Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1059

Tarkan sok o burnunu ve çıkarma olur mu Allianoi’den? - 03.09.2010

Bu siyasi iktidarla birlikte gelişen yeni bir duruş var sevgili dostlarım. Birisi, ama kim olursa olsun, birisi, bir konuda fikrini söyledi mi, bakan ya da başkan düzeyinde azarlanmaya maruz kalıyor.

Ve öyle inanıyorum ki bunu hiçbirimiz hak etmiyoruz.

Çok samimi söylüyorum, fikrimi söyledim diye bu azarlanma kültüründen çok sıkıldım, yoruldum hatta patlayacak noktaya geldim.

Ben bu sayfalarda Mega starımız Tarkan’ı hiç savunmadım, hiçbir zaman hamisi olmadım. Yerdiğim olmuştur. Ama dedim ya hiç savunmadım.

Bunu savunmama eylemini bilinçli mi yaptım.

Hayır.

Savunmamı gerektirecek bir şey olmamıştır sanırım.

Ancak Tarkan, kumlar ile kaplandıktan sonra sular altında kalacak Allianoi antik sağlık merkezi ile ilgili olarak açıkladığı görüşlerinden dolayı Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’nun “Sanatıyla ilgilensin. Bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur” açıklamasını kesinlikle hak etmedi.

Şimdi gelin bir değerlendirme yapalım hep birlikte:

Onun da, sizin de, benim de ve hatta bakan beyin de fikir beyan ettikten sonra azarlanmaktan korkmadığı bir ülkede yaşama hakkımız olmayacak mı?

Tarkan bence çok iyi etmiştir.

Hepimizin kesinlikle ayağa kalması gerektiği bir konuda sesini yükselterek iyi etmiştir.

Ama hoşa gitmeyen fikir beyan edene palalarla dalmak, basın yoluyla nazikçe cevap vermek yerine azarlamak, bizim adımıza, bizim oylarımızla Çevre Bakanlığı yapan bir kişiye hiç yakışmıyor.

Tabii, bu konuda neden Kültür ve Turizm Bakanımız değil de, Çevre Bakanı’nın söz sahibi olduğunu anlamakta da güçlük çekiyorum.

Çevre Bakanı’nın bana çok acıklı ve talihsiz gelen açıklamasında Allianoi çin “Türkiye’nin her yerinde olan bir ılıca, her tarafta olan mozaikler var” gibi akla ziyan açıklamalar yapmış.

Birimizin, ülkemizin bir tarih beşiği olduğunu, bu eserlerin ülkemizin her yerinde görüldüğünü ama dünyanın hiçbir yerinde görülmediğini, en küçük tarihi alanın bile korunmasının namus meselesi haline getirilmesi gerektiğini, sayın bakan bey gibi düşünen bu kafalar yüzünden UNESCO her toplandığında İstanbul’u Dünya Kültür Mirası listesinden çıkaracak diye ödümüzün patladığını, Allianoi adıyla yazılmış dünya literatüründe 50’ye yakın kitap olduğunu, dünyada en fazla antik metal tıp aletinin çıkarıldığı yer olduğunu Bakan Bey’e hatırlatması gerek.

Ve şimdi bu yazıyı yazdım diye sayın bakan bey tarafından azarlanacak bir yaşda olmadığımı da belirtmek isterim.

Bence Sayın Eroğlu'nun aradan çekilmesini ve onca yanlışına rağmen Sayın Günay’ın konuya el koyarak daha mantıklı ve doğru açıklamalar yapmasını bekliyorum.

Ve Tarkan’a da diyorum ki, sok o burnunu Allianoi’ye ve hiç çıkarma oradan olur mu?

Çünkü Fazıl Say gibi, senin gibi dünya sanatçılarımız aydınlık yolu gösterecek ve biz de halk olarak peşinize takılıp bir deve hörgücü gibi duran bu kifayetsiz politikacılardan ülkemizi kurtarmanın yollarını bulacağız.

Pazartesi günü görüşene değin hepinize bol müzikli günler diliyorum.


Esen kalın…Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021