricik yorumluyor. C.R. Rey’in yönettiği, Fransız Radyo Senfoni Orkestrası Solistleri’nin (ORTF) yorumladığı, 1958 yılında Paris’te kaydedilen “Sazların Sohbeti” ise CD setinde yer alan ve ilk kez yayınlanan eserlerden. CD’de ayrıca, Bestecinin bir Türk Masalı’ndan esinlenerek bestelediği “Çağrılış” Senfonik Şiirini ve Rey’in kendi sesinden bu masalı dinleyebilirsiniz.

Bir bölümü TRT Ar
şivinden alınan tarihi kayıtlarda solistlere İstanbul Şehir Orkestrası, İDSO, CSO, Belgrad Radyo Senfoni Orkestrası ve Budapeşte Senfoni Orkestrası eşlik ediyor. Orkestraları Cemal Reşid Rey, Tadeusz Stugala, Alexander Rahbari ve Hikmet Şimşek yönetiyor.

“Cemal Re
şid Rey’in Anısına” başlıklı CD seti, Besteci hakkında yapılmış çok önemli bir belgeseli de gün ışığına çıkarıyor. Değerli yönetmen Halit Refiğ’’in 1979’da çektiği, “75 Yaşında Orkestra Başında” filmi sanatseverlere sunularak iki sanatçımız da saygıyla anılıyor.

Müziksel belle
ğimizin oluşmasına katkıda bulunan Lila Müzik tarafından hazırlanan bu özel çalışmaya 62 sayfalık kapsamlı bir kitap eşlik ediyor. Kitapta, Evin İlyasoğlu’nun yazısının yanı sıra Rey’in öğrencileri Yüksel Koptagel, Ertuğrul Sevsay, Vedat Kosal ve Seher Tanrıyar’ın yazıları yer alıyor. Kapak fotoğrafının Ara Güler’e ait olduğu CD’nin mastering işlemi Pieter Snapper, tasarımı ise Gözde Oral tarafından yapıldı.

“Cemal Re
şid Rey’in Anısına”, kültürel değerlerin korunmasına önem veren, dünyadan ağırladığı konuklarına 45 yıldır kültürümüzü tanıtan Martı Otel İşletmeleri’nin değerli katkılarıyla yayınlandı.

Tüm Albümler