Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1750
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 47 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ayça Örer
 
 
Yayımlanan Sayı : 1505

Yol arkadaşım Neşet Ertaş - 27.09.2012

“14 Kasım 1973 Manavgat Ferik’teyiz. Oteli bastı halk. Kapıda birikip ‘Neşet Ertaş buraya gelmez, siz bizi mi kandırıyorsunuz’ diye kapıyı kırmaya kalktı. Neşet Ertaş indi merdivenlerden yavaş yavaş, incecik, çelimsiz. Yine inanmadılar. Çıkardı cebinden gösterdi kimliğini, onu omuzlarına alıp meydana taşıdılar.”

Muhtıra yüzünden yolların kapalı oldu
ğu yıllar. İnsanlar en çok ‘Mahpushaneye Güneş Doğmuyor’ türküsünü ister, asker sahneye sürekli uyarı yollar, programları kısa tutmalarını söylermiş: “Asker sahneye kadar geldi. Programı en geç 12’de bitirin dedi. Neşet Hoca, ‘Ben Abdalım, garibanım, inemem’ deyince, asker zorla indirdi.”

Turne bir yıl sürmü
ş. Babamın eğlence olsun diye çıktığı yol, Neşet Ertaş’ın geçim derdi. Memur maaşından hallice almışlar, tahtakurusu dolu yataklarda uyumuşlar. Ertaş en çok bulgur pilavına sevinmiş, lüks ikramları geri çevirmiş.

Babamın en unutamadı
ğı anı Hacı Taşan’ın da kendilerini dinlemeye geldiği gün: “Hacı Taşan geldi. Neşet Ertaş sahneye çıkacak çıkmıyor. Saz çalacak çalmıyor. En sonunda ‘Abdallarda bir gelenek vardır, usta yol vermeden saza vurmayız’ dedi. Hacı Taşan hastaydı, iki kişi koluna girip sahneye getirdi. O sahneye çıkıp tezenenin tellerine vurunca, Neşet çalmaya başladı.”

Yıl 72, Ne
şet Ertaş’ın Leyla’nın etkisinde olduğu yıllar. Turnenin son günü, ‘Mühür Gözlüm’ü söylemiş, söylemiş. Şarkı 20 dakika tutmuş, ozan sahneden inmemiş. En nihayet bitince, “Bittim” deyip bırakmış sazı yere.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019