Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1747
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Önüm, arkam, sağım, solum CAZ - 29.06.2009İstanbul Kültür Sanat Vakfı (iKSV) tarafından düzenlenen 16. Uluslararası istanbul Caz Festivali, 30’un üzerinde konserle 2-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Şehrin çeşitli mekânlarına yayılacak istanbul Caz Festivali konserlerine bu yıl, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra The Marmara Esma Sultan, Aya irini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, istanbul Modern, Nardis Jazz Club ve istinyePark ev sahipliği yapacak.Festival 2 Temmuz Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan’da gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlıyor.

BAS GİTARIN ÜÇ DEV İSMİ AYNI SAHNEDE

İstanbul Caz Festivali, caz dünyasının en ünlü bas gitaristleri Stanley Clarke, Marcus Miller ve Victor Wooten’ı, kısaca başharfleri ile SMV’yi ağırlıyor. Bas gitarın bu üç maestrosundan oluşan SMV, 8 Temmuz Çarşamba saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde sahne alarak yazın en dikkat çekecek konserlerinden birine imza atacak. Temelleri 2007 yılında atılan SMV, geçtiğimiz yıl yayınlanan Thunder albümü ile bütün dünyada büyük ses getirdi.

BENSON’IN SESİNDEN NAT ‘KING’ COLE

Festivalin bu yıl en önemli konuklarından biri, caz müziğinin en başarılı gitarist ve vokal sanatçılarından George Benson olacak. George Benson, 28 kişilik orkestrası ve 5 kişilik vokal grubuyla birlikte, 27 Temmuz Pazartesi akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde vereceği ‘An Unforgettable Tribute to Nat ‘King’ Cole’ başlıklı konserinde Nat King Cole’un şarkıları yeniden hayat verecek. George Benson’ın iki yıl önce verdiği özel bir konser sonrası oluşan "An Unforgettable Tribute to Nat ‘King’ Cole" projesi, bütün zamanların en önemli caz ikonlarından biri olan Nat ‘King’ Cole’e adandı. Benson’ın bu konserde seslendireceği eserler arasında When I Fall In Love, Unforgettable, Nature Boy ve Route 66 gibi klasiklerin yanı sıra kendisinin en sevilen şarkılarından bazıları da yer alacak.50 yılı aşkın bir süredir caz, R&B ve soul gibi tarzlarda müzik kariyerine devam eden George Benson, caz gitarındaki başarıları yanında etkileyici vokal tekniğiyle de tanınıyor. Bugüne kadar 10 Grammy de dahil çok sayıda ödül kazanan ve önemli liste başarılarına imza atan Benson’un 60’ın üzerinde yayınlanmış albümü bulunuyor. George Benson, en son 2007 yılında Al Jarreau ile birlikte kaydettikleri Givin’ It Up ile iki Grammy ödülüne layık görüldü.

ERKAN OĞUR’DAN BÜYÜK SÜRPRİZ

Son üç yıldır birbirinden önemli isimleri istanbul Caz Festivali’ne özel projelerle bir araya getiren ‘Ustalarla Buluşmalar’ serisi bu yıl da Türkiye’den ve yurtdışından önemli üç sanatçıyı bir araya getiriyor: Azerbaycan’ın dünyaca ünlü sesi Alim Qasimov, Türkiye’nin en değerli bestecilerinden, perdesiz gitar virtüözü Erkan Oğur ve kemençe üstadı Derya Türkan, 10 Temmuz Pazartesi gecesi saat 21.00’de Aya irini Müzesi’nin etkileyici atmosferinde aynı sahnede buluşacaklar.

AMERİKA’NIN PUNK’A CEVABI: JOE JACKSON 

1970’lerde Amerika’yı ingiliz punk’ıyla tanıştıran üç büyük isimden biri, new wave, pop-cazın usta yorumcusu, ozan-şarkıcı Joe Jackson, 4 Temmuz Cumartesi akşamı saat 21.00’de, istanbul Modern’de ilk kez istanbullu hayranlarıyla buluşuyor! Elvis Costello ve Graham Parker ile 1970’lere damgasını vuran Jackson, 1980’ler boyunca, reggae, blues ve Latin ritmleriyle tanıştı. Hala radyolarda sık sık çalan Is She Really Going Out With Him?, Steppin’ Out  ve You Can’t Get What You Want (Till You Know What You Want) gibi hit parçalarıyla tanınan Joe Jackson 2000 yılında, ‘En iyi Enstrümantal Pop Kaydı’ dalında Grammy kazandı.

‘GENÇ OZANLAR’DA EMILIANA TORRINI       

Akustik-folk akımının en önemli temsilcilerinden, ozan-şarkıcı Emiliana Torrini, festivalde geçtiğimiz yıllarda Rufus Wainwright, Antony and the Johnsons, Blonde Redhead, Cocorosie ve Kings Of Convenience gibi isimleri ağırlayan ‘Yeni Ozanlar’ serisinin bu seneki konuğu. Torrini, 15 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00’de istanbul Modern’e, ülkesi İzlanda’dan hoş bir esinti getirecek. Büyük başarı toplayan ilk albümü Love in the Time of Science’ın ardından Emiliana Torrini,  Yüzüklerin Efendisi: iki Kule filminin bitiş jeneriği sırasında çalan Gollum’s Song ile dünya çapında ün yaptı. Sanatçı son olarak geçen yıl yayınladığı Me and Armini albümü ile de büyük başarı kazandı ve albüm eleştirmenler tarafından 2008’in en başarılı çalışmaları arasında gösterildi. Bugüne kadar Gus Gus ve Thievery Corporation gibi isimlerle de ortak çalışmalar yapan Emiliana Torrini aynı zamanda, Kylie Minogue’u listelerde bir numaraya yükselten ‘Slow’ isimli şarkının da sahibi.
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019