Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1748
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 40 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yarsel
 
 
Yayımlanan Sayı : 1110

Elektroniğin atası geliyor. - 26.11.2010

1970’li yılların başında elektronik müziğin önde gelen gruplarından Kraftwerk’den ayrılan Klaus Dinger ve Michael Rother’ın kurduğu NEU!, ticari olarak pek başarılı olmasa da müzik tarihinde kendine özel bir yer edindi. 1971 ile 1975 yılları arasında oldukça aktif olan grup arka arkaya üç albüm yayınlayıp dağıldı. Ancak bu kısa sürede yaptıkları çalışmalar, David Bowie, Brian Eno ve Thom Yorke gibi modern rock müziğin başarılı müzisyenlerinin sürekli feyz aldıklarını belirttikleri başyapıtlar olarak tekrar tekrar keşfedildi.

Grubun en dikkat çekici yanı, kendileriyle özdeşleşen davulda “motorik” diye tabir edilen ritmler üzerinde geliştirdikleri tek akorlu gitarın eşlik ettiği şarkı yapıları oldu. Oldukça yenilikçi bir grup olan NEU! ikinci albümlerinde, daha sonraları remiks olarak da adlandırılacak ses birleştirmelerinin ilk örneklerini verdi.

Tek başına devam

Grubun dağıldığı 1975 yılından 80’li yılların ortasına kadar çeşitli projelerde yer alan Michael Rother, Cluster elemanları ve Brian Eno’yla birlikte Harmonia adı altında gibi elektronik müziğin başucu sayılacak iki albüme de imza attı. 1985 yılında Klaus Dinger ile birlikte yeniden NEU!’yu canlandırmaya çalışan Michael Rother, bir türlü dördüncü stüdyo albümlerini yayımlayamadı. 1995 yılında NEU!4 ismiyle Klaus Dinger yeniden denedi ve plak şirketi sorunlarıyla albüm yine yayınlanamadı. 2008 yılında Klaus Dinger hayatını kaybedince, NEU! ikilisinden sadece Michael Rother kalmış oldu. Aradan geçen yıllarda boş durmayan Rother, birçoğunda CAN davulcusu Jaki Liebezeit’in baget salladığı güzide solo albümler yayınladı.

Yenilikçi ritimler

Üzerinden neredeyse 40 yıl geçen kült üç albüm çıkarmasına rağmen, müzik akımlarına dolaylı da olsa yöne vermiş olan Michael Rother, 2009 yılında NEU!yu tekrar hareketlendirdi. Eski albümlerin yanı sıra zamanında çıkarılamamış olan NEU 86 da yayınlandı. Rother, yanına Sonic Youth davulcusu Steve Shelley ve güzel bir elektronik-folk grubu olan Tall Firs’ün gitaristi Aaron Mullan’ı da alıp Hallogallo 2010 ismiyle dünya turnesine çıktı. 1970 yılında Kraftwerk’de elektronik müziğin üzerine Jimi Hendrix etkili gitar melodileri ekleyip dikkat çeken Rother, 8 aralık akşamı Bronx Pi Sahne’de, son 40 yılın en yenilikçi gruplarının etkilendiği kökleri duyuracak ve gelenlere bir ses ve ritm ritüeli sunacak. Thom Yorke küresel ısınmaya karşı

Radiohead’in has elemanı Thom Yorke websitesinden yaptığı açıklamayla küresel ısınmaya karşı mücadele eden 350 EARTH isimli projeye destek olacağını belirtti. Yorke’un küresel ısınmaya karşı derdi olduğu biliniyor aslında, solo albümü The Eraser’ın kapağında da Viking Kralı Knut, üstüne gelen dalgaları bir el hareketiyle kontrol altına almaya çalışırken resmedilmişti. Albüm kapağı, hükümetlerin çıkarlar için küresel ısınmayı görmezden geldiğine dair bir göndermeydi. Yorke açıklamasında, zamanın azaldığını, bir şeyler yapılmasına inandığını belirtmiş.

2 bin kişi aranıyor

350 EARTH, küresel ısınmaya karşı politik tavır yerine, tüm dünyadan sanatçıları ya da kamunun dikkatini çekecek kişileri kullanıp kitlesel sanat gösterileriyle mücadele veren bir kuruluş. Bireysel yaratıcı çalışmaların da kabul edildiği organizasyonun özellikle ABD hükümetine yönelik eleştirileri dikkat çekiyor.

Thom Yorke, 27 kasım günü, Kral Knut’un dalgalara karşı mücadele eden görüntüsünün uzaydan bile görünecek portresini oluşturabilmek için 2 bin kişi arıyor.

baris@futuristika.org
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019