Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1761
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Cemil Koz
 
 
Yayımlanan Sayı : 1093

Önce meram, sonra müzik... - 25.10.2010

“…Türk solunun tarihsel kültürel varoluşu anlamadan çok onu dönüştürecek arkaik bir varoluş olarak görüyor. Belki de geç-modernleşmenin etkisiyle kültürel kodlar üzerine hiç düşünülmüyor ama onların hızla dönüştürüleceği üzerinden bir dil kullanılıyor. Yüzde 90’ı, bilmem kaçı Müslüman olan, önemli bir kesimi Alevi olan bir gerçeklik içindeyiz. Hemşerilik hala vatandaş ya da işçi olma kültürünün önünde... 1970’lerden beri metinlere baktığımızda işçi denildiğinde işçinin toplumsal özelliklerinden, anlam dünyalarından arındırılarak tanımlanmaya çalışıldığını görüyoruz. Oysa insanların kendi yaşam dünyalarındaki anlamları, değerlerini Marksist terminoloji içinde yeniden düşünmek gerekiyor. Yani işçi kadın mı, işçi mi? Yani Müslüman işçi mi, işçi mi? Feminist mi, Kürt feminist mi? Bu gibi ayrımları, yani anlam dünyalarını oturup yeniden düşünmek gerekiyor… “AKP’ye oy verenler, niye AKP’ye oy veriyor; başka çareleri yok.” Evet, belki bir yönüyle doğru. Ama önemli bir yönü de AKP’ye oy verenlerin büyük bir kısmı, dinsel değer yargıları, inançlarına uygun olduğunu düşündükleri için AKP’ye, oy veriyor. Yine inançlarına uygun bir şebeke/ağ içinde konumlarını dönüşeceklerine inanıyorlar. İstanbul’un dışında farklı yerlere gittiğinizde, insanlar kendi değer sistemleriyle birlikte var. Ve bu insanlar bir dizi değişimle karşılaşıyor ve değişiyorama en zor değişen ve eklektik sonuçlara yol açan değişim değerler anlam dünyalarındaki değişimler oluyor. Bence Türk solunun bunu görmesi gerekir, yani gündelik hayattaki insanların anlam dünyalarındaki kodları hiçlemeden ya da göz ardı etmeden ya da onu tamamen, “nasıl olsa biz geleceğiz, onu eğitimle Alevi olmaktan çıkartacağız, Kürt olmaktan çıkartacağız, çevreci olmaktan çıkartacağız” anlayışının değişmesi gerekiyor.” (Fuat Ercan’ın Türkiye Nereye, Sol Nereye makalesinden bir alıntı)

BAĞIRMADAN ÇIĞLIK ATMAK

Ceylan Ertem. Radyoda program yapar, şarkı söyler, fotoğraf çeker, yazı yazar, konuşur, güler ağlar. Tanır mısınız? Tanıyorsunuz. Ya da tanımıyorsunuz. Belki de sadece adını duydunuz. Ya da hiç duymadınız. Ama ne olursa olsun canlı-kanlı sesini dinlemediyseniz, hayatta bazı şeyleri ıskalamışsınızdır. Maalesef.

Anima grubunun solistiydi Ertem. Dinleyenlerin dikkatini çekmişti. Sahnedeki performansı, sesi, konuşması bir acayipti. Acayipti işte. Tarifi yoktu. Tarifi olmadığından acayipti zaten. Sonra grup dağıldı. Geride sadece bir albüm bırakarak: ‘Animasal’

Şimdi yeni bir solo albümü çıktı Ceylan Ertem’in. Adı ‘Soluk’. Tek kelime. Bir ömür. Zor bir albüm Soluk. Meselesi var. Etrafını sorguluyor. Çığlık atıyor. Susuyor. Susarken de şarkı söylüyor. Bağırmadan türkü de söylüyor. Hem de ne güzel. ‘Gönül Dağı’, ‘Fikrimin İnce Gülü’, ‘Kızılcıklar Oldu mu?’ yorumları Ceylan Ertem’in nasıl bir yetenek olduğunun ispatı. Özellikle ‘Gönül Dağı’ndaki performansı baş döndürücü.

HAVADAN SUDAN

Her şeyin olabileceği bir şey hayat. Kimileri aylardan sonra yer altından çıkarılabiliyor, kimileri de karton kutunun içinde öylece bekleyen kediyi katledebiliyor.

Gittikçe daha da mı zorlaşıyor bu şehirde yaşamak, yoksa biz mi o eski heyecanımızı kaybettik?
Express, bir+bir ve birdirbir.org üçlüsü soğuk havada güzel gidiyor.

Yorumsuz: Erkek, bir defa süslenir. (İstoç’ta sünnet kıyafetleri satan dükkânın camdaki yazısı)
‘Kavuşmadan ayrıldık.’ 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020