Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Michael Kuyucu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1013

Müzik yayıncılığı ve TRT Müzik... - 20.05.2010

Müzik yayıncılığı  müzik sektörünün gelişmesine doğrudan katkıda bulunun en önemli faktörlerden biridir. Tüketicinin zevkleri ve dolayısıyla tüketim alışkanlıkları üzerinde büyük rol oynayan müzik televizyonları dünyada 80’lerin başında MTV’nin kurulması ile başladı. Bu kanal bir kaç yıl içinde günümüzde bir çılgınlık haline dönüşen video klip kavramının gelişmesinde ve müziğin kapitalizme yenik düşmesinde en önemli rolü oynadı.
Türkiye’de ise müzik televizyonculuğu Uzan’ların ikinci ulusal kanalı Teleon’un kapanması ve bu ulusal kanalın Kral TV olarak yayına geçmesi ile başladı. Türk müzik dünyasına şu anda yön veren üç müzik kanalı var. Varoşlarda güçlü olan Kral TV, daha tikky ve ekonomik seviyesi yüksek olan gençlerde güçlü olan Power Türk ve yabancı müzik takipçilerinin ilgi odağı olan NR1 TV. Bir de uydu üzerinden yayın yapan bir sürü müzik kanalı var.

Böyle bir bolluk içinde bir gün kamu televizyonu olan TRT’nin de bir müzik kanalı kuracağının haberleri yayılmaya başladı. Önce inanmadım, bir devlet neden müzik kanalı kurar ki? Sosyal devlet anlayışının bir uzantısı olarak müzik yayıncılığına hizmet sunmak için mi? Yoksa medyayı elinde tutan bir anlayışın uzantısı olarak mı? Bunu düşünürken birden TRT MÜZİK adlı müzik kanalının kurulduğunu gördük. Bu sadece Avrupa kıtasında değil dünyada da bir ilkti, yani ilk kez bir devlet, kamu televizyonu bir müzik kanalı kuruyordu. Ben kendi adıma önce bu işi anlamlandıramadım, ama yine de merakla incelemeye başladım. Araştırmalar yaptım, programları inceledim… Kulağıma ve gözüme gelen ilk şeyler pek de parlak olmadı, dedikodular ise hiç iştah açıcı olmadı. Yüksek bütçelerle hazırlanan programlarda eş dost yapım şirketlerine verilen program yapım ihaleleri kanalın ilk altı ayında en fazla konuşulanları arasındaydı.

TRT Müzik maalesef ilk altı ayını zayıf bir karne ile kapattı, 2010 yılına girerken kanalın bütçesinin bittiğini ve yapımlara ara verildiğini duydum, “yahu” dedim “bu nasıl bir işletmeciliktir, bütçe nasıl biter, hesap kitap yapılmadan mı harcandı paralar” diye kendi kendime söylendim. İlkbahara girerken kanalda yavaş yavaş değişimlerin yaşandığını gördüm, müzik programları, nostalji, müziğin kültürel ayağını ilgilendiren özel programlar, belgeseller filan derken kanal az da olsa bekleneni vermeye başladı.

Mademki kamu, müzik yayıncılığına soyundu bu işte sosyal sorumluluk içinde olması gerekir. Eğer hedefiniz kültüre destek olmak ise, ki bu kamu yayıncılığının en büyük misyonudur, o zaman neden müzik sektörüne yönelik, müziğin gelişmesine yönelik, müzik tüketicisi ve dinleyicisinin bilinçlenmesine yönelik programlar yapılmıyor? Özel müzik televizyonlarının hepsi aynı formatta yayın yapıyor, ardı ardına klip yayınlamak dışında hiçbir şey yaptıkları yok. Üstelik bazıları çok yüksek meblağlarda para alarak klip yayınlıyor…

Yani müzik kültürünün ve müzik sektörünün gelişmesine fazla bir hayırları yok. O zaman TRT Müzik kanalına bu konuda daha büyük bir görev düşüyor, madem Türk halkının vergileri ile elektrik faturaları ile müzik televizyonculuğu yapılıyor lütfen biraz daha sosyal sorumluluk anlayışı içinde müzik adına eğitici ve sektörün gelişmesine katkıda bulunan yayınlar yapılsın. Şunu da eklemek isterim ki ‘30 Dakika’, ‘Aziz İstanbul’, ‘Pop Cazz Alaturka’, ‘Radyo Günleri’, ‘Yasak Şarkılar’ gibi programlar benim ilgimi çekiyor, müziğin her türlüsüne yer verilmesi de güzel. Ama müzik tarihi, müzik kültürü ve gençlerin müzik adına bilinçlendirilmesine yönelik projelerin daha fazla olması gerekiyor.


michael@michaelshow.net

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020