Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 67 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yarsel
 
 
Yayımlanan Sayı : 1108

Punk müzikali tüm hızıyla bize geliyor. - 24.11.2010

Yunan Yeni Dalga Akımı’nın en heyecan verici yönetmenlerinden sayılan Costas Zapas’ın dördüncü filmi The Rebellion of Red Maria/Kızıl Maria’nın İsyanı henüz hiçbir ülkede gösterime girmedi ancak hem konusu hem de şimdiden fenomen olacağı düşünülen anti-kahramanıyla dikkat çekiyor.

Artık yaşlanmış bir eski terörist, kadın kılığında şehirde dolaşırken, büründüğü çeşitli karakterlerle kendini gizler. Kimi zaman bir hayat kadını, kimi zaman da performansı karşılığında sokaklarda gelip geçenlerin yüzüne bakmadan bozuk para verdiği dansçıdır. Şehrin her yanından heavy metal ve punk şarkıları duyulur. Öyle bir dünya ki, toplumda kayıp sayılabilecek genç, konuştukları insanlarda Maria Callas’ın öte dünyadan gelen sesini duymaktadır. İşte bu kaotik ortamda Kızıl Maria, neo Nazilerin dövdüğü bu gence hem sahip çıkar, hem de bilinen tüm ideoloji ve tanrı anlayışının yerle bir olduğu, onun yerine daha sihirli ve ruhanî bir ihtilale imkân tanıyan yeni bir dünya için yolculuğa çıkar.

Film bir yanıyla, anarşi ve aşkı da barındıran, özgürlüğün sınırlarının zorlandığı bir ortamı yansıtırken, öte yandan bildiğimiz ahlak anlayışının yer değiştirip, ideallerinden uzaklaşıp, normalde nefret ettiği sistem aygıtlarından biri haline gelme tehlikesini de anlatıyor. Derek Jarman’ın 1977 yapımı Jubilee’sine de göz kırpan film için yönetmen Callas, hem hikâyesinin Londra’nın yoksul mahallelerinde başlayan punk hareketi ile benzerliği, hem de kendisinin dünyaya bakışı nedeniyle bir punk müzikali olarak adlandırılabilir diyor. The Rebellion of Red Maria’nın ilerleyen aylarda belirli festivallerde gösterime girmesi bekleniyor.

Kederin bestecisine elveda

Polonyalı besteci Henryk Górecki, 12 kasım tarihinde ülkesinde hayatını kaybetti. 76 yaşındaydı. Çalışmalarında avangart çizgiden başlayıp, minimalist stili de etkin kullanırdı. 1976 tarihli çalışması, Symphony of Sorrowful Songs ya da diğer adıyla Symphony No. 3 en bilinen çalışmasıydı.

Polonya’nın güneybatısında bir köyde 1933 yılında dünyaya gelen Górecki’nin anne ve babası, evde kendi kendilerine amatör müzikle uğraşan insanlardı. Górecki henüz iki yaşındayken annesini kaybetti. Ergenlik döneminde, peşini hiç bırakmayan hastalığı ve annesinin hatırasıyla yaşamaya alıştı. Annesinin piyanosunu çalmayı sürdüren Górecki, sonunda bir müzik okuluna girip başarıyla mezun oldu. Aynı dönemde ilk bestelerini de yapmaya başladı. Başta Polonya halk hikâyeleri olmak üzere, ülkesinin sesli kültürüne saygı duydu, yerel kaynaklardan beslendi. 1968 yılından itibaren Katowice Müzik Akademisi’nde profesörlük yapan besteci, 1979 yılında komünist hükümetin Papa II. John Paul’un şehri ziyaretine izin vermemesini protesto etmek için bu görevinden istifa etti.

Son dönemlerinde bestecinin müziğe kendini adaması gerektiğini savunurdu. Ona göre müziksiz birkaç gün geçirebilen insanın beste yapmak yerine kızlarla ya da birayla vakit geçirmesi daha mantıklıydı.

Müziğin politikadan da uzak durması gerektiğini savunan, derin hüzünlerin bestecisi çok özlenecek.

baris@futuristika.org

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019