Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Michael Kuyucu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1494

Opera sustu - 23.07.2012

Bu son birkaç yıl sanat adına garip geçiyor, acıları üst üste yaşıyoruz, birinin acısını atlatmadan diğerini yaşıyoruz. Selmi Andak derken daha Ayten Alpman’ın aramızdan ayrılışının şokunu atlatamadan bir diğer ölüm şoku yaşadık. Türkiye müzik dünyasının en önemli orkestra şeflerinden Buğra Uğur aramızdan ayrıldı. Bir cumartesi akşamı evin içine dolanırken twitterda Hakan Eren’in bir mesajını gördüm. Hemen Hakan’ı aradım “detayları öğrenip sana haber vereceğim” dedi. Umarım yanlış bir bilgidir diye kendi içimden dua ettim. Web sitelerine filan baktım, kimsenin hiçbir şeyden haberi yoktu. Derken birkaç saat sonra yine sosyal medyadan olayın doğru olduğunu öğrendim.

Bu kadar renkli bir ki
şiliğin, bu kadar iyi bir müzisyenin daha ellisini yeni yarılamışken genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılması çok yazık oldu. Tatil yaptığı yerde denize atlarken kalp krizi geçiren Buğra Uğur aramızdan ayrılmadan yaklaşık bir buçuk ay önce onunla özel bir röportaj yapmıştım. “Türkiye’nin Eurovision Serüveni” adlı TV programım için yaptığım belgeselde dertleşme fırsatımız da olmuştu. Deli dolu, hayata pozitif bakan bir insandı. Son görüşmemizde 1983'te Türkiye’yi temsil eden Çetin Alp ve ‘Opera’ adlı bestesi yüzünden yaşadığı trajik olayları dalga geçer gibi ironik bir dille anlatmıştı. Rahat ve sevecen bir insandı.

OPERA YÜZÜNDEN DAYAK YEM
İŞTİ
Bu
ğra Uğur, ‘Opera’ adlı bestesini Eurovision’a yolladığı sırada dayak yediğini ilk bana açıklamıştı. O gün verdiği röportajda “Avrupa’ya, Eurovision finallerine gitmeden önce dayak yedim. Ağzımı burnumu kırdılar. Hisar’da oturuyordum o zaman. Üç kişi geldi, bana “Sen kim, Opera kim” dedi, bana bir kafa attı, yere yığıldım. O zaman gençtik, bu da işin tuzu biberi oldu. Beni en fazla üzen olay dayak yemem olmadı, dayak hiçbir şey değildir. Her gün her yerde 20 tane öyle olay oluyor. O zaman 22-23 yaşlarındayım, beni en fazla üzen şey kendi meslektaşlarımın, ağabeylerimin bana destek vereceklerine, beni yılan gibi arkadan sokmaları oldu.” derken çok ince bir mesaj da vermişti. Yıllardır süren insanın insana düşmanlığını anlatmıştı, insanların kıskançlıklarını ve gençlere olan takozluklarını çok iyi bir dille ifade etmişti. Buğra Uğur son röportajında gençlerin çok sabırsız olduğunu ve her şeyi bir an önce yapmak istediklerinin altını çizerken, onlara ekranlardan biraz daha sabırlı olmaları çağrısını da yapmıştı.

MÜZ
İKLE GEÇEN 53 YIL
11 Mayıs 1959’da dünyaya gelen Bu
ğra Uğur’un en önemli özelliği, Türkiye’de sayısı her geçen gün azalan orkestra şefi bestecilerinden biri olmasıydı. Tek başına bir orkestraydı. 1977’de İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan yüksek derece ile mezun olan usta müzisyen, ilk müzisyenlik deneyimini Rıza Sılahlıpoda-Ritm 68 Orkestrası ile yaşadı. Nil Burak’ın ‘Bizim Diyar’ adlı LP’sinin aranjörlüğünü yapan Uğur, ilk albümü ‘Duyguların Seslenişi’ni de yine bu dönemde yayınladı.

1982’de Eurovision Türkiye finallerinde Neco’nun seslendirdi
ği ‘Gramofon’ adlı şarkı ile aranjör olarak yarışan Uğur, o yıl ülkemizi Eurovision’da temsil etme hakkını kazanamadı ama bir yıl sonra Çetin Alp ve Kısa Dalga grubunun seslendirdiği ‘Opera’ adlı bestesi ile Türkiye’yi Eurovision’da temsil etti. Almanya’da düzenlenen yarışmada aynı zamanda büyük orkestrayı da yönetti. 80’li yıllar boyunca Eurovision, Kuşadası Altın Güvercin, Akdeniz Akdeniz gibi yarışmalarda orkestra şefi olarak yer alan Uğur, özellikle Nilüfer ve Ajda Pekkan’ın orkestralarında da şef olarak yer aldı.

Nilüfer’in hâlâ kulaklarda yankılanan ‘Geceler’ adlı albümünün aranjörlü
ğünü üstlenen Uğur, yine Nilüfer’in seslendirdiği ‘İnkar Etme’, ‘Kavak Yelleri’ ve “Bosna’da Bıraktım Kalbimi” gibi bestelere imza attı. Klasik müzik eğitimi almasının getirdiği avantajla Batıya dönük bir müzisyen kimliği vardı. Düzenlemelerinde mutlaka senfonik öğeler yer alırdı. Klasik müziğin dramatik duygularını ve balad gücünü çok iyi yansıtan usta müzisyen son dönemlerinde müzik çalışmalarının yanı sıra farklı mekânlarda da piyanosu ile müzik dinletilerine imza atıyordu. Son görüşmemizde bana bir kitap yazdığını söylemişti. Kendi el yazısı ile yazdığı kitabını bastırmak kısmet olmadı.

Müzisyen kimli
ğini tiyatro müziklerine de yansıtan Buğra Uğur, bugüne kadar ‘Bir Garip Orhan Veli’, ‘Huysuz İhtiyar’ ve ’Kuva-ı Milliye’ gibi tiyatro oyunlarına müzikler hazırlamıştı. Ossi Müzik, 2009 yılında onun bestelerini, “Buğra Uğur’la 30 Yıl” adını verdiği albümde derlemiş ve sanatçıya özel bir albüm hazırlamıştı.

1983’te ülkemizi Eurovision’da temsil eden ve en çok ele
ştiri alan beste olan ‘Opera’nın, önce yorumcusu Çetin Alp kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldı, daha sonra şarkının söz yazarı Aysel Gürel, en son da kısa bir süre önce bestecisi Buğra Uğur hayata veda etti. Böylece ‘Opera’nın yaratıcı ekibinin tamamı cennette buluştu. ‘Opera’yı konuşacak, savunacak kimse kalmadı, ama bu kaliteli beste her ne kadar horlansa ve itilip kakılsa da pop müziğinin en kaliteli chansonlarından biriydi. Hazırladığım TV programında, piyanosuyla bu şarkıyı çalan Uğur’un ne kadar kaliteli bir besteye imza attığı yıllar sonra o piyano dinletisinde bir kez daha ortaya çıktı. Belki ‘Opera’ şimdi sustu, onu savunacak kimse kalmadı ama ben o şarkıyı onlar adına savunmaya devam edeceğim.

Belki kli
şe bir laf oldu ama ben yine aynı şeyi söyleyeceğim; kader, özel yetenekleri aramızdan alırken çok hızlı davranıyor. Bu özel yeteneğin ülkemize verecek daha çok şeyi vardı. Toprağın bol olsun Buğra Uğur…

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020