Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ayçe Türe
 
 
Yayımlanan Sayı :

Kült Amerikan Müzikalleri (3. Bölüm) - 29.12.2006

CATS Act I: KEDİLER GECEYARISI DANSINDAN ÇILDIRDIĞINDA...

Girişte izleyici kendini bir çöplükte bulur. Sahnede Jellicle Kedileri çöplüğe doğru ilerlemektedirler (Jellicle Songs for Jellicle Cats) . Aniden izleyiciyi görürler ve Jellicle kedilerinin diğer kedilerden ne farkı olduğunu bilmediklerini anlarlar. Jellicle Kedilerinin üç ismi vardır. Birisi sahipleri tarafından verilir, birisi o kediye hastır ve onun kişiliğini yansıtır ve diğeri de o kadar kutsaldır ki sadece kedi bilir ve hep onun hakkında düşünür (The Naming of Cats).

Jellicle kedileri hakkındaki en özel şey ise onların yeniden doğabilme fırsatlarının olduğudur. Jellicle kedileri bu gece bu çöplükte toplanırlar; Geleneksel Jellicle balosu gecesi'dir çünkü. En yaşlı Jellicle kedisi Old Deuteronomy "bu sessizlikte yeniden doğacak kediyi belirler" (İnvitation to the Jellicle Ball).

Cennetteki bir nokta için yarışan ilk kedi Jennyanydots'tır, The Old Gumbie Cat. Sahiplerini gün boyunca hareketsiz olduğuna inandırır, gece ise canlanıp işine devam eder. Fare ve böcekleri kovalayacağına onlara müzik ve elişi öğretir ve bu şekilde onlar da eve zarar vermezler.

Bundan sonraki kedi The Rum Tum Tugger, sahiplerini verdiği zarar ile kızdıran, meraklı ama nazik bir kedidir. The Rum Tum Tugger'ın konuşması ani ve beklenmedik bir misafir, Grizabella tarafından bölünür, The Glamour Cat. Grizabella, diğer kedilere, onu da baloya almaları için yalvarır. Ama diğer kediler bu solmuş güzelliği toplum dışı bırakırlar.

Yarışmadaki üçüncü kedi "Bustopher Jones", sofistike 'kasaba kedisi'. Yüksek sosyetede yaşamaktan şişmanlayan Bustopher Jones, Grizabella'nın aksine Jellicle kedilerinin arasında sevilen bir kedidir. Aniden kediler "Macavity!" diye bir fısıltı duyarlar ve korkup saklanırlar. Ama fırlama ikili Mungojerrie ve Rumpleteazer saklanmazlar. İkisi de profesyonel hırsız kedilerdir, soydukları evde bir sürü zarara yolaçan. Diğer kediler saklandıkları yerden çıktıklarında onları bir sürü çalıntıyla bulurlar ve ikiliyi çöplüğün dışına kovalarlar.

Son olarak Jellicle balosunun beklenen anı gelmiştir. Old Deutoronomy baloya teşrif etmiştir. Tapınmalar ve yüceltmelerle karşılanır. Munkustrap, onu otururken "Pekes ve Pollicle Köpekleri Savaşı Hikayesi"ni anlatarak eğlendirir. Jellicle balosu başlar. Kediler gece boyunca dans ederken Old Deutoronomy düşünmektedir, hangi kedi yeniden doğmayı hakkediyor diye.

Balo tekrar, yarışmaya katılmaya hakkı olduğunu düşünen Grizabella tarafından bölünür. Diğer kedilerse onu horgörerek, kendine başka bir yer aramasını söylerler. Grizabella ise Old Deutoronomy'e ağlayarak, güzelliğini yeniden kazanması ve davranışlarını değiştirmesi için yeniden doğmaya ihtiyacı olduğunu söyler (Grizabella the Glamour Cat (Reprise)).

Act II: ZAMAN AKIP GİDER VE NEDENSE YAZ GÜNLERİ HEP GECİKİR...

Girişte Old Deuteronomy çöplüğün başka bir yerinde Jellicle kedileri tarafından çevrelenmiştir. Mutluluğun anlamını bulan veya mutluluğu yaşayan kediyi seçeceğini söyler (The Moments of Happiness).

Jellylorum, bir sonraki adayı açıklar; Gus:tiyatro kedisi. Gus bir zamanlar döneminin en iyi aktörlerindenmiş. Başarılarını sayar ve tiyatronun eskisi gibi olmadığından bahseder. Kafasında en beğendiği oyunu anımsar "Growltiger'ın son duruşu". Hafızası o kadar detaylıdır ki, izleyici, Growltiger'ın gemisini, Billy Makauw'un baladında ona eşlik eden baş kadın Gridllebone'u ve onun nemeses'inde oynayan aktörleri kelime kelime görebilir. Oyunun hatırası çabucak kaybolur ve Gus kendini çöplükte bulur, bir tiyatronun mirası ve canlılığı kaybolan bir hafızayla.

Yarışmaya gelen bir sonraki kedi Skimbleshanks, demiryolu kedisi, maksimum verime inanır ve bunu tren istasyonundaki işinde de gösterir. Tam onları kandırmışken (tren istasyonundaki işiyle ilgili) en başta duydukları sesi duyarlar. Macavity, gizem kedisi, davetsiz bir şekilde baloya gelir. Davet edilmediği için kızgın, dalkavuk ruhlu Macavity, Old Deuteronomy'i kaçırır, bu şekilde hangi kedinin cennete gideceğine karar verilemeyecektir.

Munkustrap ve birkaç Jellicle kedisi, Macavity ve Old Deuteronomy'yi ararken, Demeter ile Bombularina Macavity'nin ömrü boyunca işlemiş olduğu suçlardan bahsederler. Yerçekimine bile karşı koymuş! Jellicle kedileri ondan korkmaktadırlar. En sonunda Munkustrap ve Alonso, Macavity'i, yanında liderleri yokken bulurlar. Ondaki yanıtı alabilmek için kavga etmeye çalışırlar ama o çok güçlüdür. Macavity kaçmaya çalışır ama yakalanıp, elektrik verilerek öldürülür. Duman gittiğinde Macavity de yokolmuştur. Şimdi Old Deuteronomy'I bulmak için hiçbir çareleri kalmamıştır.

The Rum Tum Tugger, büyücü Mr.Mistoffelees'I kandırıp, Old Deuteronomy'I buldurabileceklerini öne sürer. Kimse bu büyücü kediyi çağırmadan, kendisi gelir ve Old Deutoronomy'i zarar görmemiş bir şekilde geri getirir. Hepsi bu anı kutlarlar.

Grizabella gelir. Kılıksız bir biçimde, yeniden fahişelik yaptığı günlerin öncesine dönmeyi diler. İkinci şansında herşey farklı olacaktır ve iyi anılar yaşayacaktır (Memory).

Old Deuteronomy artık kararını vermiştir. Jellicle kedilerinin hepsi diz çöküp kararı beklerler; Grizabella'dır. Old Deuteronomy, Grizabella'yı, yeniden doğacağı,Jellicle ayı ve Russell otelinin üstündeki cennet mekanına götürür (The Journey to the Heaviside Layer).

Neredeyse sabah olmuştur. Bir balo daha bitmiştir. Old Deuteronomy olaya son verirken, kedilere ne kadar özellikli yaratıklar olduklarından sözeder (The Adressing of Cats). Bütün kediler evlerine dönerler ve çöplük tekrar sessizdir…

Cats, sanki "hep" vardı... En azından bendeki izlenimi böyle. Andrew Lloyd Webber tarafından T.S.Elliot şiirleri üzerine yazılan müziklerle Broadway tarihinde gösterilen en uzun şovdur Cats. Kurgusu, oyunu popüler yapmak için yeterlidir. Tüm bir tiyatro, bir çöplük gibi tasarlanmıştır. Çok büyük süngerler, diş macunu tüpleri ve kostümler, izleyiciyi büyük oranda Jellicle kedilerinin dünyasına götürür. Olay dizisi zayıf olsa bile, sahne estetiği ve oyunculuk çalışması bu açığı kapatmaktadır. Bu müzikalin en bilinen ve başarılı şarkısı, herkesin favorisi olan Memory'dir. Bu içten etkileyen şarkı, ana karakterlerden biri olan Grizabella tarafından seslendirilir. Bir zamanlar güzel olduğunundan, ama şimdi bu güzellikten eser kalmadığından sözeder. Grizabella cennete gitmeye hak kazanan kedi olur. Şu anda CATS, Broadvay'in en uzun süreli oynamış müzikalidir ve muhtemelen de sonsuza dek öyle kalacak.

TOMMY

Act I :

1940; Walker'ların tanışmaları, flörtleri, evlenmeleri, Yüzbaşı Walker'ın esir düşmesi ve bir Pow kampında tutsaklığı II.Dünya Savaşına rastlamıştır (Overture). Londdra'da iki görevli bayan, Walker'a üzücü haberi vermek için; 22 Heatfield Gardens adresine ulaşırlar (Captain Walker).

1941; Bir hemşire kibarca, bayan Walker ve yeni doğmuş oğluna yardımcı olur (It's a Boy).

1945; Yüzbaşı Walker serbest bırakılır ve eve gider, eve vardığında bayan Walker'I, 4 yaşındaki oğlu ve aşığıyla birlikte doğumgününü kutlarken bulur (Twenty-One). Aynaya baktığında, Tommy, kızgın Yüzbaşı Walker'ın, bayan Walker'ın aşığına ateş edip öldürdüğünü görür. Walker'lar Tommy'nin olaya şahit olduğunu anlarlar ve Tommy, kendi yansımasına bakarken (What About The Boy), olayı soruşturmak üzere polis gelir. Sadece Tommy'e görünen anlatıcı (Tommy'nin yaşlı hali) görünür (Amazing Journey).

Mahkeme; Yüzbaşı Walker suçsuz bulunur ama bu kutlama fazla uzun sürmez çünkü Tommy'nin sağır, dili tutulmuş ve kör olduğu anlaşılır.

Hastane; Bir grup doktor ve hemşire Tommy'yi tedavi etmektedirler (Sparks).

1950; Walker'lar 10 yaşındaki Tommy'yİ kiliseye ve bir aile yemeğine götürürler (Christmas). İşte burada da Tommy, Ernie Amca'nın çaldığı French Horne'a ve yaşlı Tommy'nin varlığına tepki gösterecektir (See Me Feel Me). Walker'lar bu sırada evlerinde Tommy'I, sarhoş amcası Ernie'nin yanına bırakıp bırakmamayı tartışırlarken (Do You think ıt's Alright), Tommy ile yalnız kalan Ernie, ona tacizde bulunur (Fiddle About). Tommy'nin sonraki bakıcısı kuzen Kevin onunla zalimce dalga geçer (Cousin Kevin) ve sonra onu gençlik kulübüne götürür. Burada da Tommy, Pinball'u mükemmel oynamasıyla herkesi şaşkınlığa düşürür (Sensation). Bundan cesaret alan Walker'lar başarısızlıkla sonuçlanacak bir tedavi girişiminde daha bulunurlar (Sparks (Reprise)). Ümitsiz Bay Walker'a The Hawker ve bir mızıkacı Tommy için mucizevi bir tedavi önerirler (Eyesight to the Blind). Sonunda Tommy'yi korku içinde bırakacak olmasına rağmen, baba ve oğlunu, köpekler adasına The Gypsy adındaki bir fahişeyi (Acid Queen) bulmak için götürürler. Bu perde 1958'de bir grup genç, 17 yaşındaki Tommy'I beklerken ve Tommy'nin oyun salonunda görünmesiyle sona erer (Pinball Wizard).

Act II :

1960; Tommy, Pinball şampiyonu olur ve komşu çocukları arasında kahramandır (Underture). Hala bir tedavi arayan Bay Walker, Bayan Walker'ı bir kez daha denemeye ikna eder (There's a Doctor). Çaresizce, Tommy'yi laboratuvar testleri için uzmanlara götürürler (Go to the Mirror/Listening to You). Sokakta bir grup adam Tommy'nin etrafını çevirip Tommy, Can You Hear Me), onu eve götürürler. Herşeyi denemiş olan Walker'lar Tommy'I böyle kabullenme düşüncesine alışırlar ve birbirlerine hoşgörülü bir şekilde destek olurlar (I Believe My Own Eyes). Tommy aynaya bakarken bayan Walker ona ulaşmaya çalışır (Smash the Mirror). Ayna parçaları Tommy'nin şuurunu yerine getirir (I'm Free) ve evi terkeder. Bu iyileşme, önemli bir haberdir (Miracle Cure).

1961-1963; Tommy, halk ve basın tarafından yıldızlaştırılır (Pinball Wizard (Reprise)) ve stadyumlarda boy göstermeye başlar. Bu arada Ernie Amca onu maddi anlamda sömürmeye çalışır (Tommy's Holiday Camp). Genç Sally Simpson, sahneye çıkıp Tommy'e dokunmayı başarır. Fakat Tommy onu itince düşer ve korumalar tarafından tartaklanır (Sally Simpson). Donakalmış Tommy, bu mutluluk makinasına kendini nasıl kaptırdığını anlar. Kıza gözkulak olur ve herkesi evine davet eder (Welcome). Orada Sally, Tommy'e ona daha fazla nasıl benzeyebileceğini sorar (Sally Simpson's Question). Tommy, onun gibi olmak için bir sebep olmadığını, bir insanın kendisi olmasının yeterli olacağını söyler. Anlık mutluluklarını bozan kahramanları yüzünden sinirlenen kalabalık onu terkeder (We're Not Going to Take It). Tommy 10 yaşındaki halinin sesini duyar (See Me, Feel Me)ve bir an için o eski haline döner gibi görünse de, ailesinin yanına döner ve onları bu kabullenmeleri yüzünden suçlar (Listening to You).

Who'nun rock operası TOMMY Broadway'de büyük başarı göstermiştir. "Kiss of the spiderwoman" ödül almıştır ve ulusal bir turneye öncü olmuştur. Sağır, dilsiz ve kör çocuğun öyküsü, birçok kuşak tarafından bilinmektedir.

Who albümü piyasaya sürdüğünde son derece popülerdi. Sonra konserler geldi; bir film; ve en sonunda Broadway müzikali özelliğini taşıdı...

Şov, bir konser havasında geçer ve herkes olaya dahil olur. Birçok sahnede, binlerce imgenin kullanılması, izleyiciyi öykünün içine çekmektedir. Her ne kadar 1996'da Broadway şovu sona erdiyse de dünya çapındaki prodüksiyonlar sayesinde TOMMY, bugün halâ eskimeyen bir kimlikle varlığını sürmektedir

bitti

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021