Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elvan Duygu Gülay
 
 
Yayımlanan Sayı : 681

CSO'da ''yıldız yağmuru'' - 16.12.2008

Sanat sezonunu yenilenmiş salonunda karşılayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 2009 yılında klasik müzik alanındaki yıldız isimleri konuk edecek. Orkestra, yeni yıldan itibaren aralarında piyanist Fazıl Say, Hüseyin Sermet, keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja, Maxim Fedotov, çello virtüöze Natalia Gutman ile dünyaca tanınmış vokal topluluğu Swingle Singers'ın da bulunduğu isimlerle aynı sahneyi paylaşacak.

CSO Müdürü Çağatay Akyol, geçen sezon salonları tadilatta bulunduğu için farklı mekanlarda izleyiciyle buluştuklarını ve seyircinin hiçbir konserde kendilerini yalnız bırakmadığını söyledi.

Akyol, 2008-2009 sanat sezonunun açılışını ünlü piyanist İdil Biret eşliğinde yaptıklarını ve bu konserlerin büyük ilgi gördüğünü ifade ederek, sanatçının, salonun resmi açılışını gerçekleştirdikleri gala konserinde de yer aldığını anımsattı.

Seyircinin büyük ilgisiyle konserlerini gerçekleştirdiklerini belirten Akyol, ''Sezonun açılışından bu yana konserlerde salonumuz hınca hınç doluyor. Orkestramızın başarısında seyircimizin itici gücünün büyük etkisi var'' dedi.

Kurban Bayramı tatili öncesinde son olarak dünyaca ünlü İsrailli keman sanatçısı Shlomo Mintz'i konuk ettiklerini anlatan Akyol, Mintz'in Ankara'ya ilk defa gelen uluslararası sanatçılar arasında yer aldığını söyledi. Akyol, ''Bu yıl çok önemli, uluslararası sanatçılar davet ettik. Ankara seyircisiyle bu sanatçıları buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz'' diye konuştu.

Yeni yıla aryalarla girecek

CSO Müdürü Akyol, orkestranın 2009 yılına aryalarla ''merhaba'' diyeceğini, 25 ve 26 Aralıktaki konserlerde Münih Operası solistlerinden tenor Emil Ivanov ile mezzosoprano Elmira Veda'nın Başkent'e konuk olacağını söyledi.

Bu iki sanatçının çok önemli bir kariyere sahip bulunduğuna işaret eden Akyol, konserlerde orkestra şefliğini daha önce İzmir'de ''Manon Lescaut'' operasını da yöneten şef Tulio Gagliardo Varas'ın üstleneceğini kaydetti.

Orkestranın 28 Aralık'ta İzmir'de yapılan Adnan Saygun Kültür ve Kongre Merkezi'nin açılış etkinlikleri kapsamında bu ile turne düzenleyeceğini anlatan Akyol, ''Salon, Türkiye'deki belki de uluslararası tek konser salonu olarak adlandırılıyor. Bu salonda da konser verecek olmaktan dolayı mutluyuz'' dedi.

Akyol, orkestranın geçtiğimiz haftalarda Denizli'de, daha önce de Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışında Alte Oper'da seyirciyle buluştuğunu, her iki konserin de başarıyla geçtiğini ifade etti.

CSO'nun Ocak ayında İtalyan piyanist Michelle Campanella ile konser vereceğini belirten Akyol, ''Sanatçı, yüzyılın en önemli piyanistlerinden biri. Bu konseri de İtalyan Kültür Merkezi'nin işbirliği ve desteğiyle gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

Fazıl Say yeniden CSO sahnesinde

CSO Müdürü Çağatay Akyol, Şubat ayında Şef İbrahim Yazıcı'nın yönetiminde Fazıl Say'ın keman konçertosu ''Haremde Binbir Gece''nin seslendirileceğini, konserde tanınmış keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja'nın sahne alacağını belirtti.

Bu eserin dünya prömiyerinin İsviçre'de Luzern Orkestrası eşliğinde yapıldığını anımsatan Akyol, 12 ve 13 Şubattaki bu konserlerde eserin Ankara'da ilk kez seslendirileceğini, daha önce Bilkent Senfoni Orkestrası'nın konuğu olan Kopatchinskaja'nın da ilk kez CSO sahnesinde izleyiciyle buluşacağını kaydetti.

Akyol, 20 Şubatta keman sanatçısı Domenico Nordio'nun İtalyan Kültür Merkezi desteğiyle gerçekleştirilecek konserde Ahmet Adnan Saygun'un keman konçertosunu yorumlayacağını, bir Türk bestecisinin eserinin önemli bir uluslararası sanatçı tarafından yorumlanması nedeniyle de konserin anlamlı olduğunu ifade etti.

''Mart ayında gerçekten bizi heyecanlandıran konserlerden biri olacak. Baharı bu konserle karşılayacağız'' diyen Akyol, ''Rostropovich'ten sonraki en büyük çellist'' olarak adlandırılan Natalia Gutman'ın Rusya'da da büyük isim yaptığını aktardı. Akyol, orkestrayı CSO Genel Müzik Direktörü, Şef Rengim Gökmen'in yöneteceği konserde sanatçının Şostakoviç'in ''viyolonsel konçertosu''nu seslendireceğini belirtti.

Akyol, 27 Martta ünlü Rus kemancı Maxim Fedotov'un Şostakoviç'in ''keman konçertosu''nu seslendirileceğini kaydetti. Tanınmış piyanist ve besteci Fazıl Say ile Moskova'da düzenlenen ''Türk Yılı'' etkinliklerinde ''Nazım Oratoryosu''nu seslendirdiklerini hatırlatan Çağatay Akyol, Say'ın 10 Nisanda da CSO sahnesinde seyirciyle buluşacağını ifade etti. Akyol, ''Fazıl Say, George Gerschwin'in 'Rhapsody in Blue' adlı eserini seslendirecek. Say, bu salonda bizimle çok uzun yıllar önce konser vermişti. Yıllar sonra bu salonda buluşacağız'' şeklinde konuştu.

Orkestranın Mayıs ayında vereceği üç ayrı konsere de büyük önem verdiklerine işaret eden Akyol, dünyaca ünlü Klazz Brothers grubunun vereceği ''Bahar Konseri''nde senfonik salsa programının yer aldığını, konseri ABD'li orkestra şefi Matthew Savery'nin yöneteceğini söyledi.

Akyol, Mayıs ayı içinde keman sanatçısı Mirjam Tschopp'un Ulvi Cemal Erkin'in ''keman konçertosu'' ile seyirci karşısına çıkacağını, sezonun kapanış konserinde de dünyaca ünlü vokal grubu Swingle Singers ile CSO'nun bir araya geleceğini sözlerine ekledi.

AA’dan alıntıdır.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020