Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 68 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ahmet Öztürk
 
 
Yayımlanan Sayı : 1449

Hükümet sanattan korkuyor,,, - 21.05.2012

Zonguldak’ta kültürel faaliyetlerde bulunan kuruluşlar, “Budala” adlı oyunu sergilemek için Zonguldak’ta bulunan İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçıları ile birlikte, AKP hükümetinin son dönemde tiyatrolar üzerine yaptığı açıklamaları protesto etti ve. Zonguldak’ta Zonguldak Devlet Tiyatrosu’nun da faaliyetlerini yürüttüğü Atatürk Kültür Merkezi önünde yapılan protesto gösterisinde, şiirler okundu, sloganlar atıldı. Grup adına ZOKEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Tiyatro Yönetmeni Engin Çöl tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: AKP iktidarı gözü kara bir şekilde sürdürdüğü “ülkeyi gericileştirme sürecini” bu kez tiyatroları hedef alarak daha da derinleştirmek istiyor. “Parasını veren, her türlü müdahaleyi yapar” gibi son derece çirkin bir dille İstanbul Şehir Tiyatroları’nı egemenliği altına almaya çalışan hükümet bu kez de, Devlet Tiyatroları’nın da özelleştirileceğini kesin bir dille açıkladı. Zonguldaklı kültür-sanat insanları olarak iktidarın sanatı ve sanatçıları hedef alıp, toplumu sınıflaştırarak yürüttüğü saldırıyı geri püskürtmeye kararlıyız.

Ortaya konulmak istenen
şey çok açıktır. Hükümet sanatsal yaratılardan korkuyor. Sanatın çok sesli, çok renkli boyutunu tek renge, tek sese düşürmek istiyor. “Muhafazakâr sanat” adı altında geliştirilen bir kavramla sanatın eleştirel boyutunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Sanatsal yaratıyı siyasi iradenin koltuk değneği, arka bahçesi yapmak istiyor. “Tükürürüm böyle sanatın içine” denilerek başlatılıp Kars’taki insanlık heykelinin “ucube” diye nitelenerek yıkılmasıyla sürdürülen saldırıların, şimdi de tiyatroları hedef almasının tek nedeni budur. Buna sessiz kalmamız düşünülemez.

SANAT YÖNETMENL
İĞİ KUKLAYA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Hayretle izledik,
İstanbul Şehir Tiyatrosu kendisinden gizlenen ve apar topar onaylanarak önüne konulan bir yönetmelikle tarihinin en büyük saldırısına maruz kaldı. Bir yıkım ve ideolojik istila dışında amacının ne olduğu anlaşılamayan bu yeni yönetmelikle, belediyeye ait bir şube müdürlüğü düzeyine indirildi. Genel Sanat Yönetmeni Müdürlük makamının da altında bir kuklaya dönüştürüldü, sanatçıların yerine belediye memurları oturtuldu. Dile getirilen sorular “Parasını veren biz değil miyiz” gibi utanç cümlesiyle yanıtlandı. Buradan ülkeyi zapt-u rapt altına almaya çalışan çağdaş tiranlara sesleniyoruz. Devlet Tiyatrosu da, Şehir Tiyatrosu da sizin değil, vergi ödeyen yurttaşların, izleyicilerin malıdır...

Kamuoyuna sesleniyoruz. Sanat alanı, siyasi iradenin faydacı beklentilerine göre düzenlenemez. Seçilmi
şlerin asli görevi sanatın sesini kısmak değil, ihtiyacı olan özgür ortamı sağlayacak altyapıyı kurmaktır. Bu yalnızca sanat ya da sanatçı için değil, vergileriyle bu kurumları var eden halkın özgürce düşünebilmesi, farklı estetik algılarla buluşarak zenginleşebilmesi için de önemlidir. Eğer başka türlü davranılırsa, bilinmelidir ki tiyatro susmayacaktır. Bizler de sessiz kalmıyoruz. Buradan tüm ülkedeki “özgür tiyatro” haykırışlarına sesimizi katıp hükümetin ne sahnelerimizi ne de ufkumuzu karatmasına izin vermeyeceğimizi ilân ediyoruz. Sözlerimizin sonunda tüm bu süreci hiç müdahil olmadan izleyen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ı istifaya davet ediyoruz. 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019