Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1772
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
A. Aydın İlik
 
 
Yayımlanan Sayı : 524

Anathema'dan "Basit Bir Hata"!!! - 25.03.2008

“Serenades” ve “The Silent Enigma” albümleriyle doom metal piyasasında kendine yer edinen ve daha sonra çıkardığı “Eternity”, “Alternative 4” ve “Judgement” albümleriyle de kendi janrlarının en iyi gruplarından olan Anathema, son albümleri A Natural Disaster‘ı takiben 2004 yılında bir konser DVD’si olan “Were You There”i yayınlayarak fanlarını memnun etmişti. O tarihten bu yana herhangi bir çalışmaları olmayan grup, yakın zamanda herhangi bir müzik şirketine bağlı olmadan kaydettikleri, önce ‘Everything’ daha sonra da ‘A Simple Mistake’* isimli şarkılarını kendi internet sitelerinden ücretsiz olarak yayınladı. Vefalı fanlar için de “Make a Donation” linki koyan grup, bağış yoluyla elde edilen gelirle, ilerleyen aylarda daha fazla şarkıyı bu şekilde yayınlayabileceklerini ifade etmişler. Hatta daha aykırı bir ifadeyle“Meçhul işadamlarının ceplerini doldurmak yerine bir grubu doğrudan desteklemek için işte insanlara bir fırsat.” diyerek belki de artık albüm yapmak istemediklerine dair bir işaret veriyorlar. Music For Nations ve Peaceville’in bu durumdan canlarının sıkılacağı çok aşikar zira Anathema gibi bir grubu hiçbir plak şirketinin kaybetmek istemeyeceğini düşünüyorum.**

Kayıt edilen şarkılara gelecek olursak piyano ağırlıklı ve midtempo bir şarkı olan Everything, bayan vokal bölümleriyle de “A Natural Disaster” albümünden çıkan bir B-Side gibi geliyor kulağa. Fanlara çok da yeni bir şey sunmadığını düşündüğüm şarkıdaki gitar partisyonları ise daha çok Brit gruplarını anımsatıyor. Tabii Liverpool’un bağrından kopup gelmiş ve artık doom-metal’den uzaklarda olan bir gruptan, “İngiliz” akorlar duymak çok da tuhaf olmasa gerek.

Gidilmemiş yollara gitmeyi, sınırları zorlamayı, yeni fikirlerini yansıtacak yeni yollar aramayı kendilerine görev bildiklerini ifade eden grup ‘A Simple Mistake’ ile yine bunu denediklerini ve henüz bitmemiş bir çalışma olmasına rağmen şarkıyı fanlarla paylaşmaktan çekinmediklerini belirtmişler. İyi de etmişler zira şarkı gerçekten de “A Natural Disaster” albümünün bir uzantısı gibi görünmekten uzak. 8:37’lik süresiyle en uzun Anathema şarkılarından olan ‘A Simple Mistake’ özellikle ikinci yarısındaki distortion bölümleriyle dikkat çekiyor. Her zamanki gibi, yoğun klavye bölümleri olan şarkıda Vincent’ın vocoder (voice encoder) kullandığını da ayrıca belirtmek isterim, e teknolojinin nimetlerinden faydalanmamak olmaz değil mi?!

Tabii sıkı fanlar şarkıları çoktan indirmişlerdir muhtemelen, ama hâlâ, “Anathema, o da ne?!” diyenlerdenseniz bu, ne olacak canım bedava mp3 işte indirin, dinleyin ; beğenemezseniz silersiniz..***
* Şarkılara Anathema’nın resmi sitesi olan www.anathema.ws adresinden ulaşabilirsiniz.
** Anathema’nın şu an itibariyle herhangi bir plak şirketiyle herhangi bir anlaşması bulunmamaktadır.
*** Benim önerim Judgement albümüyle başlamak olur.
**** Bu şarkıları albüm kritikleri'ndeki gibi, puanlayacak olursak, 7,5/10 bence uygun olacaktır. "Yazarın Seçimi" de 'A Simple Mistake'.
Kaynak: http://www.therockbank.net

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020