Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1758
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 65 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

"O sonsuz sevgilimdir" - 16.02.2009Türk Müziği'nin unutulmaz bestekarlarından Teoman Alpay, ölümünün 4'üncü yılında eşi Ruhsar Renda Alpay tarafından Çanakkale'deki mezarı başında anıldı. Ruhsar Alpay, eşinin mezarına çiçek bırakıp, dua okudu.

Anma törenine katılan gazetecileri daha sonra işyerinde ağırlayan Ruhsar Renda Alpay, gazetecilere üzerinde Teoman Alpay’ın fotoğrafının bulunduğu küçük şeker poşetleri verip, helva ikram etti. Alpay, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da besteci eşini gazetecilerle andığını söyleyerek, ilgisizlikten yakındı. 24 yıllık eşini Sevgililer Günü'nde toprağa verdiklerine dikkati çeken Alpay, “Eşimin mezarının başına sık sık gidiyorum. Her an aklımda, ruhu benimle burada. Onun kokusunu özlüyorum. O, sonsuz sevgilimdir” dedi.

Teoman Alpay, 73 yaşındayken, 11 Şubat 2005'te tedavi gördüğü Çanakkale Devlet Hastanesi'nde, yaşamını kaybetmişti.

UNUTULMAZ BESTELERİN SAHİBİYDİ

Teoman Alpay, ilk bestesini 1953 yılında konservatuar öğrencisiyken yaptı. Teoman Alpay, 1955’te bestelediği ‘Mavi Gözlü Sarışın Kız, Gel Gidelim Adaya Biz’ şarkısının radyoda çalınmasıyla adını duyurdu. İkisi saz semaisi olmak üzere 200’e yakın bestesi bulunan Alpay, ‘Nasıl Geçti Habersiz’, ‘Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar’, ‘At Kadehi Elinden’, ‘Kadın’ ve ‘Kalbimi Kıra Kıra’ adlı eserleriyle Milliyet gazetesinin düzenlediği yarışmalarda birinci oldu. Teoman Alpay’ın Türk müziğine damgasını vurmuş eserleri arasında, Türk filmlerinde kullanılan ‘Buruk Acı’, ‘Sarmaşık Gülleri’, ‘Seven Ne Yapmaz’, Fransızca seslendirilen ‘Sen Bensiz, Ben Sensiz’, Yunanca icra edilen ‘Kaçamazsın’, ‘Kıskanırım Seni Ben’ ve İngilizce'ye çevrilen ünlü eseri ‘Samanyolu’ bulunuyor.

DHA
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020