Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1749
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 70 müzisyen gazete okuyor
 
 
Emel Burçin Özgüneş
 
 
Yayımlanan Sayı : 1067

Onun şarkıları İran için... - 17.09.2010

Devrimden sonra şarkı söylemesi yasaklanan ve İran’dan ABD’ye göç eden Googoosh İranlı hayranlarıyla İstanbul’da buluştu. Şarkılarının hepsini özlediği İran için söyledi

İstanbul geçen gün çok özel bir ismi ağırladı. Öyle ki onu izlemek için yüzlerce İranlı hayranı İstanbul’a akın etti, havayolu şirketleri ek seferler koydu. Çünkü kendi ülkesinde yıllar önce şarkı söylemesi yasaklanmıştı. Evet, Googosh’tan bahsediyoruz. O 60’lı ve 70’li yıllarda İran’ın en sevilen kadın şarkıcısıydı üstelik sinema filmlerinde de oynuyordu. 35 yaşında kariyerinin zirvesindeyken İran’da devrim oldu. Şarkı söylemek artık yasaktı. O dönemin tüm İranlı sanatçıları yurtdışına kaçarken Googoosh ülkesinde kaldı, her şeye rağmen ülkesini terk etmedi ama müziği bırakıp evine kapandı.

90’lı yılların başında depresyon tedavisi gördüğü dönemde İranlı yönetmen Massoud Kimiai ile tanıştı ve Kimiai’nin desteğiyle yeniden müziğe döndü. İran’ı terk etti ve 20 yıl aradan sonra yeni bir albüm çıkardı. Onun 20 yıl uzak durduğu müzik hayatına geri dönmesi İranlılar tarafından coşkuyla karşılandı, albümleri yeniden satış rekorları kırdı ve dünyanın her yerinde konserler vermeye başladı.

Kendimi İran’a yakın hissediyorum

İşte bu konserlerden biri de Oasis Promotions tarafından geçtiğimiz akşam İstanbul’da gerçekleştirildi. Herkes Googoosh ve temsil ettiği özgürlük adına oradaydı. Konserden önce sorularımızı yanıtlayan Googoosh maalesef ülkesi ve yasaklı oluşuna dair sorularımızı yanıtlamadı. İstanbul’un kendisi için özel olduğunu belirten şarkıcı sanat hayatı boyunca birçok yerde konser verdiğini ama pek azında bu kadar çok heyecanlandığını söyledi.

“İstanbul’un benim hayatımda birkaç sebepten ötürü ayrı bir yeri var. Birincisi burada kendimi İran’a çok yakın hissediyorum ve hayranlarımla daha kolay buluşabiliyorum. Daha önce defalarca İstanbul’a davet edilmiştim ama uygun bir zaman olduğunu düşünmüyordum. İkinci sebep ise; Türkçe benim anadilim, dolayısıyla burası vatanımdan sonra kendimi en rahat hissettiğim yer. İstanbul’dayken kendimi yabancı hissetmiyorum, caddelerde yürürken Türkçe konuşuyorum.”

İstanbul bana babamı hatırlatıyor

Geçen haftalarda Antalya’da konser veren sanatçı İstanbul’da da sahneye çıkabildiği için mutlu olduğunu dile getiriyor. Onun için İstanbul’da olmanın ötesinde İstanbul’da sahneye çıkmasının önemi büyük. Googoosh bunu şöyle açıklıyor: “İstanbul’u ben de özel kılan şey şu: Babam İstanbul’u çok severdi ve 1986 yılında İstanbul’da sahnede program yaparken öldü. O yüzden bu şehir bana babamı hatırlatıyor.”

Googoosh’un bir zamanlar aktris olduğunu söylemiştik. Sinemadan çeşitli problemler dışında uzak kalmış ama bu arada yeni teklifler de geliyormuş ve bunlardan birini ciddi bir şekilde düşünüyormuş. Yani yakında Googoosh’u sinemada görebiliriz. İnce eleyip sık dokuyan bir sanatçı Googosh, eski hayranları kadar, genç hayranlarını da düşünüyor ve “Şimdi eskisinden farklı bir kitlem de var. Yeni nesil şarkılarımı seviyor aradan geçen onca yıla rağmen eski hayranlarım da hâlâ albümlerimi takip ediyor. Tercihimi yaparken bunları da göz önünde bulundurmaya çalışıyorum” diyor.

Şarkıları hâlâ yasak

Yalnızca müziğiyle değil, modern yaşam tarzıyla tüm İranlı kadınlara örnek olmasına rağmen maalesef şarkıları İran’da yasak olan Googoosh, bir gün kendi ülkesinde, kendi topraklarında şarkı söyleyebilecek mi bilinmez...

Ülkesini çok sevdiğini ve çok özlediğini her fırsatta söyleyen sanatçı şarkılarını yıllardır ona küs olan İran için söylüyor. O hâlâ İran’lı hayranlarının divası ve hâlâ şarkı söylüyor; inadına...

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019