Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 39 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1269

Jamie'nin ezan resitali - 15.07.2011

Jamie Cullum’u önceki akşam İstiklal’de baskılı gri tişörtü, kot pantolonu ve dağınık saçlarıyla gören kaç kişi, bu çocuğun az önce Caz Festivali kapsamında 3 bin kişiyi dans ettirip kendine hayran bıraktığını düşünür? Caz Festivali’nin İstanbul’a kazandırdığı yeni bir sahne olan ve Jamie Cullum’la ilk konserini yaşayan Santralistanbul Kıyı Amfi, festivalin kesinlikle en iyi ambiyansa sahip mekanlarından biri. Haliç’in sona yaklaşğı kıyının yanıbaşında, panoramik, ışıl ışıl bir getto İstanbul manzarası ve tepelerin ardında geniş bir gökyüzü... Buna bir de batmakta olan hilal eklenince, ilham perileri Jamie ve konser alanını dolduran herkesin üzerine tılsımlarını serpmeye başladı.

“Sizi kendime yakın hissetmek istiyorum” sözleriyle açtı
ğı konserin ortalarına kadar Jamie, herkesin sevdiği popüler parçaların caz yorumlarıyla seyirciyi safına topladı. Sanki birisi şaltere elini koymuşcasına içli içli söylediği ‘Please don’t stop the music’ ardından seyircilerden birkaç çift, romans halinde dans etmek için sahne önüne geldi. Muhtemelen, git gide altın sarısına dönüşen hilalin de beklediği bir şeydi bu.

Geceyi unutulmaz kılan olay, belki de bir tabunun de
ğiştiği andı. Ezana saygı gereği olarak etkinliklerin akışı ayarlanıyor, seslerin çakışmamasına dikkat ediliyor. Tabii canlı konserde bu her zaman mümkün değil. Jamie, solo piyanoyla söylediği şarkısının daha ilk dizelerinde, yakınlardaki bir camiden ezan okunmaya başlandı. Bir anlık duraksamanın ardından, “Hangi notada olduğunu bulacağım” diyerek yatsı ezanının altına hafif, yumuşak akorlar basmaya, satırların ardından küçük cümleler kurmaya başladı. Bu hamle, seyirciden hemen olumlu tepki aldı ve alkışlarıyla yüceltildi. Sonlarına doğru ilahi, görkemli akorlar basmaya başladığı ezanın bitiminden sonra kendi sesiyle yaptığı uyumlu doğaçlama da takdire şayandı. “Bu muhteşem sese eşlik etmeme izin verdiğiniz için teşekkür ederim” dedi ve herkesin kalbini kazandı.

Sonra konser giderek hızlandı. Jamie sahnede kâh ko
şturdu, kâh seyirciyle şakalaştı, an geldi piyanonun üzerinden atladı, hepimize koro söyletti, sahne önünde zıplattı ve uzunca bir bis’in ardından, konseri “Bu geceyi hiç unutmayacağız, sağol İstanbul!” sözleriyle bitirdi..

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020