Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1748
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 86 müzisyen gazete okuyor
 
 
Cansu Uras
 
 
Yayımlanan Sayı : 1264

Sahneye çıktığımda deliriyorum. - 08.07.2011

‘Tuttu Fırlattı’ şarkısı nasıl ortaya çıktı?
Tony Gatlif’in ‘Gadjo Dilo’ filmini izledim ki ben zaten Balkan filmlerini çok severim. Gatlif ve Emir Kusturica filmlerinin müziklerini de büyük be
ğeniyle dinlerim. Bu tür müziğe yatkınım da. İlk albümde de biraz bu tarzı denemiştim. ‘Gadjo Dilo’da çalan ‘Tutti Frutti’ şarkısını çok sevmiştim. Şarkıyı dinledikten sonra ana melodisini alıp kalan yerlerinin müziğini ben yaptım. Şarkının sözlerini rap ve R&B şarkıcısı Esin İris’le beraber yazdık. Kendisinin yazdığı sözleri çok beğeniyorum, zaten rap’çileri modern ozanlar olarak görüyorum. Onunla terasta oturduğumuz ve yüzümüze yoğurtla kuru kahve sürdüğümüz bir gün ortaya bu şarkı çıktı. Bu şarkı 15 dakikada, samimi bir şekilde tamamlandı. 

Üçüncü albümde bizi ne tür
şarkılar bekliyor?
Birkaç
şarkıda Balkan ezgileri kullandık. Daha çok 80’li yılların kabare havaları var. Pop rock giden bir şarkı başka bir türe dönüşebiliyor. Albüm değişik türlerde şarkılarla şekillendi. Bence benden bekledikleri türde bir albüm yaptım. Hatta internette şöyle bir şey yazmıştım: ‘Vay Be Ben Neymişim’ şarkısının kardeşi geliyor. 

‘Yaz single’ı etkisini çabuk kaybediyor’
Albümünüz sonbaharda çıkacak. Artık müzisyenler albümlerini internetten payla
şmaya ya da senin yaptığın gibi önce single yayımlayıp sonra albüm çıkarmaya başladı. Bunun nedeni ne sizce?
Belli bir süre ara verdi
ğinizde ya da arada farklı bir türde albüm çıkardığınızda özleyenler çok oluyor. Aynı zamanda siz de özlüyorsunuz tabii. Bu nedenle, şarkıcı olarak acele etmek istiyorsunuz. Ama albümü eylülde çıkarmayı planladığımız için önden bir single yayınlamak istedik. Benim hedefim sadece buydu. Yoksa yazın single çıkardığınızda hiçbir şeye dönüşmüyor. Şubatta çıkan bir albüm uzun süre dinleniyor ve sonrasında mayıs, haziran, temmuz aylarında konserlere dönüşüyor. O tarihte albüm çıkardığınız için gerçekleşen bütün konser ve festivallere katılıyorsunuz. Aslında ‘Tuttu Fırlattı’ da eylülde çıkacak albümde olacaktı. Fakat şarkı o kadar eğlenceli ki eylülde çıkarsak okullar açılmış, çocuklar bunalımda olacak. (Gülüyor) Ortaya pozitif, renkli bir şarkı çıktığı için yazın yayımlamak istedim. 

Müzi
ğinizi beş kelimeyle tanımlamanızı istesem…
Samimi, umarsız, de
ğişken, eklektik; beşinciyi de size bırakıyorum. 

Günümüzde rock müzi
ğin içinde arabesk ve Balkan tınıları kullanılıyor. Pop müzikte elektronik müzik esintileri de olduğu için bu türdeki müzik ‘rock’ olarak adlandırılıyor. Bu şekilde, müzik türlerindeki değişimler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aslında artık kimsenin müzi
ğini kategorize edemeyeceğiz. Bu durum benim için de geçerli. Biri yaptığım müziği sorduğunda, eklektik deyip işin içinden çıkıyorum. Tamamen pop rock’ın tanımı da bu değil. Klasik rock diyecek olsak, Türkiye’de belki de sadece iki grup tamamen klasik rock yapıyor. Dinlemeye başladığınız zaman artık müzik türlerinin birbiriyle iç içe geçtiğini görüyorsunuz. Pop şarkıcısının konserine gittiğinizde bir anda rock müzik çalmaya başlıyor. Rihanna, Türkiye’deki konserinde rock çaldı. Artık insanlar sevdikleri bütün müzik türlerini bir şarkıda toplayabiliyor. Önemli olan ortaya güzel işlerin çıkması. 

‘Benim için sahnenin önü, arkası diye bir
şey yok’
Albümlerinizden önce herkes sizi bateri çalmanızla tanıdı. Bununla ilgili çalı
şmalarınız sürüyor mu?
Dünyada hem albüm çıkarıp hem de ba
şka birinin grubunda bateri çalan hiç kimse yoktur. Fakat ben bunu yapmak istedim. Her şeyden önce egosu çok yüksek bir insan değilim. Benim için sahnenin önü, arkası diye bir şey yok. Bu isteğimi herhangi bir grupta başaramazdım, özel bir grup gerekiyordu. 333 diye bir grup kurduk. Bütün Türkiye’den önemli kadın müzisyenleri topladık. Aynı zamanda bu kadınların hepsi şarkıcı ve eylülde albümleri çıkacak. Enstrümanımızı bırakmamak için bu grubu kurduk. İleride belki bir albüm de çıkarabiliriz. Bu grup iki senedir var, birçok yerde konser verdik. Ağustosta da bir ay boyunca Bodrum’da çalacağız. 

Yakın zamanlarda sizi nerelerde görece
ğiz?
Şu an için kesinleşen herhangi bir konser programı yok. Twitter’ı aktif olarak kullanıyorum, oradan konser haberlerini öğrenebilirler. Gökçe Dinçer adıyla bulabilirler, direkt Gökçe olarak bulamazlar. 

Türkiye’nin en iyi ve ünlü elektrogitaristlerinden Ünsal Dinçer’in kızısınız. Kendisiyle yakın zamanda herhangi bir çalı
şmanız olacak mı?
Aslında bu albümde olacaktı. Candan Erçetin’le çalı
şğı için kayıt günü onun konserine denk geldi. Albümde benim için çok özel olan ‘Yirmili Yaşlarım’ adında bir şarkı var. Bu şarkıda babamın çalmasını çok isterdim. Televizyona beraber çıkmayı düşünüyoruz. Katıldığım programlarda gitarı babam çalacak. 

Şarkılarınızın video kliplerinde ve canlı performanslarınızda rahat ve neşeli bir duruşunuz var. Sanki bu işi sadece hobi olarak yapıyorsunuz. 10 yıl sonra da bu halini koruyabileceğinize inanıyor musunuz?
Sa
ğlıklı ve mutlu olursam bu enerjiyi koruyabileceğime inanıyorum. Sahneye çıktığım an zaten deliriyorum ve çok mutlu oluyorum. Konserlerde eğer belli bir saat aralığı yoksa 30 şarkı çalıyoruz. Sahnede olduğumuz süre boyunca hepimiz çok eğleniyoruz. Mesela klavye çalan arkadaşımın gülmediğini gördüğüm an hemen dönüp neyi olduğunu soruyorum. Sahnedeki herkesten çok etkileniyorum; hepimizin o anda mutlu olmasını, eğlenmesini ve izleyenlerin de bunu hissetmesini istiyorum.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019