Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elçin Demiröz
 
 
Yayımlanan Sayı : 590

Cazın "özellikli borazanlar"ı - 27.06.2008

Mekan İstanbul'un yeni caz kulüplerinden biri, aylardan şubat... İçeride az sayıda dinleyici var ama ne gam, sahnedekiler profesyonelliklerinden hiç ödün vermeden müziğini icra ediyor... Daha ilk dakikalardan itibaren dinleyiciyi hemen içine alan büyük bir enerjinin tam ortasında buluyorum kendimi. Cazın Türkiye'deki duayen isimlerinden Emin Fındıkoğlu'nun kurduğu, 20'li yaşlarda 13 yetenekli cazcıdan oluşan Unique Horns grubunun ilk canlı performansıydı tanık olduğum. Bu enerjik topluluk bu gece, Ghetto'da.

Hiç kuşkusuz tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 'band' olarak adlandırılan 'müzik grubu' olgusu, özellikle caz müzikte farklı örneklerle karşımıza çıkıyor. Ancak bu sefer, festivaller veya resmi destekler dışında çok denenmeyen, başka bir tabirle denenmesi nispeten daha zor olan özel bir oluşumdan, yani kalabalık bir caz topluluğundan bahsediyoruz. 1959'da Arif Mardin'den öğrendiklerini, 1962-66 arasında Berklee Müzik Okulu'nda pekiştiren Fındıkoğlu, 1970'lerde Onno Tunç, 1980'lerde Tuna Ötenel'le birlikte birçok topluluğu hayata geçirdikten sonra 2007'nin sonunda Unique Horns'u kurdu.

Üfleme çalgıların çoğunlukta olduğu Unique Horns fikrinin nasıl oluştuğunu ve grubun özelliğini şöyle özetliyor Fındıkoğlu: "Kombo denilen, yani daha az kişiden oluşan küçük caz topluluklarını hepimiz biliyoruz. Manevra kabiliyeti yüksek ancak çalanlar çok büyük cazcılar değilse bir noktadan sonra monotonluk başlıyor. Öte yandan 'Big Band' denilen büyük caz topluluklarında ise üflemeli çalgıların çokluğundan dolayı bir çeşit çok boyutluluk, renk olanakları ve kontrpuan sözkonusu. Ancak burada da alışılmış yazı tekniklerinin sıkça kullanılmasından dolayı monotonluk yine kaçınılmaz olabiliyor. İşte benim düşlediğim, hareket kabiliyeti küçük caz topluluklarındaki gibi yüksek olabilecek büyük bir caz topluluğuydu. Unique Horns tam da bu amaçla henüz 20'li yaşlarında, aralarında dünyaca ünlü cazcı Ricky Ford'un yanında yetişen saksafoncuların da bulunduğu 13 genç müzisyenin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bütün düzenlemeler bu grup için özel olarak hazırlandı. Duke Ellington, Billy Strayhorn, Miles Davis, Wayne Shorter, Carla Bley, Joe Zawinul gibi önemli sanatçıların eserleri, onlardan kopmadan biraz funk, biraz latin etkilenimlerden yararlanılarak yeniden oluşturuldu. Kısacası bu müziği modern caz olarak da tanımlayabiliriz."

Özveriyle yürüyor

Kelime anlamına göre bir manada da 'özellikli borazanlar' demek olan Unique Horns, ticari kaygıyla kurulmuş bir grup olmanın aksine tüm müzisyenlerin müzik sevgisi ve özverisi ile yürüyor. Belki de bu yüzden hedefleri, standartlaşmış büyük kalabalıklardan çok, müzikte yeniliğe açık ve farklılık arayan rafine bir kitle. Yaz aylarında güneyde konserler vermeye hazırlanan topluluğun hiçbir performansını kaçırmayın deriz.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021