Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Ayşe Emek
 
 
Yayımlanan Sayı :

Dünya Festivallerinde Gülsin Onay - 11.07.2007

Haziran ayında Amerika Birleşik Devletleri’nden İtalya’ya konserleriyle klasik müzik dünyasında adından söz ettiren Gülsin Onay, Temmuz’da da Golandsky Institute Piyano Festivalinde sahne alacak. Önümüzdeki günlerde yeni albümü piyasaya çıkacak olan Sanatçımızın Ağustos programında ise Türkiye’deki festivaller kapsamında vereceği konserler yer alıyor.

Gülsin Onay Haziran ayı başında Viyana Senfoni Orkestrası eşliğinde, 1800 kişilik Konzerthaus’u dolduran Viyanalı müzikseverlere Saygun’un 1. Piyano Konçertosunu seslendirmişti. Sanatçı 9 Haziran’da İstanbul Festivalinde Saygun’un kendisine ithaf ettiği 2. Piyano Konçertosunu yorumladığı konserinin ardından Chicago, Salt Lake City ve Lecce’de altı konserlik bir turne gerçekleştirdi.

Gülsin Onay 18 Haziran’da Chicago Kültür Merkezinde bir resital verdi. Hemen ardından Uluslararası Gina Bachauer Festivalinde sahne almak üzere Salt Lake City’ye geçen Onay, 20 Haziran tarihinde de buradaki resitali ile Amerikalı müzikseverleri büyüledi. Seslendirdiği Variations sérieuses (Op.54) “Mendelssohn’un eşsiz bir yorumu” olarak değerlendirilen Sanatçımız, önümüzdeki festival için yine davet aldı.

Geçtiğimiz sezon boyunca Avrupa konser salonlarında başarılı yorumlarıyla ayakta alkışlanan Gülsin Onay, 24 Haziran’dan itibaren ise Miami Uluslararası Piyano Yaz Festivali kapsamında çeşitli konserler vermek üzere İtalya’daydı. Pek çok tanınmış piyanisti ağırlayan ve birbirinden seçkin etkinliklere ev sahipliği yapan festivalde Gülsin Onay’ın 26 Haziran’da verdiği resital büyük coşku ile karşılandı. Sanatçımız 2 Temmuz’da ise William Noll yönetimindeki Miami Uluslararası Piyano Festivali Orkestrası eşliğinde Saint-Saens’ın 2. Piyano Konçertosunu seslendirdi. Ilya Itin ve Conrad Tao’nun da katıldığı özel Konçerto Gecesinin finalinde sahne alan Onay, İtalyan dinleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Her iki performansı da müzik otoritelerinden “akıllardan çıkmayacak” ve “nefes kesici” şeklinde övgüler alan Gülsin Onay, 4 Temmuz’daki 32 piyanistin 16 piyanoda Wagner’in Tannhauser Uvertürünü seslendirdiği Festival Kapanış Konserinin ardından Türkiye’ye geldi.

Gülsin Onay 20 Temmuz tarihinde Golandsky Institute Uluslararası Piyano Festivalinde bir resital vermek üzere haftaya tekrar Amerika’ya gidecek. Sanatçımızın yurtiçi ve yurtdışında büyük övgüler almış Çaykovski ve Rachmaninov yorumları ise konserlerinden canlı kayıt olarak önümüzdeki günlerde Lila Müzik etiketiyle piyasaya çıkıyor.

Yaz aylarında da devam eden yoğun bir program çerçevesinde üç kıtada konserler veren Gülsin Onay, 6 Ağustos’ta Gümüşlük Festivali ve 2 Eylül’de D-Marin Turgutreis Festivali kapsamında Türk dinleyicilerle buluşacak.

Gülsin Onay fotoğrafları için:

http://picasaweb.google.com/gulsinonay/GLsinOnay?authkey=NOhqSd8Uuxk

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020