Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1775
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
 
 
Murat Yılmaz
 
 
Yayımlanan Sayı : 391

Camel bağımlılık yapar - 11.09.2007

Evet, bağımlılık yapar ama burada tanıtılan bir sigara markası değil! Progressive Rock tarihinin bugünlerde 35.yılını kutlayan gelmiş geçmiş en büyük gruplarından biriyle tanışmanın vakti geldi. Hiçbir zaman kendi kulvarında olan Pink Floyd, YES, Kansas, ELP kadar popüler olmamış ama kendilerine kalpten bağlı kitlesiyle bugün hala yaşayan ve üreten bir efsane.

1973 yılında yaptıkları ilk albüm olan Camel'dan, şu sıralarda çıkaracakları yeni albümlerine kadar grubun tek değişmeyen üyesi Andrew Latimer, aynı zamanda grubun yıllardır müzikal anlamda beynini oluşturuyor. Kendisi rock tarihinin en yetenekli gitaristlerinden biri olması yanında insanın ruhuna işleyen ince ince işlenmiş melodilerin de mimarı. Özellikle pek çok Camel şarkısında duyabileceğimiz eşine az rastlanır güzellikteki flüt melodileri onun yeteneklerinin sınırlarının bizim anladığımız ölçülerden uzakta olduğunu kanıtlıyor. En güzel eserlerini verdikleri ilk dönemlerinde kendisine; geçtiğimiz günlerde kanserden dolayı hayatını kaybeden synthesizer/keyboards sihirbazı Peter Bardens, çalması zor 15/8'lik off-beat ritmlerin adamı Andy Ward ve basda Doug Ferguson eşlik ediyorlar.

Şimdi Camel ruhunu daha iyi anlamanızı sağlayacak progressive tarihinin en iyi albümlerinden birisini tanıyalım.

1976 - MoonMadness : Etkileyici bir şölen. Başyapıt. 'Aristillus' sonradan karşılaşacaklarımıza bizi hazırlayan enstrümantal bir giriş niteliğinde. 'Song Within a Song', Andy Ward'ın mükemmel davul ritmleriyle açılıyor ve ona Bardens'ın yumuşak moog/organ loop'ları, Andrew Latimer'in güzel flüt melodileri ve vokalleri eşlik ediyor. Sonraki parça ise Bardens ve Latimer arasındaki müthiş uyumun bir göstergesi. 'Chord Change'. Latimer ile Bardens ortaya koyduları performansla gerçek bir virtüöz olduklarını kanıtlıyorlar. Bas ve davul ise her zamanki gibi zemini çok güzel hazırlıyorlar. Sonraki track 'Spirit On The Water' mellotron/flütlere ve piyanoya eşlik eden gizemli vokallerle dinleyicide ürpertici ama huzurlu bir melankoli sağlıyor. Sonra albümdeki diğer şarkılarla kıyaslandığında çok fazla klasik ritm rock sayılabilecek ama buna rağmen güzel bir çalışma olan 'Another Night' geliyor. Ve... işte 'Airborn'. Hayatınızda bu parçadaki kadar güzel flüt melodileri duymadığınıza bahse girerim ve Latimer'in inanilmaz derecede kalpten hissederek söylediği vokalleri... Şarkıyı dinlerken kendinizi sözlerde de ima edildiği gibi bir planörü sürerken, yalnız başınıza atmosferin üst katlarında (belki de uzayda) özgürce sonsuza dogru spin atarken bulabilirsiniz. Albümdeki son track yine bir enstrümantal. 'Lunar Sea'. Başlangıçtan itibaren hiç umulmadık yerlere yelken açan off-beatlerle dolu Latimer ve Bardens arasında gerçek bir düello. Latimer gitarıyla, Bardens ise klavyesiyle birbirlerini alt etmeye çalışan iki silahşör gibi. Muhteşem sololar. Şarkının 9 dakikalık süresince, Ay'ın yüzeyine kurulan büyük kaynayan kazanları ve içinde fokurdayan magmaları hep hissedebiliyorsunuz!
Camel'in kesinlikle dinlemeniz gereken diğer albümleri ise Mirage, Snow Goose ve Harbour of Tears. Özellikle Snow Goose'a dikkat!

Günümüzdeki progressive rock, metal tabanlı Dream Theater, Opeth, Amorphis, Therion gibi iyi müzik yapan grupların etkilendikleri grupların başında gelen Camel'ın bu albümlerini özellikle defalarca dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Bundan 30 yıl önce yapılmış olanları gördükçe eminim bir daha günümüze dönmek istemeyeceksiniz.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020