Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Michael Kuyucu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1348

Aynur Aydın dünyaya açılıyor. - 28.12.2011

Son günlerde genç bir kız dikkatimi çekmeye başladı. Bu genç kızın adı Aynur Aydın. Almanya’da doğmuş genç bir Türkiyeli kız. Birkaç yıl önce Almanya adına bir grupla beraber Eurovision Şarkı Yarışması ulusal finallerine katılmış ve üçüncü olmuş.

Bu kız Avrupai tarzı ve dikkat çeken vokali ile kirlenen Türkiye pop müzi
ğine farklı bir renk kattı. 2009 yılında albüm hazırlıklarına başlayan Aynur Aydın bugüne kadar Britney Spears, Pink, Celine Dion, Lady Gaga, Rihanna, Ace of Base, Roxette, Enrique Iglesias ve Jennifer Lopez gibi önemli dünya starlarına bestelere veren bir ekiple çalışş. Bu ekiple birlikte kayıtları, İsveç’in başkenti Stockholm’deki dünyaca ünlü Cosmos adlı stüdyoda gerçekleştirdi. Şu sıralar Lady Gaga, Enrique Iglesias, U2, Roxette ve Jennifer Lopez hali hazırda yeni albümlerini bu stüdyoda hazırlıyor. 

Yurtdışında hazırlanan ‘12 Çeşit La la la’ adlı albüm çift CD olarak Türkiye’de Seyhan Müzik tarafından müzik marketlere sunulmuş. Türkiye’ye gelince albümünü eline alıp prodüktörleri gezmeye başlamış, kimisi ona “güzel kızsın gel sana bir aşk yaratalım öyle çıkartalım” demiş, kimisi “şu sıralarda X güzel bakkal şarkılar yapıyor ondan bir beste alalım sana verelim, sesin güzel demiş”... Uzun lafın kısası, onu Türkiye’nin malum popüler kültür şablonuna oturtmak istemişler. O, bu konuda yılmamış ve Avrupa’da hazırladığı albümü olduğu gibi Türkiyeli müzikseverlerle paylaşmak istemiş. Bu sırada Bülent Seyhan ile tanışş ve bu hayalini Seyhan’ın da desteği ile hayata geçirmiş. Mükemmel bir grafik ve kartonet çalışması ile ciddi paralar harcanarak pazara sunulan albüm çift CD’den oluşuyor. Birinci CD’de Türkçe şarkılar yer alırken, ikincide İngilizce şarkılar yer alıyor. Üstelik tek CD fiyatına satılıyor. 

Aynur Aydın şarkılarını önce İngilizce hazırlamış, ama albümü Türkiye’de yayınlaması gündeme gelince ilk klip şarkısı ‘Yenildim Daima’yı yazmış. Albümü dinlerken popüler kültürün esiri olmuş, basit matematiksel hesaplarla hazırlanmış, dinlemekten usandığımız klişe Türkiye pop müziğinin dışında bir işle karşılaşıyorsunuz. Kızın sesi çok iyi, bazen ıslık kadar tiz bazen olgun, bazen seksi... Şarkı söyleme tarzı son derece modern, bir zamanlar Ayşen adlı genç bir kız vardı, o böyle Avrupa standardında şarkılar söylerdi. Aynur’un farkı ise Avrupai stilde şarkı söylemenin ötesinde bütün prodüksiyonunu Avrupa’da hazırlamış olması. ‘Yenildim Daima’ ve  onun İngilizcesi olan ‘DNA’ya aynı klibi çekmiş, Türkçe klip Powertürk TV’de, İngilizce ve Türkçe klip ise Number One TV’de dönüyor ve çok ciddi istekler alıyor. 

‘12 Çeşit La la la’ ismi ile ilginç bir albüm, 12 şarkı ve bir bonus şarkı içeren albümün özellikle slow şarkıları mükemmelin de ötesinde. Bir ara Mariah Carey’i dinliyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse şablonlarla dolu popüler müziğin dışında bir iş gördüğüm zaman hevesleniyorum. Türkiye popunda ne ruh kalmış ne de iyi vokal. Aranjörler, besteciler herkes birbirini tekrar ve taklit etme yarışına girmiş. Böyle bir sektörde böylesine radikal bir işi pazara sunan Seyhan Müzik’i tebrik etmekten başka bir şey yapamıyorum. Yurtdışında yaşamasına rağmen düzgün Türkçesi ile şarkılarını gayet başarılı bir şekilde seslendiren bu genç kızın İngilizcesi ise mükemmel. Bazı şarkılar öylesine uçuk ki oturup yeniden dinleme ihtiyacını duyuyorum. Kulaklar popüler müzikten dolayı öylesine kirlenmiş ki ben bile dinlerken bazen adaptasyon zorluğu yaşıyorum. 

Türkiye’de son on yılda müzik marketlere sunulan en farklı ve en Avrupai iş olan Aynur Aydın’ın bu albümüne yurdum halkının alışması biraz zor olabilir, ama ilk önce yabancı müzik dinlemekten zevk alan müziksever onu sevecek sonra ise diğerleri. Yüzü Batı’ya dönük bir albümün geleneksel kalıpları kırarak Türkiye pop müziğine yön vermesi adına çok güzel bir proje olmuş. Bu albüm bir hafta önce Türkiye’de yayınlandı yılbaşından sonra Avrupa kıtasında da müzik marketlere sunulacak. Aynur, Warner Bros ile anlaşma yapmış ve bu global müzik şirketi albümü farklı ülkelerde pazara sunacak, böylece bir Türkiyeli kız Türkiye’den Avrupa’ya açılmayı deneyecek... Ona bol şans.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020