Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Can Yücel sokağına tabela dayanmıyor - 28.12.2005Ünlü şair Can Yücel'in adının verildiği, Eski Datça'daki evinin bulunduğu sokağa tabela dayanmıyor. Altı yılda 8 ‘Can Yücel Sokağı’ yazılı tabela yerinden sökülürken, Can Yücel'i sevenler, yerine yeni tabela yaptırıp koyuyor.

Yaşadığı Datça'da 12 Ağustos 1999'da yaşamını yitiren ve burada toprağa verilen Can Yücel'in evi ziyaretçi akınına uğradı. Can Yücel'in evine gelenler, hatıra olarak saklamak amacıyla evin içinde ve çevresinde bulduklarını yanlarında götürürken, Can Yücel Sokağı yazılı tabela da Can hayranlarının bu davranışından nasibini aldı. Altı yılda sekiz sokak tabelasının çalındığını belirten Can Yücel'in eşi Güler Yücel “İşin ilginç yanı tabela çalınıyor, sokak bir veya iki gün tabelasız kalınca bu kez bir başka Cansever yeni tabela yaptırıp getiriyor” dedi. Güler Yücel, şunları söyledi:
“Günde 200 civarında Can hayranı geliyor. Herkes Can Evi'ni gezmek istiyor. Gezmek bir yana Can'dan hatıra bir şeyler götürmek istiyorlar. Bahçede ne bulurlarsa götürenler var. Örneğin limon ve portakal, bahçedeki çakıl taşları devamlı gidenler arasında. Ayrıca toprak götüren, bahçede bulduğu çöp varili de dahil, ne bulursa alıp saklayan var. Ben de hiç değilse üzerinde Can'ın şiiri olan kitap ayracı bastırdım. Çok ısrar edene onu veriyorum. Binlerce dağıttım. Yenilerini bastırmam gerekiyor. Bir hatıra götürme, tutku oldu.”

ŞİİR SOKAĞI’ PROJESİ
Güler Yücel, ziyaretçilerden ilginç öneriler geldiğini de belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kişi büyük bir mermer üzerine Can'ın şiirini yazdırıp sokağın bir köşesine koymak istediğini söyledi. Bir başkası da tahta üzerine yazıp sokağa asmak istemişti. Bu bende ilginç bir çağrışım yaptı. Sokağı bir şiir sokağı haline getirebiliriz. Örneğin Diyarbakır'da Cahit Sıtkı Tarancı’nın evi var. Ama içinde iki tane kalemden başka hiçbir şeyi yok. Tevfik Fikret'in Aşiyan'daki evini Hasan Ali Yücel yaptırmış. Bir de Can'ın evi var. Bu evde Can ile ilgili her şey var. Yani Can'ın giysisinden kullandığı kül tablasına kadar her şeyi. İnsanlar evi gezerek bunları görüyor. İsterim ki bizim Can Yücel Sokağı'na giren bir kişi eve gelene kadar başta Can olmak üzere tanınmış birçok şairin şiirlerini sokaktaki taşlar üzerinde okusun. Bu harika bir şey olur.”

Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu, Güler Yücel'in şiir sokağı önerisine sıcak baktıklarını belirterek, “İstek gelirse tabii ki değerlendiririz. Bir sakınca olacağını sanmıyorum” dedi.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020