Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1788
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Mehmet Çalışkan
 
 
Yayımlanan Sayı : 728

Bestelerim benden başka herkese para kazandırdı! - 20.02.2009

Sibel Can'ın 'Lale Devri' parçasının bestecisi Bülent Özdemir, bu parça karşılığında sadece 2 bin 500 YTL aldığını söyledi ve ekledi: Şarkılarım benden başka herkese para kazandırdı. Artık bir temsilci kanalıyla sanatçılarla anlaşacak ve ben de kazanacağım.

'Lale Devri', 'Kaçak', 'Deli Kızın Türküsü' ve 'Kınalı Kuzular' gibi dillerden düşmeyen şarkıların bestecisi Bülent Özdemir, son günlerde halinden hiç memnun değil! Şarkıları seviliyor ama onun adı bile anılmıyor. Doğru düzgün para da kazanamadığını belirten besteci, "Benim kendilerine komik rakamlara verdiğim bestelerle sanatçılar büyük paralar kazanıyor" diye konuşuyor...

TEMSİLCİYLE ÇALIŞACAK

* Bestelerinizi satmak için bir temsilciyle çalışma kararı almışsınız. Birçok ünlü bestesi olan biri olarak neden böyle bir yönteme başvurdunuz?

Sanatçıların çoğu arkadaşım. Bu yüzden bugüne kadar bestelerimi verirken kimseyle pazarlık edemedim. Bestemi veririm, ondan sonra ya ben ya da sanatçı bir rakam söyler. Hem benim belirlediğim, hem de sanatçının belirlediği rakam komik rakamlardır. Ben yüksek bir rakam telaffuz edemem çünkü yüzüm tutmaz. Bugüne kadar hiçbir sanatçı bana yüksek bir para vermedi. Şarkılarımı seslendirenler çok büyük paralar kazanırken, ben küçük rakamlarla idare ettim. Baktım işler böyle yürümüyor, sabrım taştı. Kendime bir temsilci edinmeye karar verdim.


* Şarkılarınızı seslendirip büyük paralar kazanan sanatçılar kimler?

Sibel Can'a 'Lale Devri'ni verdim. Şarkı patladı. Yılın şarkısı seçildi. Can 'Lale Devri Konserleri' adı altında bir organizasyon düzenleyip konserler verdi. Benden başka herkes büyük paralar kazandı. Benim kazancım ise komik.


* Ne kadar komik?

Mesela 'Lale Devri' için 2 bin 500 YTL aldım sadece.


* Bestelerinize istediğiniz değeri biçememeniz garip...

Dediğim gibi çoğu arkadaşım olan sanatçılardan para isteyemem ben. Onlar da vermiyor. Bugüne kadar hiçbir sanatçı patlamış bir şarkıdan sonra gelip Bülentciğim, ruhuna sağlık. Al bu da senin hakkın' demedi. Şimdi ben gözünü para hırsı bürümüş biri olarak algılanacağım ama uğradığım haksızlık beni isyan ettirdi. Bu nedenle benim beceremediğim para işini temsilcim halledecek.


EKSTRA GELİR İSTİYOR

* Temsilcinizle birlikte rakamlar ne kadar değişir?

Temsilcim özel anlaşmalar yapacak. Patlaması olası bir şarkının fiyatı 2 bin 500 değil, belki 20 bin YTL olacak. O şarkı 'Lale Devri'nde olduğu gibi seslendirdiği sanatçıya büyük paralar kazandırırsa, benim de ekstra bir gelirim olacak.


* Temsilciniz rakamları tek başına mı belirleyecek?

Oturup istenen bestem için bir rakam belirleyeceğiz ve o rakamı sanatçıya sunacağız. Başka bir ülkede yaşasaydım, bu kadar patlamış şarkıyla 10 milyon dolarlık adam olurdum. Türkiye'de telif haklarından komik paralar geliyor. Bir şarkımdan 6 ay içinde aldığım telif 200 YTL. Para motivasyonu yok, onore edilmek yok! Biz neyle motive olacağız! Lale Devri'nin 'Kaçak'ın, 'Deli Kızın Türküsü'nün 'Kınalı Kuzular'ın, 'Sana Değer'in bestelerinin bana ait olduğunu kaç kişi biliyor? Hangi sanatçı şarkıyı söylemeden önce 'Bu şarkı bilmem kimin bestesi' diyor.


* Para kazanamayan sadece siz misiniz yoksa bütün besteciler sizin durumunuzda mı?

Sık sık söylenir; 'Şu şarkı 20 bin dolar, bu şarkı 25 bin dolar' diye... Ben bugüne kadar bu rakamları alan bir tek besteci görmedim. Bu rakamlar albümlerin promosyonu için abartılmış rakamlardır.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021