Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nihal Yazgın
 
 
Yayımlanan Sayı : 1598

Pink Floyd hakkında bilinmesi gereken 15 detay - 15.09.2014

Müziğin Schopenhauer'u Pink Floyd, 1965'ten bu yana her albümünde müziğin ''10 Emir''ini yazmıştır. Her şarkısındaki felsefi çözümlemeler ile müziğe ayrı bir boyut kazandırmışlardır.

İşte Pink Floyd hakkında bildiğiniz/bilmediğiniz 15 detay:

Kaynak: Onedio
 

 

 

     

1. Pink Floyd'un simgesi haline gelmiş olan «Dark Side of the Moon», tüm zamanların en uzun süre zirvede kalan albümüdür. Billboard 200 listesinde 741 hafta kalmıştır.

2. Grubun ''Another Brick İn The Wall'' albümü dünya çapında 4 milyondan fazla satmıştır. Dünyadaki sert eğitim sistemine sahip yatılı okulları protesto ettiği bu albüm grubun en başarılı albümüdür.

3. Kabaca dünyadaki her 12 kişiden biri, The Dark Side of the Moon albümünün kopyasına sahiptir.
     

4. Pink Floyd'un son albümü olan The Division Bell albümünün yapımına yabancı eller yardım etmiştir. Örneğin albümün ismini; Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı romanı yazan Douglas Adams bulmuştur. Bilim adamı Stephen Hawkin ise albüm kapağının görünt

5. Pink Floyd isminden önce, grubun adı: The Pink Floyd Sound'du. Daha da kötü olduğu zamanlar oldu. Örneğin; The Tea Set ve The Abdabs'di. Ondan öncede, Syd Barrett ve David Gilmour 'Jokers Wild' adlı bir grupta çalıyordu.

6. David Gilmour gruba, o yıllarda mankenlik yaptığı için ve grubun görüntüsünü hoş göstereceği için alınmıştır.
     

7. Pink Floyd üyeleri grubun adını, Pink Anderson ve Floyd Council isimli iki Amerikalı blues sanatçısından esinlenerek almıştır. Ama ne yazık ki, Pink Floyd'un yeni ufuklara açan albümü Wish You Were Here(1975) yayınlanmadan iki müzisyen de ölmüştür.

8. 1967 yılında Pink Floyd, Pete Watts adında daha sonra onların şef ses mühendisi olacak birini işe aldı. Kendisini ayrıca Dark Side Of The Moon albümünde gülerken duymaktayız. Pete Watts1976 da öldü. Kızı Naomi ise grupla birlikte turnelerde büyüdü.

9. Wish You Were Here parçasının sonunu yeterince yüksek dinlerseniz belki caz virtüözü Stephane Grappelli'nin keman solosunu duyabilirsiniz. Kendisi o tarihte Abbey Road stüdyolarında yan odada çalışmaktaydı.
     

10. Atom Heart Mother albümünün ismi, 70'lerde ilk kalp pil takılan bir kadının gazete haberinin başlığından alınmıştır.

11. 2010 yılında Pink Floyd'un albüm kapakları, Royal Mail Postage tarafından posta pulları olarak basıldı.

12. Grubun Delicate Sound of Thunder (1988) albümü o yıllarda uzayda çalınan ilk albüm olmuştur.
     

13. Stanley Kubrick, ''Atom Heart Mother Suite'' albümünü soundtrack olarak ''A Clockwork Orange'' distopyasında kullanmak istedi. Ama onlar reddetti.

14. Dark Side of the Moon albümünde oldukça doğal ve gizli sesler vardır. Sokaktaki insanların seslerinden tutun da stüdyodaki seslere ve son olarak telesekreter konuşmalarına kadar.

15. Ayrıca, Dark Side of the Moon albümünün Wizard of Oz filminin soundtrack'i olarak yapıldığı söylenir. Film ve albümü aynı anda açıp izlerseniz film ile albümün harika bir uyumla gittiğini görürsünüz.

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021