Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 71 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özgür Karakaya
 
 
Yayımlanan Sayı : 1531

“Sürüleştirilme” - 18.03.2013

"Sorgulanmamış bir yaşam yaşamaya değmez"

Sokrates

 

Kendilerine ilişkin olmayan dayatılmışşünceleri taşıyanlardan  meydana gelmektedir.  Kendi düşüncenizin  yok sayılarak geri kalan çoğunlulukla hareket edilmesidir.  Seçim yapmamayı seçmektir.

 

Doğru bildiğini savunulmadığında da ortaya çıkmaktadır. Başkalarına benzemeyi yapaylaşmayı getirmektedir.Rüzgar ne yönden eserse  ona  göre kendini konumlandırmaktır. Prensip,ilke gibi sözcüklerde lügatlarında bulunmamaktadır.

 

Aykırıya karşı düşmanlığı da  barındırır . Sorgulama,düşünme gibi özellikleri bulunmadığından kopyalama yer almaktadır. Gerçek anlamda soru soran da dışlanmaktadır.

 

Sürü için iyi olan insanların yaratıcılıkları özgün düşünceleri farklı özelliklerin  ezilmesidir.  Her zaman tek tip kişileri barındırmaktadır. Koşulsuz üst iradeye biat etmek vardır. İtaatsizliğe de  asla yer yoktur.

 

“Herkes yapıyorsa bir bildikleri vardır” anlayışını da barındırmaktadır. Ona göre inandığı her şey kesinlikle doğrudur.

 

Eleştiriyi de kendine hakaret olarak algılamaktadır . Sorumluyu, suçluyu da hep kendi dışın da gören bir anlayışı kapsamaktadır.

 

Mevcut olan sistem  insanlığı tutsak olarak gördüğünden  tüketeciler üzerinden reklam ve medya kanalıyla da sürü davranışını üretmektedir.

 

Sürü edilgen bir yapıya sahiptir. Kullanılan dil ise  ezbere dayalı yinelemekten öteye geçememektedir ve sözcükler de sınırlandırılmaktadır. İnsanın kendisine ve doğaya yabancılaşmaktadır.

 

Korkuya dayanan umudunu yitirmiş  kitleler yığınından oluşmaktadır. Üç maymun oynanmaktadır: Bilmedim, görmedim, duymadım.

 

Çözümü ise  Soru sormaktan korkmamaktan geçmektedir . Tabularınızın olmamasıdır. Bilinçli  insan olabilmektir.  Bilince dayalı örgütlü toplumdan geçmektedir.

ozgur694@hotmail.com

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020