Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 590

Caz festivalinde yıldızlar geçidi - 27.06.2008

İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki davetlileri arasında Herbie Hancock, Omara Portuondo, Caetano Veloso ve Lenny Kravitz gibi dünyaca ünlü isimler var

Bu sene 2-16 Temmuz tarihleri arasında 15’incisi gerçekleştirilecek olan İstanbul Caz Festivali’nin programı, dün akşam yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı. Boğaz’da boğucu bir sıcağın hissedildiği, esintinin cılız olduğu akşamda, Kuruçeşme’deki New Yorker’da açıklanan program tüm cazseverleri  serinletti adeta: Festivalin bu sene davetlisi olan Herbie Hancock, Omara Portuondo, Caetano Veloso ve Lenny Kravitz gibi isimler gerçekten de dünyada, kendi alanlarında en üst düzeyde bulunan sanatçılar.     

Toplantının açılışını yapan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, sözü festivalin 11’inci kez sponsorluğunu üstlenen Garanti Bankası’nın Genel Müdürü Ergun Özen’e bıraktı. “Cazın Garanti’ye çok yakıştığını düşünüyoruz, konsept doğru olunca bu tür sponsorluklar da çok başarılı oluyor ve uzun süre devam edebiliyor. Ama inanın bunda asıl pay, her sene muazzam programlarla karşımıza çıkan İKSV yetkililerinin” diyen Özen, sözlerini “Biz bu işi seviyoruz, devam edeceğiz” şeklinde, tüm cazseverleri sevindirecek bir ifadeyle bitirdi. 

Festivalde mekân bolluğu

Özen’in ardından söz alan Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’se program hakkında bilgi verdi. “Geçen yıl yaptığımız sürprize benzer biçimde, bu yıl da festivalde normal sürenin dışında kitlesel bir etkinlikle, Lenny Kravitz konseri gerçekleştireceğiz” diyen Opcin, yıl boyunca dinleyicilerden ve sponsorlardan en çok gelen sorunun Açıkhava Tiyatrosu’nun festivalde yer alıp almadığı olduğunu belirtti. Opcin, Harbiye’deki Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin geçen yıllarda olduğu gibi yine festivalin ana mekânı olacağı müjdesini verdi. 40 kadar konserin düzenleneceği festival aslında bir mekân bolluğu yaşıyor bu yıl:  Sepetçiler Kasrı, Esma Sultan Yalısı, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Arkeoloji Müzesi Bahçesi  ve Nardis Jazz Club’ın yanı sıra İstinyePark da  ilk kez festival mekânları arasında yer alıyor.

1 Temmuz Salı akşamı Esma Sultan Yalısı’nda açılacak olan festivalin onur konuğu 2008 Grammy’lerinde “En İyi Albüm”  ödülü alan usta cazcı Herbie Hancock. Piyanist, Joni Mitchell şarkılarını yorumladığı “River The Joni Letters” projesi ile 2 Temmuz Çarşamba Açık hava Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak. Festivalin büyük sürprizlerinden bir diğeriyse 30 Temmuz Çarşamba akşamı Kuruçeşme Arena’da sahne alacak  olan rock yıldızı Lenny Kravitz. İstanbul’a ilk kez gelecek olan şarkıcı “It Is Time For A Love Revolution” için çıktığı dünya turnesi kapsamında festivale katılıyor.

İstanbul’da Latin Amerika rüzgârı

Brezilya müziğinin en ünlü isimlerinden Caetano Veloso da bu yılki festivalin yıldızlar geçidinde yer alacak. Müziği yanında askeri cuntaya karşı duruşuyla da bilinen ve “Tropicalismo” akımının kurucusu olan Veloso, 10 Temmuz Perşembe Açık hava Sahnesi’nde dinleyicilerle buluşacak. 

Sıcak Latin Amerika rüzgârının yoğun hissedildiği festivalden bir başka yaşayan efsane, Buena Vista Social Club’ın hayatta kalan tek üyesi 78 yaşındaki Omara Portuondo. Portuondo, yepyeni projesi “Gracias” ile 9 Temmuz Çarşamba akşamı Sepetçiler Kasrı’nda olacak. 

7 Grammy ödülü sahibi şarkıcı Al Jarreau ise, günümüzün en iyi kadın seslerinden Diane Reeves’le 16 Temmuz Çarşamba akşamı Açık Hava Sahnesi’ni paylaşacak. 

Festivale katılan diğer isimler arasında ünlü bas virtüözü Marcus Miller ve efsanevi funk grubu Tower of Power, 6 Grammy’li caz vokalisti Nnenna Freelon ile Brezilyalı şarkıcı Ivan Lins, Ladino müziğinin en önemli temsilcilerinden Yasmin Levy, neo-folk şarkıcı Rufus Wainwright dikkat çekiyor.

Yerli ustalar da var

Festivalde Hüsnü Şenlendirici, Sabri Tuluğ Tırpan, Alp Ersönmez ve Sibel Köse’nin de aralarında bulunduğu yerli ustalar da yer alacak. Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da Caz Vapuru ve sokak konserleri İstanbullularla  geleneksel buluşmalarını sürdürecek.

Caz Festivali’nin biletleri 24 Mayıs Cumartesi gününden itibaren Biletix ve İKSV’nin merkezinde satışa çıktı.
   

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020