Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 71 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Akpolat
 
 
Yayımlanan Sayı : 1613

Geleceğin yıldızı hâlâ çocuk - 12.01.2015

Maddie Ziegler, Sia tarafından keşfedildi. Chandelier klibinde milyonları kendine hayran bıraktı. Sia’nın son klibindeyse Shia LaBeouf’la birlikte dans edip tartışmalara yol açtı

Geçen yıl ‘Chandelier’ single’ı ve klibiyle pop müzi
ğin yeni ikonu haline gelen Sia, Chandelier gibi son klibi Elastic Heart’ta da 12 yaşındaki dansçı Maddie Ziegler’le çalıştı. Bu sefer Shia LaBeouf’lu klip muhteşem yorumların yanında pedofili suçlamalarıyla karşılaştı. Sia suçlamaları kabul etmemekle birlikte özür diledi. Tartışmaların merkezindeki, pop kültürün bu yeni ve genç ikonu Ziegler’la Entertainment Weekly’nin yaptığı röportaj dansçının fikirlerini anlamak için iyi bir yol.

 

Dance Moms programında ünlenen genç dansçı Maddie Ziegler’e bir gün Sia’dan bir tweet gelir. “Annem söyleyince şaka sandım” diyor Ziegler Sia’nın kendisine yolladığ tweetle ilgili. Tweetle gelen klipte oynama teklifinin gerçek olduğunu anladıktan sonra görüşmelerin sağlandığını ve Sia’nın geçen yıla damgasını vuran şarkısı Chandelier’in klibinde oynadığını anlatıyor Ziegler: “Herkes çok heyecanlandı olayı duyunca, bense neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. İki hafta sonra Los Angeles’a gittim. Yapabileceğimi bile bilmiyordum. Bana koreografiyi öğrenmem için dört gün verdiler çünkü daha erken öğrenebileceğime inanmıyorlardı. Üç saatte öğrendim. Sia prova odasına girdiğinde çok heyecanlıydım çünkü kendisi yüzünü göstermiyor, hep gençlik fotoğraflarından biliyordum onu. Gergindim fakat odaya girer girmez bana sarıldı. Sanki çok uzun zamandır birbirimizi tanıyor gibiydik. Programlara birlikte katılıp sürekli birlikte zaman geçirmekten aile gibi olduk diyebilirim.” Ziegler, gayet açıksözlü bir çocuk. Sia’yı tanımadan önce şarkılarının bazılarını bildiğini fakat öyle hayranı olmadığını da açık yüreklilikle söylüyor. Belki yaşı daha büyük olsa çok hayran olduğu yalanını söyleyebilirdi ama yalan söylemek o yaştaki bir çocuğun aklına gelmiyor. “Elastic Heart’ klibinin çekimi sırasında I’m in here şarkısını söylüyordum. Sia yanıma gelip ‘Benim şarkımı mı söylüyorsun’ dediğinde ben de ‘A bu senin şarkın mı’ demiştim. Meğer onun albümünü dinliyormuşum” diyor 12 yaşındaki dansçı.

 

SHİA DANSÇI MI Kİ?

 

Maddie Ziegler’in oynadığı son Sia şarkısı ‘Elastic Heart’ pek çok tartışmaya gebe oldu. Pedofili tartışması kliple birlikte parladı. Daha yayınlandığı günden itibaren milyonlarca kez izlenen klibi pedofili olarak görmeyen de çok sayıda izleyici vardı. Kanımca klipte pedofili değil sanat vardı. İki bireyin kavgayla karışık ilişkisi dansla anlatılıyordu. Belli ki Ziegler de böyle düşünüyor ve tartışmalara Entertainment Weekly röportajında yer vermiyor bile. O daha çok ortağı LaBeouf’la dalga geçmenin peşinde.

 

“’Elastic Heart’ da ‘Chandelier’ gibiydi. Ten rengi badim ve sarı küt peruğumlaydım. Üstüm başım çok kirliydi ve ben kirden iğreniyorum. Hayatımda daha rahatsız olmadım çünkü hayatımda bundan daha kirli olmadım. Üstümdeki kirden o kadar iğrendim ki duşa girdiğimde midem bulandı. Provalarda Shia’ya ihtiyacı olur diye peçete uzatıyordum ama o ‘Ben iyiyim sağ ol’ diyordu. Bense onun kadar rahat değildim” diyor Ziegler. Bu arada röportajda o kirin ne olduğu soruluyor ve Ziegler’in cevabıysa ‘Üstümüzdeki sadece makyajdı ama yerde gerçek kir vardı. Sanırım erkekler pek umursamıyorlar kirli olmayı, kızlaraysa çok iğrenç geliyor” oluyor. Shia LaBeouf son yıllarda Hollywood ve film çevrelerinin gördüğü en garip oyuncu. Film törenlerine giderken üstünde “Ben ünlü değilim” yazan, kafasına geçirdiği kese kağıtları veya toplum içindeki davranışları stilini farklı bir yere koydu diyebiliriz. Maddie Zieglerse onun nasıl bir adam olduğunu şöyle anlatıyor: “Tanışğımızda onu daha önce tanıyor gibiydim. Beni ve annemi yemeğe çıkardı çünkü provalara başlayıp öyle hiçbir şey yokmuş gibi oynamaya başlayamazsınız. Önce tanışman gerekir partnerinle. Shia’nın dansçı olmadığını bildiğimden klipte oynaması kafamı karıştırmıştı. Fakat klip sonunda iyi bir iş çıkarttığını düşündüm. Kötü bir dansçı değildi. Aslında klipteki dans onun için kavga etmekti. Bir de aktörlük yaparak bağıra çağıra etrafta koşturmaktı.” Genç dansçı röportaj sırasında elbet konu pedofili tartışmalarına geliyor ama Ziegler’in yaşı o kadar küçük ki anlamıyor soruyu, e soru da gayet kapalı -olması gerektiği gibi- aslında.

 

Röportajı yapan Molly Sims’in “Elastic Heart’ klibiyle ilgili bir tartışma dönüyor etrafta. İnsanlar klibi yanlış anlamış olabilir. Sen ne düşünüyorsun bütün bunlarla ilgili” sorusuna gelen cevap gayet masum: “İnsanlar Chandelier klibiyle aynı şeyi görmek istiyorlar. Onu taklit edecek değildim. O yapılmış bir şey oldu. Buysa yepyeni bir durum ve Chandelier’in bir sonraki safhası diyebilirim. Aynı olan şeyler ten rengi badim ve sarı peruğum ve bunları bir süre daha giyeceğim sanırım.”

 

Ziegler’in ya tartışmalardan haberi yok ya da umrunda değil. Olaya bir ebeveyn olarak değil bir sanatçı veya dansçı olarak baktığı çok belli. Acaba aklı fikri kötülük olan biz büyüklerin mi aklına geliyor bu fenalıklar?

barisakpolat@gmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019