Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Filiz Ali
 
 
Yayımlanan Sayı : 578

Bu müzisyenler ve konserler kaçmaz - 11.06.2008

Klasik müzik yazarımız Filiz Ali, 36. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin programından müzikseverlerin kaçırmaması gereken müzisyenlerin ve yorumlayacakları eserlerin dökümünü yaptı.

36 yıldır takip ettiğim bir festival, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali. 36. yıldaki yenilikler arasında konu başlıklı konserler ve konser öncesi konuşmalar öne çıkıyor. Müzik meraklısı dinleyici için aydınlatıcı olacağını düşündüğüm bu konuşmalar, yurt dışında yıllardır başvurulan bir yöntem.

Eskiden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın üniversite konserlerinden önce orkestra üyeleri arasında ağzından bal damlayanlar, eserler hakkında anekdotlu bilgiler verirdi. Yıllardır Cem Mansur da konserlerinden önce dinleyici ile böyle sohbetler etmeyi kendine şiar edindi. Bakalım bu yılın festival sohbetleri nasıl olacak?

Festival programında ilgimi çeken müzisyenlerin ve yorumlayacakları eserlerin bir dökümünü yapıp tamamiyle kişisel bir seçki hazırladım.

Ortaya aşağıdaki liste çıktı:

“3 Piyanist, 3 Konçerto”: Fazıl Say kadar popüler olmasalar da en az onun kadar önemli iki piyanistimizi dinleme olanağımız var bu konserde. Özgür Aydın (1972) ve Muhiddin Dürrüoğlu (1969) aynı Fazıl Say gibi Ankara Devlet Konservatuvarı kökenli olup yurtdışında kariyer yapabilmiş yetenekler.

Üçüncü piyanist ise 1973 Moskova doğumlu Alexander Melnikov. Programda Beethoven: “2 numaralı Piyano Konçertosu”, J.S. Bach: “2 Piyano için Konçerto” ve Mozart: “3 Piyano için Konçerto” yer alıyor. (12 Haziran saat 20.00 - Süreyya Operası)

“Bach, Şimdi ve Daima”: Bach ve flüt seviyorsanız bu konseri kaçırmayın. Bana soracak olursanız bu konsere sırf English Concert Topluluğu’nun kurucusu ve harika bir klavsen ustası olan Trevor Pinnock’u dinlemek için bile gidilir. Flütçü Emmanuel Pahud için de Jean Piérre Rampal’in mirasçısı diyorlar. (16 Haziran 20.00 - Aya İrini Müzesi)

“Aşk Düellosu & Andreas Scholl”: Program adını Handel’in “Il Duello Amoroso” adlı kantatından almış. Handel sevenlerin de bu konserden çok hoşlanacakları kesin.

Accademia Bizantina Topluluğu son zamanların pek beğenilen erkek altosu Andreas Scholl ve soprano Hélene Guilmette’e eşlik edecek “Aşk Düellosu”nda. (19 Haziran 20.00 - Aya İrini Müzesi)

“Kremerata Baltica & Gidon Kremer”: Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra kendi Baltık kökenine dönen, kurduğu Baltık Orkestrası ile Baltık kökenli bestecileri ve müzisyenleri tanıtan Gidon Kremer’i, en çok da çağdaş müziğe verdiği özel önem nedeniyle seviyorum.

Estonyalı minimalist/mistik besteci Arvo Part’in “Benjamin Britten Anısına Cantus” adlı eseriyle başlayacak konser, ardından bu kez Britten’in “Frank Bridge’in bir Teması Üzerine Çeşitlemeler”i ile devam edecek. Konser pastasının üzerine krema olarak da Gidon Kremer, Beethoven’ın “Keman Konçertosu”nu sunacak dinleyiciye. Tam bir ziyafet. (20 Haziran 20.00 - Aya İrini Müzesi)

“Eski Dünya, Yeni Dünya”: Çağdaş müzikten söz etmişken Hasan Uçarsu’nun arpist Şirin Pancaroğlu için bestelediği “Davetsiz Misafirler” adlı arp, çeng ve orkestra için konçertosunun ilk çalınışını tüm müzikseverlerin kaçırmayacaklarını umarım.

Bu konserde Tekfen Filarmoni Orkestrası’nı Saim Akçıl yönetecek. Saim Akçıl’ı da yıllardır yılmadan devam ettirdiği orkestra çalışmaları nedeniyle ayrıca kutlamamız gerek. (24 Haziran 20.00 - Aya İrini Müzesi)
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021