Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1747
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1075

Alman Berliner Morgenpost Gazetesi: Fazıl Say Türk Müziği'nin Dünya’daki en önemli elçisi… - 29.09.2010

Sevgili dostlar merhaba,

Önce teşekkür ederek başlamak istiyorum bugünkü yazıma. 25 Eylül 2010 Cumartesi günü Trabzon Sanatevi Garaj’da gerçekleştirilen 2009 Mavi Nota Müzik Ödülü törenimizi, muhabir göndererek takip eden ve dünkü sayısında ikinci sayfada geniş bir biçimde yayımlayarak yer veren Trabzon Taka Gazetesi’ne, ayrıca yine törenimizi takip eden ve dünkü sayısında geniş bir biçimde yer veren Trabzon Kuzey Ekspres Gazetesi’ne sonsuz şükranlarımı sunarım.

Sağolsunlar…

Almanların ünlü  saygın gazetelerinden Berliner Morgenpost Gazetesi, dünyaca ünlü piyanistimiz ve besteci Fazıl Say’ı Türk müziğinin dünyadaki en önemli elçisi olarak gösterdi.

Son olarak, “Türk Halkının arabesk yavşaklığından nefret ediyorum” diyerek bir durum eleştirmesi yapıp, bu nedenle şimşekleri üzerine çeken dünyaca ünlü piyanistimizin, ülkesinde yaşadığı olumsuzlukların yanı sıra dünyada böyle karşılanması gerçekten hem onur verici, ülkesindeki yaşadıkları açısından ise düşündürücü ve kaygı verici.

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, gazeteye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin farklı bir ülke olduğunu ve öyle de kalması gerektiğini vurgularken, ''Müziğimiz Alman avangardistler tarafından pek takdir edilmiyor, ancak neden Alman avangardistliğine bağlı olayım ki, ben bir Alman değilim. Biz ülkemizin ham madesi ile ilgileniyoruz, bu bizim kanımızda var'' şeklinde konuştu.

Fazıl Say, Türkiye'nin ham maddesinin ''Kara Toprak'' adlı eserde gizli olduğunu, bu eserde Anadolu toprağının büyüsü, coşkusu ve hüznünün bir arada yaşandığını dile getirdi.
Gazetenin haberinde, Fazıl Say'ın, Türk kökenini inkâr etmeden, Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun gibi ünlü Türk bestecilerini dünyaya tanıttığı ve piyano konçertolarıyla müziğin yönünü Boğaziçi'nden Batı'ya çevirdiği, bu yönüyle kültürlerarası diyalogun dervişi ve ülkedeki gelişimin yeni bir yüzü olduğu belirtildi.

Fazıl Say, Türkiye'nin yüzyıllardan beri bir kültür ülkesi olduğunu ve bu kültürün doğu ruh ve zihniyetine hitap ettiğini ifade ederek, Batı'da dil farklılığından dolayı bir türkünün piyano konçertosu kadar etkili olamadığını söyledi.

Türkiye'nin sadece Avrupa'da değil, yaşam tarzıyla kendi içinde de bölünmüş bir ülke olduğu ve bu farklılığın daha da büyüdüğü şeklindeki bir yorum üzerine de Fazıl Say, ''Türkiye hem Batı, hem de bir Doğu ülkesi. Türkiye'de şu anda var olan sıcak tartışma da, Batılı yaşam biçimini benimsemiş insanların yaşam biçimlerini değiştirmek zorunda kalacağı korkusundan kaynaklanıyor'' iddiasında bulundu.

Fazıl Say ayrıca, 10 yaşındaki kızının başörtüsü takma ya da ateist olma konusunda ancak kendisinin karar verebileceğini ve bu konuda bir baskı yapmadığını belirterek, ancak bu baskının Türkiye'de daha da artmasından endişe duyduğunu ifade etti.

Sevgili Fazıl Say’ı bu endişesinde haklı bulduğumuzu belirtmekten çekinmiyorum. Batılı yaşam tarzımızın elimizden alınarak dinci bir eksene oturmuş yaşam biçiminin dayatılmasından elbette çekiniyoruz.

Ve ülkemizde son günlerde yaşanan bazı olaylar, bu gerici yaşam tarzının ülkemize dayatılacağı konusunda ciddi ipuçları vermektedir.

Cuma günü görüşene değin esen kalın sevgili dostlar.Müfit Semih Baylan
Editör


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019