Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1746
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 66 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1325

Antalya Piyano Festivali Bugün Başlıyor - 25.11.2011

Fazıl Say'ın Antalyalılara armağan ettiği piyano festivali bu 12. ci yaşına bastı. Say'ın yakın dostluk kurduğu piyanistleri davet ederek başlattığı bu iddialı etkinlik bugün itibarıyle katılan müzisyenlerin kalitesi, uluslararası saygınlık, bütçe gibi kıstaslar bakımından neredeyse İstanbul Müzik Festivali ile aşık atar hale geldi. Antalya Piyano Festivali'nin İstanbul müzik Festivali'ne kıyasla önemli bir avantajı daha var ki o da son birkaç yıldır sahip olduğu yerel ölçekteki destek.

Antalya Büyük
şehir Belediyesi’nin düzenlediği ve sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bugünden itibaren sanatseverlere unutulmaz bir klasik müzik şöleni yaşatacak. Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan festival, bu yıl dört eserin Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği yapacak. Volkswagen’in ana sponsorluğunda düzenlenen festival 25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festivalin merakla beklenen Türkiye prömiyerlerinden biri, Fazıl Say’ın bu sene besteledi
ği dünya prömiyeri Almanya’da gerçekleştirilen “Varyasyonlar Op. 32”.  9 Aralık tarihinde saat 20:30’da Antalya Kültür Merkezi’nde ilk kez izleyicilerle buluşacak olan eseri, piyanonun başarılı isimleri Ufuk&Bahar Dördüncü Kardeşler ve perküsyon sanatçısı Sebastien Cordier birlikte seslendirecekler.

Fazıl Say’ın bir di
ğer eseri ise, yine Almanya’da dünya prömiyeri gerçekleştirilen “Dört Şarkı Op. 37”… Nazım Hikmet’in ‘Masallar Masalı’, Ingeborg Bachmann’ın ‘Die Grose Fracht’ (Büyük Yük), Turgut Uyar’ın ‘Göğe Bakma Durağı’, Rilke’nin ‘Der Panther’ (Panter) adlı şiirlerden oluşan ‘Dört Şarkı’da, Elif Şahin’in piyanosuna bas Szymon Chojnacki eşlik edecek. İzleyicilerin özel bir gece yaşayacağı konser 13 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Festival de ayrıca Philip Glass’ın “
İki Piyano için Dört Bölüm”  eseri de Labeque Kardeşler tarafından Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. Festivalin bu yılki özel konukları arasında yer alan Katia & Marielle Labeque Kardeşler, 29 Kasım günü saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Liszt Gecesi’nde ise Dezsö Ranki ve Edit Klukon; Liszt’in “Faust Senfonisi” adlı eserinin daha önce hiç çalınmamı
ş bir versiyonunu da ilk kez seslendirecekler. Ünlü Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt’in ve şef Geza Gemesi’nin büyük bir titizlikle notalarını düzenlediği,1856 yılına ait 2 piyano için olan mevcut transkripsiyon hiç yayınlanmamıştı. Bu versiyonu çalan tek ikili olan Ranki ve Klukon bu versiyonu Türkiye’de ilk kez sanatseverlere sunacaklar. Liszt’in doğumunun 200’üncü yılı için düzenlenecek gece, 1 Aralık günü saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Antalya Büyük
şehir Belediyesi’nin düzenlediği 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları öğrencilerle buluşturuyor. Sanatsal değeri kadar eğitim yönü de önem taşıyan festivalde öğrenciler, ücretsiz olarak düzenlenen workshoplar (atölye çalışmaları) ile festivale gelen sanatçılarla çalışma olanağı yakalayacaklar. Sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı ve 25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak olan festival boyunca sekiz workshop gerçekleşecek.

Festivalde; geçen yıllarda oldu
ğu gibi bu yıl da, şehrin uzak bölgelerinde düzenlenecek halk konserleri ile konserlere gelme şansı olmayanlar klasik müzik ile tanışma fırsatı yakalayacak. Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek performanslarla sınırlı kalmayacak festival programında, bu yıl dört farklı halk konseri yer alıyor.

Fazıl Say’ın verece
ği konser 11 Aralık Pazar günü saat 13:30’da, oldukça ilginç bir mekan olan Döşemealtı Orfe Atlı Spor Kulübü’ndeki Manej’de gerçekleşecek. Eğlenceli şovlarıyla beğeni toplayan Igudesman & Joo ikilisi, 2 Aralık Cuma günü saat 14:30’da Akdeniz Üniversitesi’nde sahne alacak. 8 Aralık Perşembe günü ise Ufuk & Bahar Dördüncü saat 14:00’te Kepez Kültür Salonu’nda izleyicilerle buluşacak. Son olarak, 12 Aralık Pazartesi günü saat 20:30’da Alman caz piyanisti Dieter Koehnlein de Antalya Kültür Merkezi’ndeki Perge Salonu’nda müzikseverlerin karşısında olacak.

Facebook’ta sadece ilk 10 dakikasının canlı olarak yayınlanaca
ğı konserler arasında; 26 Kasım’da saat 20:30’da Fazıl Say’ın gerçekleştireceği konser, piyanist Dorantes ve grubunun sahnede olacağı 15 Aralık’ta saat 20:30’da gerçekleşecek “A Piano Abierto” gecesi ve son olarak ise festivalin daimi orkestrası olan Moskova Virtüözleri’nin 17 Aralık saat 20:30’da gerçekleştireceği kapanış konseri yer alıyor.

Konserler a
şağıdaki linklerden izlenebilir.

Ayrıca konser programlarını ve di
ğer bilgileri www.antalyapiyanofestivali.com  adresinden öğrenebilirsiniz.

Pazartesi günü görü
şene değin esen kalın sevgili dostlar


Müfit Semih Baylan
Editör
facebook: https://www.facebook.com/vwturkiye?sk=app_208466899226645     

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019