ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 1 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yeni Albümler


Piyanist Birsen Ulucan: “Masallar, Rüyalar, Fısıltılar”

Piyanist Birsen Ulucan’ın “Masallar, Rüyalar, Fısıltılar” başlıklı CD’si Lila Müzik’ten çıktı!

CD’de klasik müzik, caz  ve halk müziği  öğeleri ile  buluşuyor...

Piyano kariyerini büyük bir başarıyla sürdüren piyanist Birsen Ulucan’ın ilk solo CD’si “Masallar, Rüyalar, Fısıltılar” Lila Müzik’ten çıktı. 

Klasik müzikte genellikle izlenilen yolların dışına çıkarak, tüm müzik türlerinin tek bir özü olduğuna inanan Birsen Ulucan; farklı müzik türlerinin, farklı 'şive' lerin sözkonusu olduğu müzik dilinin, aslında tek bir kaynaktan geliyor olmasının verdiği güçle müziğini dinleyicilerle paylaşıyor.

Klasik müziğin caz ve halk müziği öğeleri ile buluştuğu albümde:

Avrupa'da son senelerde tekrar keşfedilen Rus besteci Medtner’in büyülü dünyasını anlatan “Masallar” adlı eseri; 

Prokofiev’in, kariyerinin ilk yıllarında bestelediği, teknik açıdan büyük beceri isteyen “Piyano için Dört Parça” başlıklı Op. 4 numaralı bestesi;

Birsen Ulucan’ın siparişi üzerine, Aşık Daimi’nin “Ne ağlarsın benim zülfü siyahım” Türküsünü yeniden yorumlayan İnci Yakar’ın bestesi “Ağlama” (eserde piyaniste bendirde Engin Gürkey ve vokalde Özer Özel eşlik ediyor)

Fazıl Say’ın virtüözite gerektiren ve içinde ironi ile caz öğeleri barındıran “Nasreddin Hoca’nın Dansları” başlıklı eseri;

Ve besteci Evrim Demirel’in  Birsen Ulucan için tekrar uyarladığı Dört Halk Türküsü  (Yağmur Yağar, Ferayi, Yayla Yolları, Batum ) seslendiriliyor.  Eserde piyano’da Birsen Ulucan’a, vurmalı çalgılarda Engin Gürkey, vokalde Özer Özel ile  tambur, kanun, kemençe, çello ve kontrbas çalan müzisyenlerden oluşan  İstanbul Çağdaş Müzik Topluluğu eşlik ediyor.

CD’nin bir başka özelliği de, tasarımından giysilerine ve fotoğraflarına kadar çok özel isimlerin emeği sonucu ortaya çıkması.  CD’nin tasarımını Gözde Oral / Birebir Tasarım yaptı. Moda tasarımını Jale Hürdoğan / Janucha L'atelier gerçekleştirdi.  Fotoğrafları ise usta fotoğrafçı Tamer Yılmaz çekti.

Birsen Ulucan’ın kardeşleri Özcan ve Ayşen Ulucan ile birlikte yaptığı ilk CD kaydı “Bir Ağaç Gibi” 2008 yılında yine Lila Müzik etiketiyle çıkmış, aynı CD Almanya'da Spektral firması tarafından yayınlanmıştı.

 

Tüm Albümler