Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 37 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1183

Opera barındıran oratoryo... - 09.03.2011

Şef Goetzel, 'Messa da Requiem'de koro, solistler ve orkestra dahil mükemmel bir iş çıkardı

Verdi’nin ‘Messa da Requiem’ adlı eseri, 3 Mart Per
şembe akşamı, Lütfi Kırdar Konser Salonu’nda İstanbullularla buluştu. Sascha Goetzel’in yönettiği Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla birlikte sahnedeki yerini alan devasa kadronun içinde, Ankara Devlet Çoksesli Korosu (ADÇK), Wiener Singverein üyeleri, soprano Michele Crider, mezzosoprano Anna Lapkovskaja, tenor Marius Brenciu ve bas Burak Bilgili yer alıyordu.

Yaylıların yumu
şacık salınımları eşliğinde koronun fısıltıyla söylediği son derece üzgün tondaki yakarışlarla açıldı eser. Derken, ‘Kyrie’ bölümünde dört solisti de yakından tanıma olanağı bulduk. Soprano Michele Crider, özellikle pes tonlarda, Leontyne Price’ı andıran puslu tonuyla etkileyiciydi. Sesi, uzun süredir sahnelerde olmanın yorgunluğunu artık üzerinde taşımaya başlamıştı belki ama ifade yönünden partilerini kusursuz söylediği vurgulanmalı. Requiem’le yıllar içinde özdeşleşmiş olduğunu, elindeki Latince metni okumaya ihtiyaç duymadan, çoğu yerde ezbere söylemesiyle, sergiledi. Tenor Marius Brenciu ifade yönünden sönük kaldı. Lejeye çalan parlak lirik tenor sesiyle diğer üç koyu sesin arasında farklı bir renk kattı katmasına ama partilerini hiçbir duygu kırıntısı dahi katmadan söylemesiyle eksi puan aldı.

* * *

Mezzosoprano Anna Lapkovskaja, son Leyla Gencer Yarı
şması’nda soprano Pervin Çakar’la birlikte üçüncü olmuştu. Çok güzel bir ses olan Lapkovskaja, ifadesiyle de son derece etkileyiciydi. Soprano ile olan düetini barındıran ‘Recordare’ bölümünde zirveye tırmandı o da. Ama iki sesin de dramatik karakterde olması, bu bölümde aranabilecek karşıtlığı oluşturmaktan uzaktı. Uluslararası sanatçımız Burak Bilgili, kudretli bas sesi ve dramatik yorumuyla bu parti için biçilmiş kaftan olduğunu bu kez kendi ülkesindeki izleyiciler önünde sergiledi. Her şeyiyle kusursuzdu genç sanatçımız. Tutti pasajlarda orkestranın altında kalmayan güçlü tonuyla gecenin en fazla akılda kalan solistiydi. ADÇK, son dönemde, Viyana eğitimli Cemi’i Can Deliorman’ın şefliği devralmasıyla hız kazanan yükselişine yakışır bir performans sergiledi. 20 kişilik Singverein ile hem tecrübe hem de vokal zenginlik bağlamında el ele vererek ortaya zengin ve diri bir yorum çıkardı. Mahşer gününü tasvir eden ve her ‘Messa da Requiem’ temsilinin merakla beklenen bölümü olan ‘Dies irae’de, bölümün taşıdığı görkemin hakkını veren, orkestrayla da uyum halinde enfes bir icra ortaya koydu.

* * *

Orkestra, Sascha Goetzel yönetiminde, özellikle yaylıları ve bakır nefeslileri ba
şta olmak üzere doksan dakika boyunca tam formundaydı. Bakırlar, eserin sonunda yağmur gibi yağan alkışlardan paylarına düşeni, şef tarafından ayağa kaldırılmak suretiyle alabilmeliydiler. ‘Tuba mirum’ bölümünde, balkonlara da yerleştirilenlerle birlikte sayıları toplamda sekizi bulan trompetler, İsrafil’in mahşer günü duyulacak sur’larını betimledi. Bu bölümde balkonla sahne arasında küçük çaplı senkronizasyon sorunları duyulmadı değil ama sonuç yine de etkileyiciydi. Goetzel, Messa da Requiem’in ‘içinde opera barındıran oratoryo’ biçiminde özetlenebilecek özgün formunu tüm yetkinliğiyle sunmayı başardı. Dramatik bir okumaya ağırlık verdi. Koroları, solistleri ve orkestrayı eserin başından sonuna dek bütünlük içinde tutabilmeyi başardı. 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020