Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 80 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sibel Besimoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı :

Mehmet Özbek ile bir söyleşi - 31.07.2007

Türküler kimliktir, özellikle de Türk’ün kimliği. Nerede bir türkü duysam orada sevda, orada hasret, orada kendime ait bir şeyler bulurum. Savaş meydanlarında bile Çanakkale’de, Dumlupınar’da türkülerimiz söylenmiş\’85 Düğünde, bayramda, doğumda, hüzünde, türküler yakılmış her söyleme. Toplumların kendilerini ifade ettiği gizli değerler, bazen de gözle görülmeyen resimler çizilmiş türkülerde. Kimilerinin bilmediği ya da bilmeden konuştuğu bu yüce değerleri; Türk’ün türküsünü, milli kimliğini ve derinliğini türkülerle yaşayan ve türkülerimizin en akademik şekliyle icra edilmesini sağlamaya çalışan, türkülerin dilinden en iyi anlayan bir ustaya sorduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun kurucusu ve Şefi, benim de değerli hocam sayın Dr. Mehmet Özbek bu haftaki yazımın baş konuğu oldu.

- Sayın hocam Türk insanını ve kültürünü en iyi anlatan, tarifleyen sözlü ve müzikli söylemin türkü olduğunu düşünüyorum. Sizce de böyle midir? Türküleri nasıl tarifleriz? Nedir türkü?

- Türkü insanoğlunun başından geçen olayları ve bunun iz ve yansımalarını zihinde bıraktığı etkiyi, insanın duygu ve düşüncelerinin kendisinde yarattığı hayalleri, güzellikleri ve çirkinlikleri, gerek sözde, gerekse müzikte, ezgide yerel özelliklerle bizlere anlatan sergileyen müzik unsurları türküler. Türküler müzik sanatı içinde birçok bakımdan diğerlerinden önemlidir. Şöyle ki; türküler bir defa bir toplumun hayatını yansıtır. Türküler toplumun romanıdır, hikâyesidir. Orda toplumun yaşayışını, tarihini, geçmişini geleneğini, göreneğini görürüz, buluruz. En güzel aşklar, en güzel övgüler, güzellemeler, en etkili yermeler, taşlamalar yine türkülerimizde vardır. Türkülerimizin diğer önemli yönü ise halk tarafından geniş kitlelerce anlaşılabilir nitelikte olmasından dolayı, türküler bir yerce aydınla-halk arasında ilişki kuran bir nevi mesaj, bir nevi postadır, köprüdür. Sanatın diğer dallarındaki ürünleri toplum kolay kolay anlamayabilir, ama halk türküsünü toplumun büyük bir kesimi anlar, hatta söyler. Bir şiiri, güzel bir şiiri, bir aydından çıkmış olan şiiri halk, geniş kitle anlamayabilir. Ama bir türküyü geniş kitleler anlayabilir.

O bakımdan aydınla halk arasındaki ilişkiyi kurmada başvurulacak önde gelen unsurlardan biridir türküler. Dünyada her halkın türküsü vardır. Türküler sadece bize has olan bir şey değildir.

- Yani toplumların kimliklerini belirler diyebilir miyiz sayın hocam?

Tabii ki, onun hayatında var olan olayları yansıttığına göre, onun hayatına ait olan olaylarda o toplumun kimliğini belirtir. Yani belli bir felaketi o toplum yaşamışsa ve türkü onu yansıtıyorsa o felaketi geçiren toplumun yansımasıdır türküler. Dünya halk müzikleri içinde bizim müziğimiz farklılık gösterir. Bizim müziğimizde çok enteresandır; batı toplumunda sonradan fark edilen akımları görürüz. Avrupa’da 119. yüzyılda rastlanan sürrealizm akım Yunus’un, Kaygusuz’un yaşadığı 13. yüzyılda dizelerinde, düşünce dünyasında kısaca bizde çok daha önceden vardı. İşte bunu türkülerimizde görüyoruz.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020