Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1788
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1660

Bir gelenek devam ediyor - 01.12.2016

Hiç akılda yokken İstanbul'dan gelen bir teklifle ortaya çıkan, daha sonra isim değiştirip doğduğu topraklarda yeniden biçimlenen bir gelenek 23 senedir devam ediyor.

 

Yine ve yeniden ülkemin güzide sanatçıları bir araya geldi, bu geleneğe omuz verdi, onu ayağa kaldırdı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nin büyük salonunun dolduran ve bu geleneğin daimi takipçisi olan "daimi kadro"nun yer aldığı gecede Ankara'dan besteci Onur Özmen'in emeğini taçlandırırken, yine Ankara'da sanatçılara en basit anlamda seçkin bir ortamda konser yapabilme, kendini ispatlayabilme, tanıtabilme olanağı sunan Ilgın Salman-Koray Okyay girişimi MozartHaus'a bir anlamda bu çabası için ülkenin bir ucundan "Teşekkür" etmenin, değer bilmenin bir duruşu sergilendi.

 

Avrupa'da yayımlanan Avrupalı kimi gazete ve müzik dergilerinin Türkiye'nin de parçası olduğu Avrupa camiası içindeki prestijli müzik ödülleri arasında saydığı Mavi Nota Müzik Ödülleri yoluna emin adımlarla devam etmenin, artık gelenekselleşmiş olmanın haklı kıvancı ve mutluluğunu yaşıyor.

 

Yılın bestecisi dalında verilen 2015 ödülünün bu yıl ki ödül takdim töreninde, ödülü kazanın genç bestecimiz Onur Özmen'in eseri seslendirilirken, kulağıma fısıldayan bir dost "yerli bestecilerimizin mutlaka desteklenmesi" gerektiğini söylüyordu. Bu fısıldamanın açılımı, "yerli bestecilerimizin kendilerini ifade ve ispat etmenin yolları daha geniş olarak sağlanmalı, orkestralarımız yerli bestecilerimizin eserlerini daha çok repertuarlarına alarak seslendirmelidir" demek idi.

 

Mavi Nota Müzik Ödülleri'nin 2016 seçmelerine başlayacağımız şu günlerde geride kalan çalışmamız hak ettiği değeri bulmuş, Mavi Nota ekibi olarak seçiciler kurulumuzla birlikte geçer not almıştır.

 

24. Mavi Nota Müzik Ödülleri (2016)'nde "Yılın Albümü" adı altında plak seçmesi yapacağız. Konuyla ilgili "ödül Şartnamesi" bir kaç gün içinde açıklanacak. Böylelikle gelenek 2017'de de devam edecek.

 

Sonuç olarak,

 

Bir Mavi Nota şöleni daha geride kaldı. Yinelersem, sayılı müzik dergilerinin ve gazetelerinin Avrupa'nın prestijli ödülleri arasında gösterdiği, Mavi Nota Müzik Ödülleri'nin 24.süne doğru yelken açıyoruz artık. 

 

Bu vesile ile bir kez daha, bu ödülün organizasyon aşamasında maddi ve lojistik desteklerini esirgemeyen, Karadeniz Teknik Üniversitesi, KTÜ Devlet Konservatuarı Müdürlüğü, Akçaabat Belediye Başkanlığı, Mantı Keyfi ve Chef Edwards Trabzon'a sonsuz şükran ve teşekkürlerimi sunarım. 

 

Ödül çalışma aşamasında ve sonrasında seçiciler kurulunda görev alıp bu zor görevde yanımda olan Sevgili Ayşegül Ergene ve Yeşim Gökalp'e teşekkür ederken, ani bir rahatsızlık sonucu kaybettiğimiz Mavi Nota'nın danışma kurulu üyesi ve seçiciler kurulu üyesi Sefai Acay'a bir kez daha Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.  Trabzon'a gelip bizimle birlikte olarak gecemize değer katanmerhum Sefai Acay'ın kızı Senem Acay Sözbir'e şükranlarımı sunarım. 

 

Ödül törenine kendi olanakları ile gelerek destek verip, sahnede görev alıp ahde vefa örneği sunan değerli sanatçılar Yeşim Gökalp ve Ebru Kaptan'a şükranlarımı sunarım. 

 

Trabzon'a beklentisiz gelerek ödül alan değerli Besteci Onur Özmen'in eserini seslendirip sahnemizi şenlendiren Selen Gulec ve Orhan Veli Özbayrak'a Programı sunan değerli dost Erol Küçükaksoy'a, fotoğrafçımız sevgili Mümin Aydın'a, mavi nota liveweb uygulaması video sorumlumuz Selim Baylan'a, KTÜ Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi yönetici ve personeline, KTÜ Koru otel çalışanlarına, törenimizi izlemeye/dinlemeye gelen daimi kadromuz dostlarıma teşekkürlerimi sunarım. 

 

Ve tabii beni her daim yüreklendiren, çıkar yol gösterip omuz veren KTÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Doç Dr. Abdullah Akat arkadaşıma/kardeşime sonsuz şükran ve teşekkürlerimi sunarım. 

 

Hepiniz varolun!

 

Müfit Semih Baylan 

Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021