Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 62 müzisyen gazete okuyor
 
 
Avi Medina
 
 
Yayımlanan Sayı : 444

Eddie'nin siyah notaları - 27.11.2007

"Topu topu 7 nota var, kaç ayrı beste yapılabilir ki?" buyurmuştu Serdar Ortaç bir zamanlar, az çok müzik bilenler, müzikle uğraşanlar inanamayan gözlerle bakmışlardı muhtemelen o an kendisine. Türkiye'nin en önemli müzik adamlarından birinin, kendilerine özel bir isimleri olmayıp, kendinden önce veya sonra gelen notalara "diyez" veya "bemol" eklenerek oluşturulan bir terimle çağırılmaları dışında hiçbir suçu olmayan 5 notayı görmezden gelmiş olması değildi tek sorun -piyano'da "farklı renkte" olmalarını da polemik haline getirmemek için düşünmüyorum bile, düşünmek istemiyorum- daha önce doğru dürüst bir şekilde de söylenmiş olmasıydı 20. yüzyılın en iyi gitaristi seçilen Eddie Van Halen tarafından.

Kimseyi kimseye şikayet etmeden, bir gerçeği paylaşıyordu bizimle 1988'de yaptığı açıklamada, bunu yaparken çok büyük de bir anlayış farkını ortaya koyuyordu, yaptığı işe duyduğu sevgiyi ve saygıyı belli ederek ; "Sadece 12 nota var, ama onları bir araya getiriş şekliniz sizin nasıl biri olduğunuzu anlatır". diyordu bütün alçak gönüllülüğüyle.

Evet, inanılması zor ama insanoğluna bu güne kadar her çeşit duyguyu yaşatan, kimi zaman başka dünyalara götüren, kimi zaman doğduğuna pişman eden bu müzik evreni sadece 12 parçadan oluşan bir puzzle.

Ancak bu yazımda olaya farklı bir açıdan yaklaşmak niyetindeyim. İnsanoğlunun bugüne kadar milyonlarla ifade edilebilecek kadar çok çeşitli duygularını elindeki 12 veriyle muhteşem bir şekilde anlatabilmesi benim bugün aklımı kurcalayan. Space-dye vest 'de keskinliğinden can acıtan melankoli de, pembe panter'deki o muziplik hissi de, Billie Jean'deki o katıksız isyan ve özgüven duygusu da hep o aynı 12 puzzle parçasından yapılıyor.

Demek ki gerçekten istediğimiz zaman anlaşabilmemiz, kendimizi anlatabilmemiz için elimizde çok da fazla şey olması gerekmiyor. Elimizin altındaki yüzlerce dil, on binlerce kelimeyle bile tam olarak açılmayı hala öğrenemedik etrafımızdaki dünyaya. Tam da bu yüzden her renk ve her uzunluktaki notalara ihtiyacımız var, daha onlardan öğrenecek çok şeyimiz olduğu için


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019