Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 557

Doğaya dikkat çeken senfoni - 12.05.2008

2007 Mevlana Yılı dolayısıyla bestelediği “Simyaci Senfonik Şiiri”nden sonra Sabri Tuluğ Tırpan’ı tanımayan müziksever pek kalmadı herhalde. Tırpan, bu sene de “eco - spiritual” tarzda bestelediği, “Gaia  Dünya Senfonisi”ni dinleyicilerle buluştu.

Eserin çıkış noktası, çevreci bilim adamı James Lovelock’un 2006 tarihli “The Revenge of Gaia (Gaia’nın İntikamı)” kitabında savunduğu, insanlığın dünyaya verdiği zararın yakın zamanda çölleşme ve deniz seviyesinin aniden yükselmesi gibi felaketlerle insana geri döneceği fikri.

9 ve 10 Mayıs günü Kadıköy Süreyya Operası’nda seslendirilen senfoninin tüm geliri, Avusturya Liseliler Vakfı’na devredilecek. Programda piyaniste, gitarist Erdem Helvacıoğlu ve soprano Demet Tuğ- cu’nun yanı sıra Herbert Boeck yönetimindeki Vienna Jeunesse Orkestrası ve Özel Alev Okulları Gençlik Korosu eşlik edecek.

Senfoniyle eşzamanlı gösterilecek görüntüleri, Radiohead ve Björk’ün klip yarışmalarına da katılmış olan, Ka-Bum Animasyon Stüdyosu’ndan görsel tasarımcı Deniz Coşkun hazırlamış.

'Coşkuları yitirdik’

Doğadaki çöküşü yoğun biçimde düşündüğünü söyleyen Tırpan, “Eco-spiritual denen bu tarz müzik, edebiyat ve görsel sanatlarda henüz çok yeni” diyor. Sanatçı, esere olumlu bir ruh hali hakim olsun diye uğraştığını, ama, sonuçta, ortaya hüzünlü, kendisi dahil tüm insanlığın sorumsuzluğuna karşı güvensizlik içeren bir ürün çıktığını belirtiyor.

Tırpan, “Bizim kuşağımız bazı coşkuları yitirdi, artık insanlar, 'neden savaş var’ diye sokağa çıkıp yürümüyor; sadece para kazanmak ve hayatın keyfini çıkarmak istiyor” diyor.

Tırpan, bu gelişmenin sanata da yansıdığını, artık Picasso, Dali veya Thomas Mann’ların çıkmadığını vurguluyor.

Sanatçı, “Duygusal bir erozyon yaşıyoruz. İnternet ve TV ile o kadar çok felaket haberi alıyoruz ki, giderek duyarsızlaşıyoruz. Bizim kuşakta Yeşiller bu savaşı kaybetti, ama ileriki kuşakların şansı olabilir” diyor.  
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020