Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nihal Yazgın
 
 
Yayımlanan Sayı : 1021

Bu turne hiç bitmesin! - 03.06.2010

Tam 21 yıl önce, 1989 yılının 24 Haziran’ında, İstanbul Festivali kapsamında yine aynı sahnede hayranlarını büyülediği ilk İstanbul konserini, yaş engeli nedeniyle izleyememiş jenerasyonum için çok önemli bir gece yaşandı pazartesi akşamı Açıkhava’da. Dünya popüler müzik sahnesinin en önemli figürlerinden, usta ozan Bob Dylan, Pozitif organizasyonu ve Garanti sponsorluğuyla, bir kez daha İstanbul’daydı. “Hiç Bitmeyen Turne”sinin 22. yılında, neredeyse başladığı yerde, aynı heyecan ve enerjiyle...

Konserin kesinleştiği açıklandığı günden beri 31 mayısı iple çeken ve biletleri haftalar öncesinden tüketen 5 bin hayranı Açıkhava’ya yerleşme çabasındayken, Bob Dylan ve ekibi konsere, efsanevi albüm Blonde On Blonde’nin açılış parçası Rainy Day Women # 12 & 35”le hızlı bir giriş yaptı. Konserde ağırlıklı olarak 60’lı yıllarda yazdığı unutulmaz şarkılarını seslendireceğinin sinyallerini daha ilk şarkıdan veriyordu.

Dylan’ın gitar, synthesizer ve mızıka arasında gezindiği gecede ona, gitarda Charlie Sexton ve Stu Kimball, pedal steel gitarda Donnie Herron, basta Tony Garnier ve davulda George Recile’den oluşan usta ekibi eşlik etti. Ekibin siyah fonda devleşen gölgesi, bize Açıkhava’da olduğumuzu nadiren hatırlatsa da, müzik aletleri ve amplifikatörlerle süslenmiş sade sahne ve sadece müziğe odaklanmış altı usta müzisyen seyircileri, Bob Dylan ve ekibinin garajında, keyif için çaldıkları bir seansı dinlemeye davet ediyordu.

Dylan, gece boyunca The Freewheelin’ Bob Dylan (1963) albümünden A Hard Rain’s A-Gonna Fall ve Masters Of War, Highway 61 Revisited (1965) albümünden albümle aynı adı taşıyan unutulmaz şarkısıyla Ballad Of A Thin Man, Blonde On Blonde (1966) albümünden Stuck Inside Of Mobile With The Memphis Blues Again, Most Likely You Go Your Way (And I’ll Go Mine) ve tüm Açıkhava’nın hep birlikte eşlik ettiği Just Like A Woman, John Wesley Harding (1967) albümünden I’ll Be Your Baby Tonight ile Nashville Skyline (1969) albümünden Lay, Lady, Lay şarkılarıyla, adeta 60’lı yıllarına saygı duruşunda bulundu.

Time Out Of My Mind (1997) albümünde yer alan Cold Irons Bound, Love and Theft (2001) albümünde yer alan Honest With Me ile Modern Times (2006) albümünde yer alan Spirit On The Water ve Thunder On The Mountain şarkılarıyla da modern zamanların en iyi örneklerinden birkaçını İstanbullu hayranlarıyla paylaştı.

Dylan, Açıkhava’yı tıklım tıklım dolduran 5 bin hayranının ısrarcı alkışlarıyla sahneye döndüğünde hoparlörlerden yükselen Like A Rolling Stone rifleri Açıkhava’yı ayağa kaldırdı.

Dylan, şiirleri haricinde ağzından dökülen yegâne kelimenin “Teşekkürler” olduğu gecede, seyirciye gerçek teşekkürü en iyi bildiği dilde söyledi. Gecenin son şarkısı All Along The Watchtower, 16 Dylan klasiğini kanlı canlı dinlemiş olmanın verdiği keyfi saklayamayan seyirciye görkemli bir teşekkür niteliğindeydi.

Dylan şarkılarına ve canlı performansın en saf haline doyduğumuz İstanbul konserinden tam bir hafta önce 69. yaşını kutlayan bu büyük üstadın bir 21 yıl daha sonra Açıkhava’da konser verebileceğine inanmayanlara... Bu turne hiç bitmez!

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021