Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1748
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 88 müzisyen gazete okuyor
 
 
Seda Niğbolu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1311

Kutlanmaya layık 20 yıl - 31.10.2011

Pearl Jam, ‘Ten’ ile ‘Backspacer’ arasında geçen, herkesin birbirini tanıdığı Seattle müzik ortamından çıkıp dünya devine dönüşğü 20 yılı, ‘Singles’ zamanından bu yana hukukları olan Cameron Crowe’un çektiği ‘20’ belgeseli ile kutluyor. Ona paralel olarak yayımlanan aynı isimli albümün ilk bölümü belgeselin soundtrack’i ve çoğunlukla erken dönem canlı kayıtlarından oluşuyor, ‘Garden’, ‘Why Go’ gibi yeni dönem rock gruplarının samimiyetini ve lirik yeteneğini sorgulatan parçalarla birlikte öncülleri ‘Mother Love Bone’a ithafen söyledikleri ‘Crown of Thorns’u duyuyoruz burada. İkinci bölümdeyse ‘Nothing as it seems’den ‘Indifference’a eski demolar ve ‘Better Man’, ‘Indifference’ gibi parçaların 2000’lerden konser kayıtları hikâyeyi tamamlıyor. 

Tıpkı belgeselin anlı
şanlı bir dev grup kutlaması olmanın ucuzluğuna asla düşmediği gibi albüm de hitlerin manasızca yan yana dizildiği bir best-of olmanın çok uzağında. Kirli kayıtlardan, kötü ses kalitesinden çekinmeyen ‘20’, rock tarihinde seven sevmeyen neredeyse herkesin saygısını kazanabilmiş nadir gruplardan birinin, Eddie Vedder, Stone Gossard ve ekibinin yarattığı o samimi ruhun kutlaması. Büyürken bile tavrını asla yitirmeyen, büyümenin gücünü müzik endüstrisiyle savaşta kullanabilmenin çok iyi örneğini veren bir grubun...

Sava
ştan kasıt kürtaj hakkı, Bush karşıtı duruşları, Ticketmaster’a karşı verdikleri efsane mücadele ya da birkaç başarılı istisna hariç müzik videolarından uzak durmaları değil sadece. Belgeselde bahsi edildiği gibi karanlık tarafla mücadele ederek mutluluğu aramanın savaşı daha çok.

2000’lerde ara ara sessizle
şip geri çekildikleri, müzikal anlamda etki alanlarının eskisi kadar güçlü olmadığı zamanlarda bile duruşlarından, olgunluklarından bir şey yitirmemelerine yol açan da bu. İyi müzisyenlik ya da sağlam sözlerden ziyade hızla gelip geçen dönemlik akımların öne çıktığı zamanlarda olduğumuz düşünülürse izleyeceğimiz son hikâye anlatan müzik belgesellerinden/toplamalardan biri olabilir ‘20’.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019