Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1749
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor
 
 
İpek İzci
 
 
Yayımlanan Sayı : 1271

İstanbul'da 'gerçek' konser salonu olmayışı büyük eksiklik - 05.09.2011

Müzik yazarı Serhan Bali, size hitaben yazdığı açık mektupta “ Türkiye’nin müzik yaşamı için bugüne dek yaptığınız icraatları, İstanbul’a örnek bir konser salonu kazandırarak taçlandırmaya var mısınız?” diye sordu. Var mısınız?

Serhan Bali’nin yazısında, beni hem gururlandıran ama öte yandan da önemli bir manevi sorumluluk altına sokan bir ifade var. Ben her zaman ülkemin çok daha nitelikli müzik dinleme kültürüne kavu
şması amacıyla çalıştım, yine çalışırım. Gerçek müzik kültürünün yaygınlaşabilmesi için, bugün en geri kaldığımız noktanın sanat mekânları konusunda yetersizliğimiz olduğu kanaatindeyim. Sporda salonlar ve sahalar sporun gelişmesine ne kadar katkıda bulunuyorsa, sanatın gelişmesi için de tiyatro, sinema, konser salonlarının, müzelerin, operaların çoğalması gerekir. Bugün, dünya metropolleri açısından kültürel anlamda da önemli bir yere sahip olmaya başladı İstanbul. Gerçek anlamda büyük bir konser salonundan yoksun oluşu, sahip olduğu tek opera binasının kapalı olması çok büyük bir eksiklik diye düşünüyorum. Bu nedenle hep birlikte Türkiye’yi, çağdaş tiyatro, opera, konser salonlarına kavuşturmak için çabalamalıyız.

Serhan Bali, sizin düzenleyeceğiniz bir kampanyayla İstanbul’da büyük bir konser salonunun tamamlanması için yeterli fona ulaşılabileceğine neredeyse kesin gözüyle baktığını söylüyor. Ne diyorsunuz, Türk sermayesinden umutlu musunuz?

Bu a
şamada devletin desteği gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası salonu, Doğuş Grubu tarafından yenilendi. Devlet teşvik edici olursa, özel sektör daha istekli hale gelir. Çünkü devletin desteklediği fikirler, özel sektörde de yankı bulabilir. Türkiye’nin metropolü olan İstanbul’da da böyle bir binanın yükselmesi ve opera binasının tamamlanması için Kültür Bakanı’mızın çok büyük bir arzusu olduğunu biliyorum. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün de bu konser salonunun bitirilmesini arzu ettiğini biliyorum. Bu yönde İstanbul’da da yeni bir opera binasının ve konser salonunun yapılabileceği umudunu taşıyorum.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019