Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770




5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler



 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 








Şu an 37 müzisyen gazete okuyor
 
 
Emir Çakır
 
 
Yayımlanan Sayı : 842

Keman ve Teferruatlar - 09.09.2009





İnsanların yanı başında olan şeylerin değerini bilmeyip aynısının bir başkasını daha uzakta aramaları Türkiye’ye özgü bir şey midir bilemeyeceğim ama Sevil Ulucan tam bu torbanın içine düşmekte. Türkiye’de klasik müzik alanında solo kemancı yetişmediğinden yakınan bazı çevreler bir yerlerde hata yapıyorlar ve bu hatayı da en iyi Sevil Ulucan ve bugüne kadar yaptığı çalışmaları belgeliyor. Büyük kitlelere ulaşacak ilk albümünün adı ise Sevdana.

Altı yaşında enstrümanı ile tanışan Ulucan bundan bir süre sonra doğduğu yer olan Bulgaristan’dan Türkiye’ye göçtü, ailesiyle birlikte tabii ki. Albümü de ailesine ithaf ettiğini göz önüne alırsak kariyerinde çok önemli bir payları olduğu çıkarımını yapabiliriz. Bu noktada Ulucan ailesinden çıkan diğer sanatçıların da genlere belli ölçüde etki etmiş olabileceklerini söylemeden geçmeyelim. Salzburg’da masterclass eğitimleri, Veselin Spirov, Cihat Aşkın ve Venyamin Warsawsky gibi önemli hocalarla yapılan çalışmalar Sevil Ulucan adıyla beraber gelen önemli başarılar. Bunların hepsini buraya yazmak hem asıl amacımızdan kaymak olur, hem de yazamadıklarımızla sanatçıya yazdıklarımızla da okura haksızlık etmiş oluruz.

Sevdana adı verilen albümde Sevil Ulucan’a yine o kadar kıymetli Gülnare ?ekinskaya piyanoda eşlik etmekte. Bu iki enstrümanın sesinden başka hiçbir soluk duymuyoruz albümde. On altı şarkılık bu eserin içerisinde dört adet Adnan Saygun, dört adet Azeri üstad Fikret Amirov ve üç adet Muammer Sun bestesi duyulabilmekte. Bunların yanında Arensky ve Tchaikovsky gibi dünyaca ünlü besteciler de Ulucan tarafından yorumlanmışlar. Bu parçaların hepsinin, hatta abartarak albümün tamamının gerçekten mükemmel bir şekilde icra edildiğini söylemek lazım. Klasik müziğin türkiye’de az bir dinleyici kitlesi olduğu malum, ama Kalan Müziğe güvenip alın, kapağı beğenip alın, nasıl alıyorsanız alın. Pişman olmayacağınız kesin.

Sevil Ulucan / Sevdana / Kalan Müzik

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.



Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020