Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1749
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 38 müzisyen gazete okuyor
 
 
M.Bülent Kılıç
 
 
Yayımlanan Sayı : 602

Janet Jackson – Discipline - 29.07.2008

Janet Jackson'ın gitgide umutsuzlaşan müzik kariyerini kurtarmak için son çabası “Discipline” adlı albümü oldu. Şubat ayında piyasaya sürülen albümün hem ilk videosu Feedback, hem de yeni klip Rock With U, kanallarımızda dönüyor nasıl olsa. Dinleyiciyi uyarmak lazım, albümün hemen hemen sadece bu şarkılardan ibaret olduğu konusunda.

Amerika'da bizim milli maçlar gibi izlenen Superbowl etkinliğinde sahne alıp bir uyarı vermeden göğsünü gösterdiği şovundan sonra muhafazakar kitleden büyük tepki alan sanatçı o günden beri ticari olarak belini doğrultamadı. İşin garibi, çok da büyük bir çaba gösterdiğini söyleyemeyeceğim. “All Nite (Don't Stop)” haricinde bu albümüne kadar dikkat çekici bir şarkısı olmadı Janet'ın. Son albümün çıkış şarkısı Feedback bu verimsiz döneminin sonunun habercisi olabilirdi. Ciddi ciddi bomba gibi terimini kullanabilirim şarkı için. Sadece çıkış değil, albümün açılış şarkısı da bu. Fakat albümün gerisi aynı dinamizmi taşımıyor. Çok gereksiz ve can sıkıcı “interlude”lar dahil 22 parça var albümde. Interlude dediklerim yarım dakikalık konuşmalardan, introlardan oluşan ufak parçalar. Bunlar albümün bir bütünlük kazanması için etkileyici olarak kullanılabilirmiş aslında ama çoğu çok saçma ve gereksiz olduğundan genellikle güldürmekle kalıyorlar. Kioko adlı olduğunu sandığım bir robotla muhabbet ediyor Janet, bazen de doğruluk-cesaret oynuyor, barın tuvaletinde arkadaşlarıyla muhabbet ediyor. Açıkçası film kariyeri, müzik kariyerinden daha iyi giden biri için (Janet oluyor bu) daha inandırıcı konuşmalar beklerdim. “Aman bütün erkekler köpek gibi peşimde” diye şikâyet ederken, aslında stüdyoda mikrofon başında, bol eşofmanları içinde fantezi yaptığını sezebiliyorsunuz.

Albümün en büyük iki sıkıntısı doğru dürüst şarkı içermeyişi ve Janet'ın her şarkıyı seksi bir şekilde yorumlamaya çalışması. Feedback, LUV ve Rock With U haricinde dinlemezseniz özleyeceğiniz tek bir şarkı bile yok. 2Nite, Greatest X ve Discipline de bir yere kadar idare ediyorlar. Bu arada şarkı isimlerinin de ne kadar saçma sapan bir şekilde yazıldığını fark etmişsinizdir. Gençlere ayak uydurma çabası mıdır nedir anlamadım. 22 parçanın yarısını telaffuz olarak asıl kelimelerin yerini tutan kısaltmalarla yazmış. Çok sanatsal hakikaten, ilginç gelmesi mi gerekiyor bu durumun bize?

Diğer sıkıntımız daha beter. Janet'ın hemen hemen tüm interlude'larda ve şarkıların bazılarında inleyerek, seksi seksi (!) nefes alıp vererek şarkı söylemesi çok ama çok rahatsız edici bir şey. Bütün albümü yatakta iş üstündeyken kaydettiğine inandırmaya çalışıyor sanırım. Truth or Dare interlude'undaki “.. So what's your question?” deyişine özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bir Banu Alkan'lık seziliyor ciddi ciddi. Sadist-mazoşist bir ilişkiyi anlattığı Discipline şarkısı ve bu şarkının girişi olan The Meaning interlude'unda tavan yapıyor bu durum. Discipline bir şarkı olarak fena değil ama S&M mevzusuna gelince zamanında Madonna tarafından “Erotica” yapılmışsa böyle çok daha az etkileyici işlerin yapılmasına gerek yok gibi geliyor bana. Ha dürüst dürüst çık “F**k me like i'm needin' / Tonight i need some discipline” desin, o zaman cidden tahrik edici olabilir. Ama böyle konunun etrafında dolaşan, sıradan imalar ile, nefes alıp vermekle olmuyor o iş. Hiç olmadı gidip Madonna'nın “Where Life Begins”i dinle. 15 sene öncesinde öyle bir iş çıkabiliyorsa, şimdi bunların çıkması biraz geriye adım gibi.

Discipline üstte bahsettiğim şarkıları ve oldukça hoş olan video klipleri haricinde tavsiye ettiğim bir albüm değil. Zamanının pop ikonlarından birine yakışan bir geri dönüş albümü hiç değil. Janet artık satmıyorsa bunda göğsünün bir anda açılmasına tepki veren halkın değil kendisinin suçlanması lazım. Baştan sona güzel giden bir albüm yaparsa Amerika'nın ilgisini yeniden kazanacağına eminim. Ha albüm zaten ilk haftasında bir numaraya oturdu ama hızlı düşüşü ve satışların önceki albümlerden düşük olması durumunu gösteriyor.

Not: 2 / 5  


Siyah Kahve

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019