Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Portre
 
  Ayhan Baran

3 Nisan 1929’da Ankara'da doğan Ayhan Baran, 1945 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Frieda Böhm ile şan çalıştı. 1951'de Opera Bölümü'nü bitiren Baran, Devlet Operası'nda sanat yaşamına başladı.

Etkileyici bas sesi ve özgün yorumlama tekni
ğiyle opera dünyamızda kendine özel bir yer edinen Ayhan Baran yurt dışı etkinliklerine 1959'da Münih'teki Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası ile yaptığı çalışmalarla başladı, çeşitli ülkelerde opera ve konser sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürdü. Almanya, İngiltere, İrlanda, Hollanda, Finlandiya, İsviçre, Fransa, Belçika, Sovyetler Birliği, Bulgaristan, Yugoslavya, Romanya, Macaristan, Çekoslovakya ve Mısır'ın önemli sanat merkezlerinde operalarda oynayan Ayhan Baran, resitaller ve orkestra eşliğinde konserler verdi. 1967-1969 yıllarında iki sezon için Düsseldorf ve Duisburg operalarında konuk sanatçı olarak çalışan Baran, konser sanatçısı olarak Türk bestecilerin yapıtlarının yurt dışında tanıtılmasına çaba gösterdi ve bu yapıtlara konser programlarına yer vermeyi ilke edindi.

Şan çalışmalarının yanı sıra Ankara Devlet Operası'nda rejisörlük ve başrejisörlük yapan Baran, 60 yıllık sanat yaşamında birçok genç opera sanatçısının yetişmesine katkıda bulundu.

Altmı
ş yılı kapsayan sanat yaşamında başarıları önemli ödüllere layık görülen sanatçı, 1961 Bükreş George Enescu Uluslararası Müzik Yarışması ve 1963 Verviers Uluslararası Şan Yarışması'nda aldığı ödüllerin yanı sıra, 1963 yılında Londra Harriet Cohen Uluslararası Müzik Armağanları'ndan Altın Şan Madalyası'nın da sahibi oldu. Ayhan Baran’ın Budapeşte Filarmoni Orkestrası eşliğinde Adnan Saygun’un halk şarkılarını içeren dört plağı 1985 yılında Fransız Plak Akademisi’nin ödülünü kazandı. 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan Ayhan Baran’a 2004 yılında da Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın Onur Ödülü sunuldu.

İstanbul Devlet Operası’ndan emekli olan Ayhan Baran’ın oynadığı ve sahneye koyduğu operalar arasında Faust, Don Carlo, Les Vepres Sicilliennes, Aida, Machbeth, Il Trovatore, Figaro'nun Düğünü, Don Giovanni, Sihirli Flüt, Cosi fan Tutte, Saraydan Kız Kaçırma, Fidelio, Don Pasquale, Anna Bolena, Lucrezia Borgia, La Grande Duchesse de Gerolstein, L'Orfeo, Uçan Hollandalı, Sevil Berberi, La Serva Padrone, Rita, Die Verkaufte Braut, Gılgamış, Köroğlu ve Van Gogh yapıtları bulunmaktadır.

2007 yılında 3 CD’den olu
şan "Geçmişten Günümüze Ayhan Baran" albümü yayınlanmış, sanatçının yaşamını ve başarılarını anlatan "Bel Canto'nun Efsâne Ustası" başlıklı kitap Gazeteci-yazar Şefik Kahramankaptan tarafından kaleme alınmıştır.

Aynı zamanda bir ressam, heykeltra
ş, fotoğraf sanatçısı, mimari tasarımcı ve gerektiği zaman kendi eşliğini en mükemmel biçimde yapacak düzeyde iyi bir piyanist olan Ayhan Baran, 24 Temmuz 2014’te 85 yaşında yaşama veda etti...

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020