Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Özge Baykan
 
 
Yayımlanan Sayı :

Bossa Nova Bazlı Astrud Gilberto Kurdelası - 19.02.2007

Allah João Gilberto ve tayfasından razı olsun. Ne de olsa Antonio Carlos Jobim, Astrud Gilberto ve türün en büyük Amerika temsilcisi Stan Getz bossa novayı doğuran ve yoğuran adlar oldular. Birinci kuşağı oluşturan bu müzisyenlerden sonra bossa nova evrildi çevrildi, ahı gitti vahı kaldı. Yine de ortalığı kasıp kavurmaya bir süre daha devam etti.

Bossa nova altın çağını 1960'larda yaşadı. Kökeni Brezilya, dili Portekizce. Bir de ev hanımı var: Astrud Gilberto. Temiz sesli, alçaktan, sakin bir vokal; bossa nova'nın ruhuna fazlasıyla uyuyor.

Hatun Gilberto'nun kariyeri, 1962'de bir bossa nova kilometre taşı olan Getz/Gilberto'da başlıyor. Albüme konulacak olan 'Garota de Ipanema' yapımcı tarafından potansiyel hit olarak algılanınca şarkıya İngilizce söz yazmak farz olmuş. Ailede İngilizce bilen bir Astrud Gilberto öğesi de var olduğundan uzağa gitmeden mikrofonu ona vermişler. İyi etmişler.

Astrud Gilberto, sambadan kök alan cool cazdan da esintisini esirgemeyen bossa nova'nın Amerikan piyasasında gözbebeği mertebesine yükselmesinin mimarlarından biri. Vokali tam bossa novalık. Bossa nova'da şarkılar konuşur gibi söyleniyor, sözler sabun köpüğü gibi dağılıyor. Astrud Hanım'ınki gibi: içine kapanık, hafifletilmiş. Tarzın resmi filmi Orfeu Negro'nun (Siyah Orfe) müzikleri -ki içlerinde A Felicidade, Manha De Carnaval (Morning of Carnival) ve Frevo da var-; A Certain Smile A certain Sadness ve Look to the Rainbow albümleri Gilberto'nun mırıltılarının en iyi örneklerinden sayılır. A Felicidade'den bir çağrışım: en coşkulu üflenen pirinçlerin önünde korkak çıkan sözcükler. Aman çevremize zarar vermeyelim.

Ünü okyanusları aşan 1940 Bahia doğumlu Astrud Gilberto, The Shadow of your Smile, It Might As Well Be Spring, Fly Me to the Moon ve Look to the Rainbow gibi Amerikan müziğinin, janrına pek uygun düşen seçkin eserlerini kendine mal etmeden de duramıyordu. Ama orjinal bossa nova hitlerinden Grammy'li Garota de Ipanema'nın (The Girl From Ipanema) yanında Desafinado (George Michael'la bir düeti bile var), Corvacado (Quiet Nights of Quiet Stars), Vivo Sonhando (Dreamer) ve Agua de Beber (Waters of March) de Gilberto'nun sıkça iltifat gösterdiği şarkılardı.

İnip çıkmayan, yerinde de saymayan çocuksu, ürkek ses çok geçmeden yılın albümü oluveren ilk solosu The Astrud Gilberto Album'un ertesinde Verve ile sayısız albüm yaptı. Bol bim bom'lu bu (Tükçedeki karşılığıyla) 'yeni dalga'nin listeleri süslemesine olan katkısı tartışılmaz. Ama Gilberto 1970'lerle birlikte popa kayıyor. Söz yazarlığı yaparak da imaj yeniliyor. Live Today adlı şarkı Tokyo'da ödül bile almış. Bu arada kahramanımız muhtelif talk show koltuklarını da az aşındırmamış.

Bugünlerde Astrud Gilberto'nun kariyeri caz standartlarıyla bossa nova klişelerini sentezleme üzerinden sürüyor. Ne de olsa bir insanın köklerinden kopması zordur. Anlayışla karşılamak lazım. Oğullarıyla beraber kurduğu Gregmar Productions ise almış başını gidiyor. En son Temperance albümüyle gündeme gelen Gilberto son duyumlara göre hayran kitlesini genişletmeye devam ediyormuş. Bossa nova'nın meyveleri toplanmakla bitmiyor. Astrud Hanım da mirasını kullanmayı gayet iyi biliyor.

Seçilmiş Diskografi  

Özgün albümler:

The Shadow of Your Smile (1964) VERVE
The Astrud Gilberto Album (1965) POLYGRAM-BRAZI
Look to the Rainbow (1965) VERVE
A Certain Smile, a Certain Sadness (1966) VERVE
Astrud Gilberto Plus The James Last Orchestra (1987) VERVE

Toplama Albümler:

The Essential Astrud Gilberto (1963) VERVE
The Silver Collection Astrud Gilberto (1991) VERVE
Jazz Round Midnight (1996) POLYGRAM

Katkıda Bulunduğu Albümler:

Getz/Gilberto, Stan Getz-Joao Gilberto (1963) VERVE
Getz/Gilberto #2, Stan Getz-Joao Gilberto (1964) VERVE
Getz Au Go Go Featuring Astrud Gilberto, Stan Getz-Astrud Gilberto(1964) VERVE

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020