Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Tolga Yenigün
 
 
Yayımlanan Sayı : 694

Yalınayaklı Diva İstanbul'a geliyor - 05.01.2009

Duygu yüklü şarkıları ve sahnedeki sıcak paylaşımıyla efsaneleşen Cesaria Evora,daha önce de biraraya geldiği Türk izleyicisiyle bu kez İş Sanat'ta buluşmaya hazırlanıyor. 1988 yılında De Silva isimli genç bir Fransız’ın teklifiyle Paris’e gidip “La Diva aux Pieds Nus” (Yalınayaklı Diva) isimli albümü kaydettiğinden beri dünya müziğinin divası haline gelen Evora,Grammy başta olmak üzere birbirinden prestijli ödüller kazanan, tüm dünyada en çok satın kadın şarkıcılardan biri.

Cesaria Evora 60'larında şöhreti yakalayan, yıllara meydan okuyan,sahnede ise devleşen bir yıldız. Gittiği her ülkede kapalı gişe konserlere imza atan Cesaria Evora 18 Ocak'ta saat 20.30'da İş Sanat'ta sahne alacak.

Cesaria Evora hakkında

Cesaria Evora 27 Ağustos 1941 yılında Mindelo’da (Cape Verde) dünyaya geldi. Alkolik babasının ölümünden sonra annesi fakirlikten dolayı Evora’yı  yetimhaneye vermesiyle, sanatçının müzikal kariyeri yetimler korosunda şarkı söylemesiyle başladı. Onüç yaşında korodan ayrılan sanatçı , Eduardo isimli bir gemiciyle büyük aşk yaşadı. Ardından kendini yerel barlarda şarkı söylerken bulan sanatçı, aynı zamanda mornalar; diğer bir değişle birçeşit ulusal blues diyebileceğimiz şarkılar seslendirmeye başladı ve bu alanda kendini yetiştirdi.

1973 yılında Cape Verde adasının Portekiz kolonisinden çıkıp özgürlüğünü kazanmasından sonra popüler olmaya başlayan sanatçı, özellikle yüksek sosyetenin kabulünü kazandı. Buna rağmen köklerinden hiçbir zaman kopmayan sanatçı açlığın ve sefaletin ne olduğunu iyi bildiğinden bunu şarkılarına da yansıttı.

Bu dönemden sonra on karanlık yılını kendi kaderini ve ailevi ilişkilerini sorgulamakla geçirdi. 47 yaşına kadar adını kimsenin duymadığı Cesaria Evora (arkadaşlarının deyimiyle ‘Cize’) 1988 yılında De Silva isimli genç bir Fransız’ın teklifiyle Paris’e gidip “La Diva aux Pieds Nus” (Yalınayaklı Diva) isimli albümü kaydetti. Albümün kendi toplumu tarafından oldukça beğenilmesinden sonra, sanatçının bir diğer albümü “Miss Perfumado” 200.000 kopya sattı ve sanatçıya uluslararası bir şöhret kazandırdı. Fransız basını uzun süre sanatçıyı Billy Holiday, Edit Piaf gibi sanatçılarla karşılaştırdı.

1994 yılında “Sodade, les plus belles mornas de Cesaria” isimli toplama albümünü piyasaya süren sanatçı aynı yıl içinde içkiyi bırakma kararı aldı. 1995 yılında albüm satışlarından dolayı Grammy Müzik Ödüllerine aday gösterildi. “Cesaria” isimli albümünden sonra dünyanın dört bir yanında konserler vermeye başlayan sanatçı, 1997 yılından sonra “Cabo Verde”, “Mar Azul” gibi albümleri yayınlar.

1998 yılında Havana’da bir grup Küba’lı ve Brezilya’lı sanatçıyla “Cafe Atlantico” isimli albümünü kaydeder. Sanatçı 60 yaşına geldiğinde artık bir dünya starıdır. Paris’te kendisine bir stüdyo kuran sanatçı 60’a yakın müzisyenle uzun süre çalışmanın meyvesi olan “Sao Vincente Di Longe” albümü başarıyla yayınlanır. Albümdeki iki şarkı “Linda Mimoza” ve “Negue” Küba’da, “Regresso” ise Brezilya’da kaydedildi.

Sonraki yıllarda Dünya’yı dolaşıp aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerde yüzlerce konser veren Evora, pek çok ödül aldı. 2003’yılında Güncel Dünya Müziği kategorisinde “Aşkın Sesi (Voz d'amor)” adlı albümüyle aldığı Grammy ödülü bunlardan biri. Çıplak ayaklı diva olarak anılan sanatçı için bu ödüllerin belki en anlamlısı ülkesi tarafından verilen “Kültür Elçisi” ünvanıdır. Bugün 65 yaşında olan ve her şarkısı milyonlarca kişi tarafından dinlenen sanatçı, hayat verdiği hüzünlü şarkılarla tanınıyor. Şarkıları, Portekiz Fado'larından Küba ve Afrika müziklerine uzanan geniş bir yelpazeyi yansıtıyor.Albümleri

2006-Rogamar
2003-Voz D'amor
2001-Sao Vicente Cente Di Longe
1999-Cafe Atlantico
1997-Cabo Verde
1995-Cesaria
1994-Sodade
1993-Miss Perfumado
1991-Mar Azul
1990-Distino Di Belita
1988-La Diva Aux Pieds Nus


Son albümü 'Rogamar'

Jose da Silva’nın prodüktörlüğünde Fransa’da kaydedilen albüm ismini, Rogar (dua etmek) ve Mar (deniz) kelimelerinin birleşmesinden alıyor. Albümün en önemli konuk müzisyenlerinden biri ise, Senegal folk müziğinin önemli yorumcularından Ismael Lô Popüler bir müzik yapmıyor olmasına rağmen, insanların kalbinin derinliklerine ulaşan dokunaklı müziğiyle bugüne dek 5 milyonun üzerinde albüm satmayı başaran 65 yaşındaki dev sanatçının albümü tüm dünyada büyük ilgi görüyor.

Cumhuriyet
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020