Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 38 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 635

Kübra Uzuner… ve Bülent Bezdüz… ve diğer konular… - 26.09.2008

Biri amatör diğer profesyonel, biri henüz yolun çok başında diğeri en azından üç adet Grammy Ödülü olan koca bir sanatçı, biri şimdilik sadece okul konserlerinde ya da kendi kendine şarkılar söylüyor gitarıyla beraber, diğeri sesiyle ve başarısıyla Pavarotti’nin yerine aday gösteriliyor.

Bugünkü yazımda birisi amatör diğeri profesyonel ülkemizin bu iki değerini konu edeceğim.

Kübra Uzuner…

M.E.B. Trabzon Özel Naturel Müzik Kursu’nun öğrencilerinden sadece birisi.

Benim onu fark etmemi sağlayan şey, Bengü’nun
Unut Beni adıyla klipi dönen şarkısının kendine has yorumu oldu.

Özgündü.

Sadece
ben bu şarkıyı böyle okurum diye haykırdı.

İşte bu nedenle
Kübra Uzuner’i önce tanımak, sonra sizlere tanıtmak istedim.

İyi okumuş, kötü okumuş mesele o değil benim açımdan.

Kendini ortaya koyması benim için önemli olan.

Taklitten uzak.

Kendince…

Naturel Müzik Kursu M.E. B. bağlı özel bir müzik kursu. Yani önce gidip kayıt oluyorsun sonra sana söylenen miktarda ederini ödüyorsun ve bunun karşılığında müziği öğreniyorsun.

Trabzon’da böyle hizmet veren pek çok müzik kursu var. Ama çoğu M.E. B. bağlı değil.

Okulda öğrenemedikleri müziğin abecesini buralarda öğrenmeye çalışıyor gençlerimiz. Bazıları da konservatuar ya da müzik öğretmeni yetiştiren eğitim fakültelerinin müzik bölümüne girmek için geliyor bu kurslara.

Açık konuşmak gerekirse, bu alanda bir enflasyon var. Yani müzik kursu enflasyonu. Eminim bu kurslara giden pek çok gencimiz sadece vakit geçiriyorlar buralarda.

Müzik adına ne yapılıyor? 

İşte onu sorgulamak gerek.

Müzik öğretmeni
Şenay Hacısalihoğlu’nun sahibi olduğu Naturel Müzik Kursu, kentimin sayıca çok fazla olmayan iyi ve seçkin müzik kurslarından sadece birisi. Seçkin olması ve iyi olması tabii ki öğrettiği ile doğru orantılı. Şenay öğretmeni öğrenciliğinden beri tanırım. Gerçi çok fazla diyalogum olmadı ama uzaktan uzağa da olsa tanışıklığım var. Trabzon Lisesi’nde müzik öğretmenliği yaptığı günlerden de yaptıklarını izleme olanağım oldu. Daha daha sonra söz konusu müzik kursunda çok kısa bir dönem kızımın öğretmeni oldu. Çok kısa olmasına kızım neden oldu bunu da söylemeliyim tabi. Yoksa Şenay öğretmenin bunda bir kabahati yok.

Sonra ve sonra çalışmalarına tanık oldum, öğrencilerini dinledim.

Evet, Şenay öğretmen bir müzik öğretmeniydi (Ben nice müzik öğretmenleri tanıdım da, neyse bu konulara girmeyeyim şimdi).

Sözü fazla mı uzattık ne?

Hemen toparlıyorum.

Gitar da çalan
Kübra Uzuner’in yorumundan etkilenip, yahu Şenay hocam, gelin olanaklarımızın elverdiği kadarıyla Kübra’ya bir klip çekelim, bizim Mavi Nota TV’de dönsün dursun dedim.

Hemen kabul etti.

Öğrencisinin ailesi ile bizzat görüşüp izin aldı bana bu klipi çekme zeminin hazırladı. Ve sonra bir gece bizim tiyatronun sahnesinde bir buçuk saatte çekiverdik klipi.

İyi de ettik.

Çünkü Kübra’yı bu anlamda kazanmak gerekiyordu.

Şarkı söyleyemeyenlerin şarkıcı olduğu, nota okumasını bilmeyenlerin müzisyen olduğu bir ülkede, Kübra’ya ve arkadaşı Fuat Karayavuz’ gibi gençlere sahip çıkmak gerek.

Şenay öğretmende bunun zeminin hazırladı zaten.

Şimdi klipimiz Mavi Nota TV’de dönüp duruyor.

İzlemenizi ve Kübra’nın o kişilikli yorumunu dinlemenizi öneriyorum. Herhalde bunun için beş dakikanız vardır.

Teşekkürler Kübra…

Teşekkürler Fuat….

Ve koccaman bir teşekkür de Şenay öğretmenime…

Değerlere değer kattığı için…

***

Bülent Bezdüz…

ABD’de yayınlanan The New York Sun Gazetesi’nin ölen İtalyan Tenor Luciano Pavarotti’nin tahtına oturacak adaylar arasında gösterdiği, 3 Grammy ödüllü Türk Tenor Bülent Bezdüz, Viyana’da kalpleri fethetti.

Volksoper Wien Operası’nın davetlisi olarak Avusturya’ya giden Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nde (MDOB) görevli Bülent Bezdüz, performansı ile Viyanalıların gönlüne taht kurdu. Bezdüz, 5, 8 ve 16 Eylül tarihlerindeki temsillerde Verdi’nin ünlü eseri La Traviata Operası’nda canlandırdığı Alfredo rolüyle Avusturyalı sanat eleştirmenlerinden tam not aldı. Bezdüz’e, Voletta Vallery rolünde, Melba Ramos ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde sesi ile büyüleyen soprano Marina Rebeka eşlik etti.

Her temsil sonunda ayakta alkışlanan Bülent Bezdüz’ü dinleyen sanat eleştirmeni Dr. Elena Habermann, yazısında,
“Etkileyici genç, hoş bir şarkıcı. Dikkat çekici derecede iyi İtalyanca diksiyona sahip” yorumunda bulundu.

Temsiller sonrası Mersin’e dönen Bülent Bezdüz, Avusturya’da kendisine gösterilen ilginin başını döndürür nitelikte olduğunu belirterek,
“Viyana’da sahneye çıkmak beni mutlu etti. Temsiller sonunda Avusturyalıların beni ayakta alkışlaması, tebrik etmesi, Türk sanatçısının başarısını gözler önüne serdi. Bu başarımın arkasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürümüz Rengim Gökmen ile MDOB Müdürümüz Selman Ada’nın büyük bir katkısı var. Onların bana verdiği büyük destekle yurt dışındaki çalışmalarımı sürdüreceğim” dedi.

Bülent Bezdüz, Viyana’dan sonra İsveç’in Goterbourg Operası’nda ‘La Boheme’, Glyndebourne Festivali’nde Falstaff Operası’nda ‘Fenton’ rolleriyle sahne alacak.

Değerli sanatçımız Bülent Bezdüz’ü bu başarısından dolayı Mavi Nota e-Müzik Gazetesi olarak tebrik ediyor, sanat hayatında başarılar diliyorum.

***

Bu  karşılaştırmadan sonra gelelim diğer konulara:

Az önce posta kutumuza düşen bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum sevgili müzik dostları:

İngiltere'nin iki saygın kurumu BBC Senfoni Orkestrası ile Kraliyet Filarmoni Konser Orkestrası, 9 Ekim'de Meksika'nın doğusundaki Yucatan'da Beatles'ı anma konseri verecek.

Meksikalı yetkililer, Latin Amerika'nın en büyük manastırları arasında yer alan Izamal'da verilecek konseri, orkestra şefi Barry Forgie'nin yöneteceğini belirtirken, soprano Emer McPorland ile tenor Jeff Hooper da konserde yer alacak.

Izamal Manastırı, 1993'te Amerika'daki etnik toplumlarla Papa 2. Jean Paul'ün buluşmasına ev sahipliği yapmıştı.

Ah Beatles ah, çocukluğumun o sisli anılarını hala süslüyorsun, seni unutmak ne mümkün!

***

Türk Dil Kurumu, bugün 76. Dil Bayramı etkinliklerine, kutlama programına 09.00’da Anıtkabir ziyareti ile başlıyor. Atatürk’ün huzurunda saygı duruşu yapılacak, özel defter imzalanacak.

Türk Dil Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek, saat 10.00’da başlayacak açılış töreninde Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sadık Tural, Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Halûk Akalın konuşacaklar.

***

30 Eylül günü başlayacak oylan Şeker Bayramı nedeniyle gazetemiz önümüzdeki hafta yayımlanmayacak. Ancak tam gün yayında olmaya devam edeceğiz. Bayram tatilinin bitiminin ardından 6 Ekim gününden itibaren gazetemiz yeniden yayımlanmaya başlanacak.

Bu nedenle
tüm Mavi Nota dostlarının ve halkımızın Şeker Bayramı’nı en içten samimi duygularla tebrik eder 6 Ekim Pazartesi günün görüşene değin mutluklar ve esenlikler dilerim.
Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020