Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Filiz Ali
 
 
Yayımlanan Sayı : 413

Wagner ailesinden yeni dedikodular - 11.10.2007


Richard Wagner, sadece saatlerce süren, akıllara durgunluk veren uzunluktaki operalarıyla değil, sıra dışı özel ve mesleki hayatı ile de ölümünden bu yana müzik çevrelerinin ilgi odağıdır. Özellikle, amacına ulaşmak için hiçbir engel tanımayan ahlâk anlayışı irdelenir durur.

Karısı Minna’yı aldatması günahlarının en hafifidir. Ona hem evini hem de kesesini açan tüccar Wesendonck’un karısını baştan çıkarır. Ardından bu kez de en yakın meslektaşı orkestra şefi Hans von Bülow’un karısı Cosima’yı ayartıp ondan evlilik dışı çocuk sahibi olur. Hiçbir zaman geri ödemediği borçlarla lüks hayat yaşamayı sever. Bütün bu yaptıklarına rağmen hiç vicdan azabı çekmemesi, hatta başkalarını istismar etmenin en doğal hakkı olduğuna inanması pek çok kitaba ve filme konu olmuştur.

Aile üzerine iki kitap

Wagner sülalesinin en yeni dedikoduları Eylül 2007’de hararetlenmiş durumda. Ancak bu kez başrollerde gelini, torunları ve büyük torunları var. Wagner ile Liszt’in gayrı meşru kızı Cosima’nın beraberliğinden dünyaya gelen aşk çocuğu Siegfried, Winifred adında bir İngiliz kızı ile evlenmiş ve bu evlilikten Wieland ile Wolfgang adında iki oğlu olmuştu. 

Winifred; kayınvalidesi Cosima ve kocası Siegfried öldükten sonra Bayreuth Festivali’nin başına geçmiş, Adolf Hitler ile kurduğu yakın dostluk dolayısıyla da Wagner adının faşizm ve anti-semitizmle yan yana gelmesine katkıda bulunmuştu. Geçen ay Londra’da Winifred ile Hitler’in yakınlığını ve Wagner klanının akıllara durgunluk veren maceralarını anlatan iki kitap çıktı piyasaya peş peşe.

Taht savaşları

Winifred ve Adolf adlarının kısaltılmışı olan “Winnie and Wolf / Winnie ve Wolf” ile Wagner sülalesini enine boyuna inceleyen “The Wagner Clan / Wagner Klanı.”

Her iki kitap da Wagner sülalesinin skandallarla dolu yaşamlarını inceliyordu.

Daha bu haberin mürekkebi kurumadan Wolfgang Wagner’in 29 yaşındaki kızı Katharina Wagner, Almanya’nın yeni parlayan yıldız orkestra şeflerinden, Herbert von Karajan’ın asistanlığından yetişmiş, 1959 doğumlu Christian Thielemann ile birlik olup Bayreuth Wagner Festivali yönetimini babasından devralacağını basına duyurdu.

Tabii bu haberin hemen ardından aile içinde kıyamet koptu. Wolfgang’ın ilk karısından olan kızı Eva Wagner-Pasquier ile ağabeyi Wieland Wagner’in kızı Nike Wagner, Wagner krallığının tahtını ele geçirme savaşındaki rauntlardan birini daha yitirmiş oldular. Ama bu arada basına 87 yaşındaki Wolfgang Wagner’in kendinden epey genç ikinci karısı Gudrun’un elinde oyuncak olduğunu ve Katharina’nın Bayreuth Festivali’nin başına geçecek ehliyette olmadığını ilan ettiler.

Gençlik cesareti ve deneyim

Katharina altta kalacak değildi. “Ben gencim, onlar ise Bayreuth’a taze bir soluk getirecek yaşı çoktan geride bıraktılar” diyerek Nike ile Eva’yı şimdilik püskürttü. Katharina’nın opera rejisörü olarak yeterli deneyimi olmadığı ortada.

Geçtiğimiz temmuz ayında Bayreuth’da sahneye koyduğu “Nürnbergli Usta Şarkıcılar” operası ne seyirciden ne de eleştirmenlerden iyi not aldı örneğin. Ancak, onun deneyimsizliğini Thielemann’ın kapatacağını düşünüyor olsalar gerek ki, Gudrun ve Wolfgang Wagner kızlarını sonuna kadar destekleyeceklerini beyan etmiş durumdalar.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021