ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yeni Albümler


Doğu’nun başkentinden batılı sesler: Dersaadet’te Avrupa Müziği

 

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Piyanist-Müzikolog Dr. Evren Kutlay Baydar, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılında hâkim olan batılılaşma hareketi neticesinde ön plana çıkan batı müziği eserlerinden seçilmiş bir yelpazeyi yorumluyor. Eserlerin büyük çoğunluğunun, ilk kez, bestelendiği piyano ile çalındığı bu kayıt, arşiv eseri kimliğiyle ön plana çıkıyor. Osmanlı’da II. Mahmud döneminden itibaren batı müziği icra ve üretimi ön plana çıkmış, bu bağlamda dünya çapında birçok Avrupalı müzisyen Türk topraklarına konser vermek ya da batı müziğini öğretmek üzere davet edilmiştir. İşte Cumhuriyet Türkiyesi’ne temel teşkil edecek Osmanlı dönemindeki bu çalışmalarda görev almış Avrupa kökenli ya da Türk müzisyenler besteledikleri eserlerle batı müziğinin ilk adımlarını ölümsüzleştirmişlerdir.

Dr. Evren Kutlay Baydar’ın Dersaadet’te Avrupa müzi
ği başlıklı bu CD’sinde batı müziği formlarında bestelenmiş ve ilgili padişahın döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun milli marşı olarak kullanılmış “Mecidiye”, “Reşadiye” gibi marşların yanı sıra yine V. Murad, Abdülaziz gibi padişahların ve Burhaneddin Efendi, Necmeddin Efendi, Ahmed Nihad Efendi gibi şehzadelerin kendi besteleri de kayda alınmış. Ayrıca Kutlay Baydar’ın Osmanlı’nın Avrupalı Müzisyenleri başlıklı kitabında çalışmalarına geniş yer verdiği birçok Avrupalı bestecinin de eserleri CD’de yerlerini almış. Yine ilk kadın bestecilerimizden Fatma Zinnur Hanım’ın Osmanlı-Yunan Savaşı’nda kazanılan zafere ve Sultan II. Abdülhamid’in culüs merasimine ithaf ettiği marşlar da bu CD vesilesiyle gün yüzüne çıkmış oluyor. CD’de dikkat çeken bir diğer eserse; Osmanlı yıllarından itibaren Türk topraklarında görev yapmış Avrupalı müzisyen Enrico Henri Furlani’nin Gazi Mustafa Kemal’e ithaf ettiği “Milli Ün”…

Osmanlı’dan Cumhuriyete çok sesli müzik tarihimizin müzikal yolculu
ğunu bugüne kadar yaptığı araştırma yayınlarını destekleyerek piyanosuyla kayda alan Dr. Evren Kutlay Baydar, Osmanlı tarihine ilgi duyan herkesi müzik tarihimizin büyülü dünyasına davet ediyor. Dersaadet’te Avrupa Müziği başlıklı CD, Anatolian yapım tarafından çıkarıldı.

 

Tüm Albümler