Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 683

New York ile eş zamanlı müzik şöleni - 18.12.2008

Önceki akşam “Kültür Değişimi” başlığıyla gerçekleşen bir konserle, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Garanti Kültür Merkezi’nde Selim Sesler ve grubuyla, New York’taki Carnegie Hall’de Maurice Brown ve grubu eşzamanlı olarak sahne aldı. Karşılıklı performanslar video konferans sistemiyle iki salonda canlı yayınlanırken, salonlarda bulunan İstanbullu ve New Yorklu lise öğrencileri de birbirlerinin sevdikleri müzikleri dinleme fırsatı buldu.

Etkinlik, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof Dr. Füsun Akarsu, Boğaziçi Üniversitesi rektör yardımcısı Yeşim Arat ve ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener’in konuşmalarıyla başladı. Ardından konserde Selim Sesler ve grubu “Şu Köyceğiz Yolları”, “Kara Üzüm Habbesi” ve “Kasap Havası” gibi hareketli parçalar seslendirirken, trompet sanatçısı Maurice Brown ve grubu bolca doğaçlamaya başvuran bir caz programı sundu. İki salonda da kimi öğrenciler ses ve enstrümanlarıyla çeşitli parçalarda müzisyenlere eşlik etti. İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki İlter Dirin’in Selim Sesler ve grubuyla beraber seslendirdiği “Makber” öğrencilerce coşkuyla alkışlanırken; New York’ta Genesis ve Michael adlı iki öğrencinin kendi yazdıkları hiphop parçası büyük beğeni topladı.

Etkinliğe katılan İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Şehremini Anadolu Lisesi ve Terakki Vakfı Okulları’nın öğrencileri son 3 aydır süren bir programda, New York’taki 9 lisenin öğrencilerine paralel bir müzik eğitimi almış ve müzikte ritim, yapı, doğaçlama ve özgürlük gibi kavramları incelemişti. 

ABD Dışişleri’nden destek

Konser boyunca müzisyenler öğrencilere bu kavramları uygulamalı biçimde açıklarken öğrenciler de diğer ülkenin müziklerine dair hislerini belirttiler.

Etkinlik öncesi soruları yanıtlayan Başkonsolos Wiener, ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür Ofisi’nin de faaliyeti desteklediğini vurguladı. “Bu karmaşık dünyada farklı kültürler arasında karşılıklı anlayışın gelişmesinde müziğin önemli bir rolü var” diyen Wiener, 3 aylık programda Türk öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de, ABD’nin müzik eğitimine dair bilgi edinme fırsatı bulunduğunu belirtti.*Fotoğraf: İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki İlter Dirin, New Yorklu ve İstanbullu arkadaşları için, Selim Sesler ve grubuyla beraber “Makber”i seslendirdi.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020